یکی از نخستین ماوس‌های تاریخ به حراج گذاشته می‌شود

1

در نهم دسامبر سال ۱۹۶۸، داگلاس انگلبارت و ۱۷ پژوهشگر دیگر از انستیتوی استنفورد نتیجه پژوهش‌های خود را در زمینه علوم رایانه در همایشی ۹۰ دقیقه رونمایی کردند.

این همایش در واقع دمویی بود از تحولاتی که در زمینه رایانه در چند دهه بعد محقق شد. در کمال شگفتی هر چه در این همایش مطرح شد، به صورت دقیق در دهه‌های بعد اجرایی شد. به همین خاطر از این همایش و ویدئوی به عنوان «مادر همه دموها» یاد می‌شود.

یکی از فناوری‌هایی که در این همایش معرفی شد؛ نسخه ابتدایی نرم‌افزارهای گرافیکی بود که با یک ماوس می‌شد با آنها تعامل کرد. این ماوس را خود انگلبارت اختراع و پتنت کرده بود.

حالا یکی از نخستین ماوس‌هایی که توسط انگلبارت طراحی شده، به مزایده گذاشته شده است. قطعا کلکسیونرهایی که می‌دانند این ماوس چقدر اهمیت دارد، برای آن قیمت زیادی خواهند پرداخت.

از سال ۱۹۶۲ انگلبارت و همکارانش مشغول توسعه فناوری‌هایی بودند که در همایش عرضه شد. اگر ویدئوهای این همایش را ببینید متوجه می‌شوید که مفاهیم پایه‌ای که در آن مطرح شد، بسیار بنیادین بودند. چیزهایی مثل:

پردازش متنی با امکان ویرایش زنده، هایپرلینک‌هایی که در آینده سنگ‌بنای اینترنت شدند، کنفرانس ویدئویی، به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش، رابط کاربری مبتنی بر پنجره که با ماوس می‌شد با آن تعامل کرد.

بدنه کنسول‌های کامپیوتری که در این همایش از آنها استفاده شده بود توسط شرکت مبلمان هرمان میلر طراحی شده بود. این شرکت امروزه به خاطر ساختن صندلی راحت اداری شهرت دارد.

خوشبختانه شما می‌توانید این همایش را در ۳ قسمت در یوتیوب ببینید: ویدئوی نخستویدئوی دومویدئوی سوم

در ضمن همینجا باید به نکته جالبی اشاره کنم:

شمار زیادی از شما با تاریخ اپل آشنا هستید و این نکته را می‌دانید که استیو جابز و اپل هنگامی که در سال ۱۹۸۳ کامپیوتر شخصی لیزا و سیستم عامل گرافیکی قابل تعامل با ماوسش را رونمایی کردند، در واقع از از پژوهشگران زیراکس الهام گرفته بودند.

حالا جای مناقشه است که استیو جابز چیزی بیشتر از الهام گرفتن انجام داده و در واقع ایده‌ای را که خود زیراکس نتوانسته به موقع بپرواند و پتانسیل بازار را متوجه بشود، تجاری کرده و به زعم برخی اصلا دزدیده!

اما نکته اینجاست که خود پژوهشگران زیراکس در پالو آلتو، الهام‌بخشی داشته‌اند که این منبع الهام همین همایش «مادر همه دموها» بوده است!

انگلبارت سرانجام یک شرکت مشاوره فناوری تاسیس کرد. آنها دفتر خود در کالیفرنیا را از شرکت لاجیتگ قرض گرفتند. آن زمان انگلبارت با رئیس لاجیتک دوست بود.

این دوستی و همکاری منجر به این شد که انگلبارت به او یکی از نخستین ماوس‌هایی را که خودش طراحی کرده بود، هدیه بود. این ماوس سه دکمه‌ای بود و یک چرخ فلزی در زیر خود داشت. بعدها رئیس لاجیتک این ماوس را در حراجی فروخت و همین ماوس حالا به حراج گذاشته شده.

این ماوس، ماوس اصلی‌ای نیست که انگلبارت در همایش مادر همه دموها استفاده کرده بود، ولی خوب یکی از نخستین ماوس‌ها است.

در سال ۲۰۱۳ انگلبارت درگذشت و دیگر اطلاعات دقیق‌تری نمی‌توانیم در مورد ماوس‌ها کسب کنیم.

شما می‌توانید به صورت آنلاین در این حراج شرکت کنید!


 
1 نظر
  1. مهدي می گوید

    دو تا چرخ فلزی داره و نه یکی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.