VivaVideo، این اپلیکیشن معصوم و مفید، در واقع اپلیکیشن بسیار خطرناکی در گوشی شماست، حذفش کنید!

1

امروز گزارش جدیدی از بخش پژوهش‌های امنیتی آپ استریم منتشر شده که یکی از نتایج آن عجیب است:

کاربران باید بررسی کنند و ببینند آیا در گوشی اندرویدی‌شان یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن ویدئویی را دارند یا نه. اگر داشته باشند، کارهای احتیاطی باید انجام بدهند!

تازه این اولین باری نیست که در مورد این اپ، هشداری امنیتی جدی داده شده و نگرانی در مورد همه نسخه‌های این اپ وجود دارد ولی خب، برخی از نسخه‌های آن واقعا در رده «بسیار خطرناک» طبقه‌بندی شده‌اند و باید به سرعت از گوشی برداشته شوند.

در کمال شگفتی این اپ VivaVideo است. این اپلیکیشن در بیشتر گوشی اندرویدی نسب شده و یکی از محبوب‌ترین اپ‌های رایگان ویرایش ویدئو است. برآورد می‌شود که تنها ۱۰۰ میلیون نفر آن را از طریق  پلی استور نصب کرده باشند و بر این عده باید کاربرانی که آن را از بازارهای دیگر نصب کرده‌اند، باید افزود.

اتهامات قبلی که به VivaVideo وارد می‌شد، شواهد کمی داشتند. ولی حالا شواهد انکارنشدنی از تقلب‌هایی که نسخه‌هایی این اپ در قسمت پولی و پریمیوم دارند، به دست آمده است.

مشکل اینجاست که این اپ به صورت مرتب به‌روزرسانی می‌شود و کدهایی در درون خود جاساز دارد که در عمل تحقیقات امنیتی را خنثی می‌کند.

همین مکانیسم دفاعی VivaVideo باعث شک شده است. به علاوه مشخص شده که این اپ فهرستی از اپلیکیشن‌های نصب شده در گوشی را به یک سرور آنلاین ارسال می‌کند و بعد همه فعالیت‌های پس‌زمینه پایش کننده اپ را متوقف می‌کند.

نسخه‌هایی از VivaVideo هم حاوی بخش تبلیغی فریب‌دهنده هستند و هم باعث کلید خوردن خریدهایی ناخواسته می‌شوند. به این صورت که کاربر فریب می‌خورد و ناخواسته روی بنری کلیک می‌کند و بعد متوجه می‌شود که برای اشتراکی پول پرداخته است.

برخی کاربران تصور می‌کنند اگر کلیه اپ‌ها را از پلی استور نصب کنند، در امان هستند. اما این کار، گرچه گام خوبی است، اما هیچ تضمینی برای نصب نشدن اپ‌های مخرب نیست و مطابق یک تحقیق ۶۷ درصد اپلیکیشن مخرب از خود پلی استور نصب می‌شوند.

در همین فاصله ممکن است که VivaVideo  ماژول‌های خطرناک خود را حذف کرده باشد با این همه چون پیوسته به‌روز می‌شود، امکان بازگشت و ارتقای آنها وجود دارد.

در این میان شاید جالب باشد بدانید که در سال ۲۰۱۷ دولت هند این اپلیکیشن را در بخش جاسوس‌افزار یا اپلیکیشن مخرب طبقه‌بندی کرد و پرسنل نظامی را از نصب آن بر حذر داشت.

آپ‌استریم ادعا می‌کند که دسترسی‌هایی که VivaVideo  می‌خواهد از حد نیاز برای اپ بیشتر است.

در هر صورت آپ‌استریم نتیجه گرفته که نسخه‌های قدیمی VivaVideo  بسیار خطرناک هستند و نسخه‌هایی جدید را باید با احتیاط زیاد و با مسئولیت خودتان نصب کنید!

منبع: فوریس

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 
1 نظر
  1. Parastoo می گوید

    نسخه‌های پولیش؟
    یا نسخه‌های رایگانش هم این مشکلو دارند؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.