راهنمای دریافت مشاوره خانواده

0

رپورتاژ

یکی از انواع مشاوره که به حل مشکلات خانواده می پردازد، مشاوره خانوادگی است. یک زوج در طول زندگی مشترک خود با مسائل و مشکلات زیادی رو به رو می شوند که برخی از آنها گذرا و برخی دیگر جدی هستند و می توانند بنیان زندگی زناشویی را تهدید کنند. مشکلات ارتباطی، ناتوانی در کنترل خشم و مسائل مرتبط با رابطه جنسی، از جمله این موارد هستند. بعضی وقت ها این معضلات به اندازه ای پیچیده می شوند که پیدا کردن راه حل آنها برای افراد سخت و دشوار خواهد بود. بهره گیری از مشاور خانواده به حل اختلافات و ناسازگاری های بین زن و شوهر (زوج درمانی) و همچنین بین والدین و فرزندان (خانواده درمانی) کمک می کند.

زوج درمانی

مشاوره خانواده در غالب زوج درمانی، شکلی از روان درمانی است که به شناخت زوجین از هم و پیدا کردن راه حل اختلافات و مشکلات آنها کمک می کند و سبب بهبود در روابطشان می شود. این مشاوره می تواند باعث شود تا تصمیمات صحیحی در خصوص بازسازی و بهبود رابطه زوجین اتخاذ شود.

خانواده درمانی

تنها کارکرد بهره گیری از مشاوره خانواده، رفع معضلات زناشویی نیست. رمز موفقیت در حفظ پیوندهای یک خانواده، تشخیص و درک درست و به موقع  اعضای خانواده از نیازهای یکدیگر است. اعضای یک خانواده زمانی به آرامش می رسند که بین نیازهای خود و سایر اعضای خانواده ایجاد تعادل کنند. مشاوره خانواده با نگاه دقیق و نافذ خود به نیازهای افراد در چارچوب تعریف خانواده سالم، تعادلی مطلوب را از طریق ترکیب نیازهای اعضای خانواده بوجود می آورد.

با درنظرگرفتن موارد مذکور، هر نوع مشکلی در خانواده، در چارچوب صلاحیت این نوع از مشاوره واقع می شود. دوره مشاوره خانواده در قریب به اکثر موارد، کوتاه مدت است. معمولاً زن و شوهر یا اعضای خانواده به همراه هم در جلسات حضور می یابند، ولی در بعضی مواقع یکی از اعضا به تنهایی با درمانگر حرف می زند. طرح ریزی مشاوره و تعیین نوع برنامه درمانی، به نوع مشکل و وضعیت خانواده وابسته است.

چرا به مشاوره خانواده نیازمندیم؟

مشاوره خانوادگی قادر است تا به تمام زوج هایی که با هم رابطه عاطفی دارند، فارغ از داشتن رابطه جنسی و وضعیت ازدواج آنها، یاری رساند. این یعنی اینکه زوجین در طول تمام مراحل زندگی خود مانند شروع رابطه، نامزدی، زندگی مشترک و حتی طلاق، قادرند تا از منافع آن بهره بگیرند. بهبود روابط زوجین، یکی از وظایف اصلی مشاور خانواده است که هدف آن ارتقاء سطح کیفی رابطه و کمک به تحکیم پیوند است. در این گونه جلسات مشاوره، زوج ها مشکل خاصی با یکدیگر ندارند و صرفاً به این جهت به مشاوره می آیند تا رابطه بین خود را بهبود ببخشند و درک بهتری از هم داشته باشند.

مشاور خانواده می تواند به زوجینی که قصد ازدواج دارند هم کمک کند که در این صورت به آن مشاوره قبل از ازدواج می گویند. این روش به دختر و پسر کمک می کند تا به درک عمیق تری از هم برسند و پیش از ازدواج، تفاوت ها و تضادهایشان را بشناسند و برای تلطیف رابطه بکوشند. مواردی هم هستند که زوج ها مدتی را جدا از هم سر کرده اند و حالا برای ترمیم رابطه و شروع مجدد زندگی، تصمیم به استفاده از مشاوره ازدواج گرفته اند.

بهره گیری از مشاوره خانواده چه مزیت هایی دارد؟

زوجین با شرکت در جلسات مشاوره خانواده یاد می گیرند که:

 • اختلافات و مشکلات مابین خود را به شکلی سالم حل کنند و رابطه خود را پایدار سازند.
 • ارتباطی مؤثرتر با زوج خود پیدا کنند. ارتباطی که در آن نه تنها نیازهایشان برآورده می شود، بلکه بدون عصبانیت به صحبت های همسر خود گوش فرامی دهند.
 • یاد می گیرند که چطور بدون توهین، نیازها و خواسته های خود را بیان کنند.
 • زوجین درک صحیحی از نیازها و خواسته های همسر خود پیدا می کنند و سوءتفاهم بین آنها کمتر می شود.
 • الگوهای ارتباطی و رفتاری بهتری برای حل مشکلات پیدا می کنند.
 • بر روی رفع مسائل، مشکلات و معضلات حل نشده قدیمی کار می کند.

مراحل مشاوره خانواده چیست؟

مشاور خانواده، معمولاً مصاحبه را با برخی سؤالات استاندارد در ارتباط با مدت زمان رابطه، خانواده اصلی هریک از زوجین، افکار، ارزش‌ها و ‌زمینه ‌های فرهنگی زوجین، شروع می کند. پس از آن، مشاور به شناسایی مسئله اصلی خواهد پرداخت و درمان روی آن مسئله متمرکز خواهد شد. ایجاد اهداف درمان و طراحی یک ساختار برای آن، مراحل بعدی مشاوره خانواده را شکل می دهد. در طول جلسات، مشاور دو طرف را متوجه نقش‌ خود در بوجود آمدن تعاملات منفی می کند. این کار به زوجین کمک می کند تا در روش تفکر خود نسبت به رابطه و نسبت به یکدیگر ایجاد تغییر کنند. یکی دیگر از رویکردهای ‌های زوج درمانی، تغییر واقعی رفتارها و روش های برقراری ارتباط با همدیگر است.

مشاوران در اغلب موارد، تمرینات و تکلیف هایی برای اعمال مهارت ‌هایی که زوجین در طول روند درمان درخصوص تعاملات روزمره زندگی مشترک و روش حل مشکلات آموخته اند، ارائه می دهند. اکثر زوجین می‌ توانند با نگرش صحیح درخصوص الگوهای رابطه، افزایش عواطف مثبت و آموختن مهارت ‌های ضروری برای ایجاد یک ارتباط مؤثر، از زوج درمانی بهره کافی ببرند. مشاور ازدواج، در جایگاه یک فرد بی طرف، اختلافات زوجین را براساس دیدگاه های علمی ثابت شده و تجربه فراوان خود تحلیل می کند و راهکارهایی دقیق و بی طرفانه عرضه می کند.

کلیاتی که در جلسات مشاوره خانواده مرور می شوند چیست؟

در این جلسات، مشاور تلاش می‌ کند تا رابطه زوج ها را ارزیابی و موارد ذیل را آنالیز کند:

 • چه چیز زوج ها را به هم پیوند داده است؟
 • چه چیز رابطه را دچار مشکل کرده است؟
 • ماهیت اختلافات این رابطه چیست؟
 • در این رابطه، الگوهای ارتباطی و رفتاری اشتباه کدام است؟
 • این رابطه دارای چه نقاط ضعف و قوتی است؟
 • ساختار قدرت در خانواده به چه شکل است؟
 • چه عواملی کارکرد نقش ها و رابطه را مختل می کند؟
 • ارزیابی هر یک از طرفین به عنوان یک فرد چه نتایجی به دست می دهد؟

هیچوقت برای مشاوره خانوادگی دیر نیست

زندگی مشترک مثل هرچیز دیگری در این دنیا نیازمند پایش و مراقبت است، بسیاری از مشکلات کوچکی که می توانند درخت زندگی مشترک را دستخوش آسیب کنند و ریشه آن را بخشکانند، اگر در ابتدای پیدایش مورد بررسی قرار می گرفتند، به آسانی رفع می شدند و رابطه مشترک حفظ می شد. با این حال هیچ وقت برای بهره گیری از مشاوره خانوادگی دیر نیست و افراد در هر بخشی از رابطه می توانند به رفع مشکلات و بهبود زندگی مشترک خود اقدام کنند.

شما می توانید برای دریافت مشاوره ازدواج و خانواده به وب سایت نیک همراه به آدرس اینترنتی https://nikhamrah.com سر بزنید و ضمن رزرو وقت مشاوره از مقالات سایت نیز بهره بگیرید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.