اپل در حال بررسی قابلیت تعریف چندین حساب کاربری برای هر دستگاه آیفون و آیپد است

چالشی که برای کاربران بسیار مفید و برای اپل با پیچیدگی‌های زیادی همراه است

0

ثبت اختراع اخیر اپل نشان می‌دهد این شرکت در حال کار روی ویژگی است که غالب کاربران آیفون و آیپد درخواست کردند و آن قابلیت داشتن چند حساب کاربری یا اکانت روی یک دستگاه است.

این ثبت اختراع نمی‌گوید این ویژگی در نسخه بعدی iOS یا iPadOS عرضه خواهد شد ولی یک نشانه خوب و امیدوارکننده است.

آیپدها دستگاه‌هایی هستند که به طور مرتب میان همکاران یا اعضای خانواده به اشتراک گذاشته می‌شوند. بسیاری از والدین، گوشی آیفون خود را به کودک‌شان می‌دهند تا بازی کند یا از برخی آموزش‌ها و اپلیکیشن‌های یادگیری بهره ببرد. اگر هر فرد یک حساب کاربری شخصی و اختصاصی برای خود روی این دستگاه‌ها داشته باشد؛ مشکلات بسیار کمتری در هنگام تبادل این دستگاه‌ها بروز می‌کند.

اما برای اپل اضافه کردن قابلیت چند اکانتی روی یک دستگاه آسان نیست. یک مشکل بزرگ این ویژگی، استفاده iOS و iPadOS از رمزعبور باز کردن قفل گوشی برای رمزنگاری فضای ذخیره‌سازی اطلاعات است. بدون این رمزعبور، آیفون یا آیپد نمی‌توانند به پوشه‌ها و فایل‌ها دسترسی پیدا کنند. با داشتن چند اکانت، اطلاعات و فایل‌ها باید با چندین رمزعبور جداگانه رمزنگاری شوند. یعنی اطلاعات مربوط به هر اکانت با رمزعبور منحصربه‌فرد همان اکانت در فضای ذخیره‌سازی اپل رمز شوند.

این چالش یک نقطه قوت بزرگ برای کاربران است. چون یک کاربر دیگر نمی‌تواند اطلاعات و فایل‌های کاربر بعدی را ببیند ولی پیچیدگی‌های زیادی را به نرم‌افزار و سیستم تحمیل می‌کند.

صرف وقت و هزینه برای یک درخواست بزرگ کاربران

اپل اخیرا یک ثبت اختراع به نام «Provision of domains in secure enclave to support multiple users» داشته است. در اسناد این ثبت اختراع به تشریح روش‌هایی پرداخته شده است که کوپروسسور Secure Enclave اپل برای مدیریت بیشتر از یک حساب کاربری و رمزعبورها به کار می‌گیرد. دقیقا اشاره شده است از این سیستم روی گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها استفاده خواهد شد و یک سیستم، روش و ماشین برای تامین یک دامنه‌هایی روی پردازنده امن و محصور شده برای پشتیابنی از چند کابری است.

Secure Enclave یک کوپروسسور در گوشی‌های آیفون، دستگاه‌های مک و بسیاری دیگر از تجهیزات اپل است و به طور خاص برای مدیریت رمزنگاری‌ها و سایر پروسه‌های امنیتی استفاده می‌شود.

در اسناد این ثبت اختراع، جزئیات زیادی درباره روش‌های امنیتی چند کاربری و چند اکانتی آورده شده است که می‌توانند مورد توجه کارشناسان باشند. آنچه که می‌تواند برای کاربران عادی اهمیت داشته باشد؛ دانستن این نکته است که اپل در حال تلاش برای افزودن ویژگی چند اکانتی به آیفون و آیپد است.

دیدن این ثبت اختراع به تنهایی کافی نیست تا مطمئن شویم اپل در آینده‌ای نزدیک روی آیفون و آیپد چنین ویژگی را عرضه خواهد کرد. صدها ثبت اختراع توسط شرکت‌ها ارائه می‌شود ولی هیچ‌یک در دنیای واقعی پیاده‌سازی نمی‌شوند.

کاربران آیفون و آیپد بیش از یک دهه است که از اپل درخواست کردند قابلیت چند اکانتی را راه‌اندازی کند و امیدواریم که به‌زودی این ویژگی مهم رونمایی شود.

منبع cultofmac
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.