فیلم شهامت غیرعادی – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Uncommon Valor (1983)

0

کارگردان : تد کاچف
فیلمنامه‌نویس : جو گیتن
فیلمبردار : استیون ه_ بروم
آهنگساز(موسیقی متن) : جیمز هورنر
هنرپیشگان : جین هاکمن، رابرت استاک، فرد وارد، رب براون، رندال &#۱۷۱;تکس&#۱۸۷; کاب، پاتریک سوایزی، هارولد سیلوستر، کلی یونکرمن و تاد آلن.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۵ دقیقه.

«جیسن رودز» (هاکمن)، سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا، یازده سال است که پسرش، «فرانک» (آلن) را که تفنگداران نیروی دریائی بوده، از دست داده است. اگرچه نام «فرانک» را جزو مفقودان جنگ ویتنام (گم شده در عملیات) اعلام کرده‌اند، اما «جیسن» که اطمینان دارد پسرش هنوز زنده و در اردوگاهی در لائوس اسیر است، برای نجات او دست به کار می‌شود و با حمایت کارخانه‌داری به‌نام «هیو مک‌گرگور» (استاک) که پسر او نیز جزو اسیران اردوگاه است، عملیاتی را طراحی می‌کند.

مقامات نظامی نانعش می‌شوند و مذاکره با ویتنامی‌ها را چاره کار می‌دانند. «جیسن» بی‌توجه به آنان، گروهی از هم‌رزمان سابق «فرانک» را گرد می‌آورد. و پس از یک دوره آموزش فشرده، همراه این ارتش کوچک به لائوس می‌رود. پس از پشت سر گذاشتن حادثه‌های فراوان و نجات چهار اسیر آمریکائی، پسر «مک گرگور» را پیدا می‌کند و از او می‌شنود «فرانک» بر اثر ابتلا به یک بیماری مهلک در اردوگاه مرده است…

فیلمی حادثه‌ای – جنگی – تبلیغاتی که بسیار معمولی و در بند کلیشه است. کاچف در ادامه روند اثر قبلی‌اش، اولین خون (۱۹۸۲) پیش می‌رود و نگاهی به دوازده مرد کثیف رابرت آلدریچ (۱۹۶۷) نیز دارد. طبق رسم فیلم‌های جنگی از این رده، هنگام درگیری مهمترین پرسش این است که کدام یک از افراد زنده می‌مانند و کدام از بین می‌روند. بازیگران برجسته فیلم، مجال چندانی برای نمایش توانائی‌های‌شان نمی‌یابند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.