شایعه: قابلیت اندازه‌گیری قند خون به اپل واچ سری ۷ افزوده می‌شود

سامسونگ گلکسی واچ ۴ هم با سنسور قند خون وارد بازار می‌شود

0

یک رسانه کره‌ای مدعی شده است سنسور اندازه‌گیری قند خون به اپل واچ سری ۷ افزوده شده است. ساعت هوشمند جدید اپل اواخر امسال معرفی می‌شود.

با توجه به اینکه قابلیت‌های سلامتی و بهداشتی یکی از مزایای ویژه و دلایل پر رنگ فروش اپل واج است؛ مدت‌ها است که انتظار می‌رود کوپرتینویی‌ها بخواهند توانایی‌های پزشکی این ساعت هوشمند را افزایش دهند و یکی از مهم‌تری آن‌ها، اندازه‌گیری قند خون است.

هنگامی که اپل برای اولین بار ساعت Apple Watch را معرفی کرد؛ در وهله اول گجتی برای مشاهده و پاسخ‌دهی سریع و مناسب به اعلان‌های گوشی آیفون بود. اما بازار خیلی سریع نشان داد که ویژگی‌های تناسب اندام و سلامتی روی آن جذاب‌تر و عامل فروش بیشتر آن است. اپل هم تغییر جهت داد و خود را متناسب با نیازهای بازار تنظیم کرد.

تیم کوک، مدیرعامل اپل در ابتدا نسبت به افزودن قابلیت‌های پزشکی به ساعت هوشمند این شرکت کمی محتاط بود و به راحتی زیر بار نمی‌رفت؛ چون می‌ترسید گرفتن تاییدیه‌های سازمان FDA مانعی بر سر پیاده‌سازی نوآوری‌ها باشد. او در یک اظهارنظر گفته بود که تمایل دارد یکی از گجت‌های اپل را برای مصارف پزشکی و سلامتی توسعه دهند و کاملا مطابق استانداردهای FDA باشد ولی نه ساعت هوشمند اپل که نیاز به نوآوری و ابتکار عمل بیش از حد دارد.

اما به تدریج، تیم کوک هم در برابر خواسته بازار و مشتریان تسلیم شد و در سال ۲۰۱۸، اپل واچ با قابلیت الکتروکاردیوگرام یا همان تشخیص ضربان قلب (ECG) و از جمله تشخیص فیبریلاسیون یا از کار افتادگی قلب (Afib) وارد بازار شد. در اپل واچ سری ۶ هم شاهد یک ویژگی پزشکی بسیار بزرگ بودیم و آن اندازه‌گیری میزان اکسیژن خون بود.

سنسور قند خون اپل واچ

همه انتظار دارند سنسور اندازه‌گیری قند خون، ویژگی پزشکی بعدی اپل واچ باشد. انجمن دیابت امریکا تخمین می‌زند بیش از ۱۰ درصد شهروندان این کشور به بیماری دیابت مبتلا باشند و بیش از ۲۶ میلیون نفر آن‌ها هنوز شناسایی نشدند.

افزودن حسگر قند خون به اپل واچ می‌تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد تست‌های رسمی، شناسایی و درمان دیابتی‌ها داشته باشد.

یک گزارش سایت ET News می‌گوید هر دو ساعت اپل واچ ۷ و سامسونگ گلکسی واچ ۴ قادر به اندازه‌گیری قند خون هستند و در اواخر همین سال میلادی عرضه می‌شوند.

در این گزارش آمده: «سامسونگ در ساعت هوشمند جدید خود (فعلا Galaxy Watch 4 نام‌گذاری شده است) که نیمه دوم سال معرفی می‌شود؛ قابلیت اندازه‌گیری قند خون را اضافه کرده است. این سنسور بدون دریافت خون و با استفاده از سنسورهای نوری تشخیص گلوکز سطح خون می‌تواند میزان قند افراد را تعیین کند. انتظار می‌رود این ویژگی پیشرفته به سلامت بیشتر افراد و بیماران دیابتی کمک کند.

نه تنها سامسونگ، بلکه اپل نیز از سنسور اندازه‌گیری قند خون در اپل واچ سری ۷ استفاده می‌کند. این ساعت هوشمند هم احتمالا اواخر امسال معرفی می‌شود. اپل پیش‌تر از این‌ها، ثبت اختراع فناوری مربوط به اندازه‌گیری قند خون بدون خون‌گیری را انجام داده و اکنون با خیال راحت مشغول توسعه و تجاری‌سازی آن است.»

در این مرحله هنوز چشم‌انداز مشخصی از فناوری‌های اندازه‌گیری قند خون بدون نمونه‌گیری خون نداریم. آیا از اشعه‌های مادون قرمز برای تشخیص میزان گلوکز موجود در خون استفاده می‌شود؟

در بازار، دستگاه‌های تست قند خونی یافت می‌شود که قابلیت جفت شدن با اپل واچ و آیفون را دارند ولی متکی بر نمونه‌گیری از خون فرد با یک خار کوچک هستند. نمونه‌گیری خون برای بسیاری از افراد کاری تهاجمی و غیرقابل پذیرش است و دوست دارند بدون اینکه درگیری پروسه خون‌گیری شوند؛ روزانه و به طور خودکار میزان قند خون آن‌ها اندازه‌گیری شود.

سنسور اندازه‌گیری ضربان قلب در همه ساعت‌های اپل قابلیت تبدیل شده به یک سنسور اندازه‌گیری اکسیژن خون را داشت و اپل از همین ویژگی در اپل واچ سری ۶ استفاده کرد ولی آیا همین سنسور می‌تواند عملکرد اندازه‌گیری قند خون را هم انجام دهد یا اینکه اپل مجبور به بازطراحی اپل واچ و افزودن یک سنسور جدید است؟

فارغ از اینکه اپل چگونه می‌خواهد قند خون را اندازه‌گیری کند؛ اگر این شایعات درست باشند؛ اپل واچ سری ۷ در بازار سروصدای زیادی به پا خواهد کرد.

منبع 9to5mac

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.