تابلوی مشهور دختری با گوشواره مروارید ورمیر با دقت ۱۰ میلیارد پیکسل اسکن شد- شما هم می‌توانید آن را ببینید

0

پان ورمیر هلندی (۷۵-۱۶۳۲) از معدود نقاشانی است که با خلق آثاری محدود و کوچک، شهرت و اعتبار خاصی برای خود کسب کرده است. در آثار او، برخلاف شیوه رایج نقاشان هم عصرش، که مملو از شخصیت‌های برجسته و مذهبی بود، فضاهای درونی خلوت و أرام خانه‌های ساده و زیبای طبقه متوسط به تصویر کشیده شده است.

بخش عمده این آثار، نمایش پیکره ساده است در یک اتاق که به کارهای معمولی روزمره مشغول است. زنی در حال ریختن شیر، و یا زن جوان با تنگ آب یا در حال نامه خواندن در واقع، این آثار نمایش طبیعت بیجان است با حضور انسان.

بررسی دلایلی که این آثار ساده با موضوع‌های کم اهمیت را در حد شاهکارهای تاریخ نقاشی قلمداد می‌کنند مشکل است، ولی یکی از جنبه‌های معجزه آسای آن، دقت و تلاش ورمیر در ارایه بافت، فرم و رنگ در آن‌ها به شیوه‌ای است که هیچگونه رد و اثر قلمی در آن به چشم نمی‌خورد و لطافت و حس شاعران‌ای به آثارش می‌بخشد.

نورپردازی استادانه ورمسیر، یا در وقایع نمایش آشتی جویانه نور و تاریکی و پرداخت آدمها به کارهای کم اهمیت زندگی روزانه به ایجاد فضای آرام و صمیمی آثار کمک می‌کند. ولی نگاه شاعرانه نقاش همراه با مهارت و استحکام قلم، شکوه و عظمت غیرقابل وصف و فراموش نشدنی به آن‌ها می‌دهد.

بی‌جهت نیست که مارسل پروست در رمان در جستجوی زمان از دست رفته می‌پذیرد که با هیچ واژه‌ای نمی‌توان نوری را که بر یکی از دیوارهای نقاشی شده در تابلوهای ورمیر افتاده است توصیف کرد.

دختری با گوشواره مروارید از آثار برجسته اوست و قرن‌هاست که در مورد تکنیک نقاش و دختر مدل عکاسی حدس و گمان زده می‌شود.

اما به تازگی موزه نگهدارنده این اثر بزرگ، یعنی موزه Mauritshuis کار جالبی کرده است. آنها با استفاده از خدمات شرکتی به نام «میکروسکوپی دیجیتال سه‌بعدی»، تابلو را اسکن با وضوح بسیار بالا کرده‌اند و الان همه می‌توانند با دقت ۴.۴ میکرون به ازای هر پیکسل، تابلو را وارسی کنند!

در طی یک شب ۹۱۰۰ عکس از این اثر گرفته شد و با هم ترکیب شد تا این اسکن ۱۰ میلیارد پیکسلی ایجاد شود!

حتی ده نقطه کلیدی پرتره با وضوح بیشتری اسکن شده‌اند و در آنها هر پیکسل نماینده ۱.۱ میکرون از تابلو است!

این اسکن، یک اسکن دوبعدی ساده نیست و پستی و بلندی‌های ناچیز سطح تابلو را هم نشان می‌دهد، این طوری کارشناسان و نقاشان می‌توانند متوجه بشوند که در کجای تابلو، نقاش از رنگ بیشتری استفاده کرده و بیشتر قلم‌مو کشیده است!

حتی با این اسکن تاریخ‌دان‌ها می‌توانند نوع رنگ‌های استفاده شده را هم حدس بزنند. مشخص شده که رنگ آبی مورد استفاده توسط ورمیر در روسری دختر سوژه نقاشی، در قرن هفدهم ارزشی به اندازه طلا داشته است.

در اینجا شما می‌توانید دستگاه هیروکس را که با استفاده از آن نقاشی اسکن شده، ببینید.

به اینجا بروید تا خودتان بتوانید روی نقاشی زوم کنید و آن را با بیشترین وضوح ممکن ببینید!

اگر به قسمت اسکن سه بعدی تابلو بروید شگفت‌زده می‌شوید. من اینجا فقط یک عکس را قرار می‌دهم تا متوجه شوید با چه سطحی از دقت روبرو هستید:

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.