پیشنهاد فیلم : شهامت True Grit (2010)

0

کارگردان: جوئل و اتان کوئن

بازیگران: جف بریجز (روستر کاکبرن)، مت دیمون الابوف)، جاش برولین (تام چینی)، هیلی استینفلد (متی راس)، بری پپر (لاکی ند)

۱۱۰ دقیقه

برادران کوئن تاکنون فیلم‌های اصیل و نابی به دوست‌داران سینما ارایه کرده‌اند. با دیدن نام این دو برادر در تیتراژ هر فیلمی، تصور می‌کنیم که با فیلمی نامتعارف، اصیل و کلیشه‌شکن روبرو هستیم. اما فیلم شهامت یا True Grit چندان هم کوئنی نیست. شهامت یک فیلم وسترن خوب، ساده و  سرراست است.

البته فیلم اصلی شهامت در سال ۱۹۶۹ از روی رمانی به قلم چارلز پورتیس ساخته شد. هنری هاتاوی، کهنه کار هالیوودی، این فیلم را با بازیگری جان وین در نقش یک مارشال پیر الکلی به اسم کاکبرن کارگردانی کرد. فیلمی که در ایران با نام جوانمرد به روی پرده سینماها رفت. در نسخه کوئن‌ها، جف بریجز نقش مارشال کاگہرن را بازی می‌کند.

قصه فیلم در اواخر قرن نوزدهم در شهر فورت اسمیت در ایالت آرکانزاس می‌گذرد. قصه فیلم، قصه انتقام است. دختر چهارده ساله‌ای به اسم متى راس (هیلی استینفلد) پدر خود را از دست داده. مردی که پدر متی را به قتل رسانده، جنایتکاری است به اسم تام چینی (جاش برولین)، چینی بلافاصله در پی کشتن پدر متی، از صحنه‌ی جنایت گریخته و خود را به «منطقه سرخپوست‌ها» رسانده و سپس عضو گنگی شده که رهبری آن به عهدهی لاکی ند پیر (بری پیر) است. متی خواهان انتقام است اما می‌بیند که مجریان قانون توانایی دستگیری متهم را ندارند. ملی با این حال تصمیم می‌گیرد که مارشال پیر الکلی یک چشم، یعنی مارشال روستر کاکبرن، را قانع کند که قاتل را بیابد و وی را به مجازات عمل‌اش برساند …

تدریجا روابطی بین این سه نفر شکل می‌گیرد؛ هر چند که رابطه‌ی اصلی رابطه‌ دختر و پیرمرد است

گرچه فیلمنامه شهامت ۲۰۱۰ به مراتب بهتر و تراش خورده‌تر از شهامت ۱۹۶۹ است، اما به هر حال نبود جان وین را حس می‌کنیم. جان وین به خاطر بازی در آن فیلم یک جایزه‌ اسکار گرفت که تنها جایزه‌ی اسکار زندگی‌اش بود. البته جف بریجز سعی و تلاشی نکرده که بازی جان وین را تقلید کند. بریجز نقش را مال خودش کرده.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.