پس از ۵۱ سال، پیام رمز «زودیاک»، قاتل زنجیره‌ای هرگز دستگیرنشده، گشوده شد!

1

۱۳ سال پیش دیوید فینچر فیلمی به نام زودیاک با بازی جیک جیلنهال، مارک رافلو، رابرت داونی جونیور، آنتونی ادواردز و برایان کاکس ساخت.

داستان این فیلم مهیج در مورد یک شخصیت واقعی بود: زودیاک!

بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ یک رشته قتل در شمال کالیفرنیا رخ داد. این اغلب افراد جوان و زن‌های بین سنین ۱۶ تا ۲۹ سال بودند.

قانل زنجیره‌ای ملقب به زودیاک، نامه‌های عجیب و طعنه‌آمیزی به مطبوعات ارسال می‌کرد و خودش این نام را برای خود انتخاب کرده بود.

زودیاک در یکی از نامه‌های خود به مطبوعات ادعا کرد که ۳۷ نفر را کشته است. با این حال  محققان تنها هفت قربانی را تأیید کردند که دو نفر از آن‌ها زنده مانده بودند.

پرونده زودیاک هیچ وقت حل نشد. مظنون‌های زیادی مورد بررسی و بازجویی قرار گرفتند، اما پلیس هیچ توفیقی پیدا نکرد.

در این بین ۴ عدد از نامه‌ها توسط توسط سایفر، نمادها و علائم قرون وسطایی کدگذاری شده بود که از ۵۱ سال پیش تا به حال هیچ کس موفق نشده بود، آنها را رمزگشایی کند.

اما روز جمعه اکانت رسمی FBI منطقه سانفرانسیسکو خبر داده که یکی از این پیام‌های توسط چند شهروند، رمزگشایی شده است.

در این توییت نوشته شده که پلیس به تلاش خود برای رسیدن به عدالت ادامه خواهد داد؛ اما به علت ماهیت و طبیعت تحقیقات جنابی، از ارائه هرگونه اطلاعات دیگر، خودداری خواهد کرد.

شهروندانی که این پیام را رمزگشایی کردند، یک تیم سه نفره بودند. پیامی که رمزگشایی شد ملقت به سایفر ۳۴۰ بود که اشاره داشت به استفاده از ۳۴۰ کاراکتر در آن و در سال ۱۹۶۹ برای نشریه سانفرانسیسکو کرونیکل فرستاده شده بود.

دیوید اورناک، یکی از اعضای گروه رمزگشا به قسمتی از پیام اشاره می‌کند:

امیدوارم که در تلاش برای دستگیری من، تفریح زیادی کرده باشید.

در این پیام ضمنا زودیاک گفته که از مرگ نمی‌ترسد. اما خب متن این پیام آنچنان که تصور می‌کردیم کلیدی برای حل معما ندارد و حاوی اسم واقعی قانل هم نیست!

دو عضو دیگر گروه سام بلیک و جارل ون آیک هستند. در واقع رمزگشایی این پیام اندکی پیش‌تر توسط نشریه کرونیکل گزارش شده بود، اما در اوایل ماه میلادی جاری به اطلاع FBI هم رسانده شده بود و حالا توسط FBI تایید شده است.

اما شیوه گروه ۳ نفره برای حل معما چه بود؟ این چیزی است که آنها در یک ویدئوی ۱۳ دقیقه‌ای در یوتیوب توضیح داده‌اند.

 
1 نظر
  1. نوید عاشوری می گوید

    البته تلاش این محققان ستودنی هستش گروه دیگری به سرپرستی پروفسور کوین نایت تلاش کردن که متن این پیام رو باز کنن البته یکی از اعضای تیم پروفسور نایت موفق به انجام این کار شد اما متنی کاملا متفاوت رو بدست اورد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.