هواپیمای غول‌پیکر BelugaXL ایرباس با وزنی ۲۳۰ تن به پرواز درآمد

2

ایرباس هواپیماهای غول‌پیکر زیادی مانند Super Guppy دارد که در دنیا همانند ندارند ولی هواپیمای باری BelugaXL این شرکت یک استثنا است.

روز پنج‌شنبه ۱۹ جولای، هواپیمای BelugaXL اولین پرواز آزمایشی خود را با حضور رسانه‌ها و عکاسان از فرودگاه شهر تولوز فرانسه انجام داد. این هواپیمای غول‌پیکر می‌تواند بیش از ۵۰ تن بار را جابه‌جا کند. وزن خود BelugaXL نزدیک به ۲۳۰ تن است.

تصور کنید یک شی ۲۳۰ تنی در آسمان پرواز می‌کند. خیلی بعید و دور از ذهن است ولی به لطف فناوری و شگفتی‌های فیزیکی میسر شده و اکنون BelugaXL اولین پرواز خود را با موفقیت به اتمام رسانده است. BelugaXL می‌تواند ۵۰ تن بار را برای مسافت ۴۰۷۴ کیلومتری بدون هیچ توقفی حمل کند.

هواپیمای BelugaXL جانشین یک هواپیمای موفق دیگر به نام Beluga می‌شود. Beluga هم یک هواپیمای باری فوق سنگین بود اما اکنون BelugaXL حدود ۳۰ درصد ظرفیت بار بیشتری دارد و از سال ۲۰۱۹ به طور رسمی وارد ناوگان هوایی دنیا می‌شود.

نهنگ سفید در آسمان

ایرباس BelugaXL برای حمل قطعات و بارهای بسیار بزرگ و سنگین مانند قطعات هواپیما طراحی شده است. قطعاتی که با هیچ هواپیمای دیگری قابل حمل و انتقال هوایی نباشند؛ توسط ایرباس BelugaXL جابه‌جا می‌شوند.

دهانه بسیار بزرگی از جلوی هواپیما باز می‌شود تا بارگیری و تخلیه محموله‌های بزرگ بدون هیچ‌گونه خطر امنیتی یا طولانی شدن زمان بارگیری و غیره انجام شود.

هواپیمای BelugaXL حدود ۲۰ فوت درازتر از مدل Beluga است و فهرستی طولانی از فناوری‌ها و اجزای ارتقایافته دارد. این هواپیما بسیار جدی است و برای کارهای جدی و سخت طراحی شده است ولی ایرباس از خلاقیت‌های سرگرم‌کننده خود روی آن دست نکشیده است.

ایرباس ظاهر این هواپیما را شبیه به پستانداران عظیم‌الجثه دریایی کرده است. یک دهان و جفت چشم شبیه نهنگ روی بدنه این هواپیما نقاشی شده است که چهره‌ای دوست‌داشتنی و مطلومانه به آن می‌دهد درحالی‌که یکی از بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین هواپیماهای دنیا است.

وقتی دهانه این هواپیما برای بارگیری باز می‌شود؛ به طور کامل یک نهنگ سفید بزرگ با دهانی باز روی باند فرودگاه ظاهر خواهد شد که می‌تواند حسابی سرگرم‌کننده باشد.

منبع


 
2 نظرات
  1. مهران می گوید

    خیلی عالیه واقعا شگفت آوره

  2. بهار می گوید

    چقد خوشگله خدا
    طراحیش حرف نداره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.