استارشیپ اسپیس‌ایکس در مرحله فرود در میان شعله‌‌ها سوخت، اما امید به فتح مریخ هنوز پابرجاست!

0

سرانجام استارشیپ شرکت اسپیس ایکس آزمایش شد. اما آزمایش در مرحله آخر، یعنی مرحله فرود موشک ناموفق بود. استارشیپ در بوکا چیگا در مرز تگزاس و مکزیک، در هنگام فرود، آتش گرفت.

آزمایش شش دقیقه و نیم طول کشید. علیرغم ناکامی انتهایی، ایلان ماسک در توییتی نوشت که: مریخ منتظر باشیم که داریم می‌آییم!

موشک استارشیپ اسپیس ایکس که آزمایش شد، ارتفاعی به اندازه یک ساختمان ۱۶ طبقه داشت و برای حمل محموله‌های بسیار سنگین ۱۰۰ تنی و انسان‌ها طراحی شده است.

در آزمایش قرار بود که موشک به ارتفاع ۱۲۵۰۰ متری برسد. این موشک با ۳ موتور جدید رپتور Raptor شتاب می‌گرفت.

اسپیس ایکس فعلا به صورت دقیق، حلت حادثه را توضیح نداده، اما ماسک به صورت ضمنی گفته که فشار مخزن سوخت قسمت سر موشک پایین بوده.

آزمایش قرار بود که روز شه‌شنبه انجام شود، اما آن زمان سامانه پرتاب متوجه اشکالی در یکی از موتورهای رپتور شد و به صورت خودکار پرتاب را متوقف کرد.

موشک کامل استارشیپ وقتی بوسترهای پرتاب مرحله نخست هم به آن متصل باشد، ۱۲۰ متر ارتفاع خواهد داشت. این موشک در واقع جاه‌طلبی آینده ماسک برای سفرهای فضایی اقتصادی و روتین است.

ناسا به ۳ شرکت اسپیس ایکس، بلو اوروجین جف بزوس و شرکت داینتیکس، ۱۳۵ میلیون دلار کمک کرده تا برنامه‌های فضایی را پیش ببرند.

ناسا در نظر دارد در برنامه آرتمیس دوباره ماموریت‌های انسانی به ماه را در پیش بگیرد.

شرکت اسپیس ایکس به تازگی در مرز آمریکا و مکزیک، روستای بوکا چیگا را خریده است تا بتواند وسعت محل توسعه موشک استارشیپ خود را توسعه بدهد و در آینده از آن برای ایستگاهی برای سفرهای مریخ استفاده کند.


منبع گاردین
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.