فیلم تعلیم دادن ریتا – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Educating Rita (1983)

0

کارگردان : لوئیس گیلبرت
فیلمنامه‌نویس : ویلی راسل، برمبنای نمایش‌نامه‌ای نوشته خودش
فیلمبردار : فرانک واتس
آهنگساز(موسیقی متن) : دیوید هنچل
هنرپیشگان : مایکل کین، جولی والترز، مایکل ویلیامز، مارین لیپمن، جنان کراولی، مالکوم داگلاس، گادفری کیگلی و پت دیلی.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۰ دقیقه.

«سوزان» (والترز)، آرایش‌گر جوانی که نامش را به «ریتا» تغییر داده، با وجود مخالفت‌های شدید همسرش، «دِنی» (داگلاس) در واحد ادبیات یک دانشگاه آزاد ثبت‌نام می‌کند.

«دکتر فرانک برایانت» (کین)، استاد او، مردی میان‌سال و تقریباً الکلی است که با «جولیا» (کراولی) زندگی می‌کند. اما «جولیا» مخفیانه با «برایان» (ویلیامز)، همکار «فرانک»، سروسرّی دارد. «ریتا» شیفته درک تازه‌اش از ادبیات است و «دِنی» که بیشتر دنبال زندگی خانوادگی است، پس از پیدا کردن قرص‌های ضدحاملگی «ریتا»، تمامی یادداشت‌ها و کتاب‌های او را از بین می‌برد.

«ریتا» با وجود فشارهای شدید همسر و پدرش برای بچه‌دار شدن، در ترم تابستانی دانشگاه ثبت‌نام می‌کند. حالا «ریتا» هم از شغلش (برای کار در یک بیسترو) استعفا می‌دهد و هم «دِنی» را که با زن دیگری به نام «تریش» (لیپمن) رابطه دارد، ترک می‌کند. پس از اینکه «جولیا»، «فرانک» را ترک می‌کند، «فرانک» اشعاری را که زمانی سروده بوده، به «ریتا» می‌دهد.

«ریتا»، «فرانک» را تشویق می‌کند تا الکل را کنار بگذارد و دوباره نوشتن را آغاز کند. «فرانک» قرار است برای انجام تحقیقات دانشگاهی به استرالیا برود. او از «ریتا» می‌خواهد که همراهش برود، ولی «ریتا» قبول نمی‌کند. در فرودگاه «فرانک» به «ریتا» می‌گوید که با رتبه‌ای بسیار عالی در امتحان‌هایش قبول شده است.

فیلم نامه زن – آزاد – خواهانه راسل برمبنای نمایش‌نامه‌ای نوشته خودش، بیش از کارگردانی گیلبرت، قدرت و کشش دارد؛ صحنه‌هائی که به نمایش‌نامه اضافه شده‌اند با این که اندک هستند اما ضروری به‌نظر می‌رسند. والترز در نخستین نقش آفرینی سینمائی‌اش خیره کننده است و کین یکی از بهترین بازی‌های خود را در نقش یک معلم الکلی هوسران ارائه می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.