توصیه اینفلوئنسر اینستاگرامی برای خرید ارزان کتاب‌های فیک، جنجالی شد

0

یک اینفلوئنسر فرانسوی مشهور ۲۷ ساله به نام مدی بروسیاگا، به تازگی جنجالی درست کرده است:

کتاب‌‌ها آنقدر جذابیت دارند که حتی کسانی که میانه‌ای با آنها ندارند، بدشان نمی‌آید به صورت نمادین هم شده خود را کتابخوان نشان بدهند، کتابخانه‌ای دست و پا کنند و عکسی با آن بگیرند یا موقع لایوها تمام‌نشدنی اینستاگرامی، کتابی روی میزشان خودنمایی کند.

«مدی» هم که ۲.۴ ملیون دنبال‌کننده اینستاگرامی دارد از این امر مستثنی نیست. اما او به تازگی او در استوری‌های خود توصیه عجیبی کرد. او توصیه کرد که به حای خرید کتاب‌های واقعی گران، کتاب‌های فیک که چیز جز روجلد مقوایی شیک با شکل ظاهری کتاب نیستند، خریداری شود. او گفت که برای دکوراسیون خانه، بهتر است صرفه‌جویی کنید و کتاب واقعی نخرید.

مشکل این است که اولا خرید کتاب‌های فیک با روجلد کتاب‌های واقعی، خالی از مشکل کپی‌رایت نیست.

دوم اینکه این خانم که با شرکت در شوهای عامه‌سندی مانند The Angels و The Villa of Broken Hearts شهرتی برای خود به هم زده، کد تخفیفی هم برای خرید کتاب‌ها ارائه کرده بود. با این کد تخفیف می‌شود هر کتاب فیک را با قیمت حدود ۲۰ دلار خرید و به ازای هر خرید یک کتاب فیک هم دیگر هدیه داده می‌شود.

مشکل اینجاست که این کد تخفیف، اصلا کد تخفیف محسوب نمی‌شود، چون در فروشگاه‌های آنلاین چینی مانند Aliexpress می‌شود هر کتاب فیک را با قیمت ۳ تا ۴ یورو خرید!

این اولین بار نیست که «مدی» اینگونه رفتار می‌کند. در نوامبر سال ۲۰۲۰ هم کد تخفیف برای خرید محصولات آرایشی ارائه کرده بود و مدعی شده بود که کسر کوچکی از هزینه خرید به بنیاد خیریه بریژیت باردو داده می‌شود.

مشکل این بود که خود بنیاد خریه، اظهار بی‌اطلاعی از این امر کرد و بعد مدی سعی کرد با پرداخت ۲۰۰ یورو سر و صدا را بخواباند، اما بنیاد اصرار کرد که خود پست‌ها باید پاک شوند.

این اینفلوئنسر در دوبی مقیم است و از همانجا فعالیت می‌کند.

فی‌الواقع زندگی شیک و سرمایه‌های زندگی شمار زیادی از اینفلوئنسرها را توده مردم با اصرار به فکر نکردن و خریدهای تکانه‌ای تامین می‌کنند. در شرایطی که برای مثال گروه آثار نویسندگان و مترجمان که ثمره ده‌ها ساعت رنج و تحقیق است، با نقدهای تند و تیز مواجه می‌شوند و به سختی تکافوی زندگی آنها را می‌دهند، کار به خرید به واسطه اینفلوئنسرها که می‌رسد، توده مردم عقل و منطق را به کناری می‌نهند و حتی جستجوی مختصری نمی‌کنند، بلکه ببینند همان کالا و یا باکیفیت‌تر را از آن بشود با بهای ارزان‌تری از جای دیگری تهیه کرد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.