انیمیشن اژدهای خود را چگونه تعلیم دهید – خلاصه داستان، نقد و بررسی – How to Train Your Dragon 2010

0

کارگردانان، کریس ساندرز و دین دوبلویس، صداپیشگان جی باروچل (هیکاپ)‌، جرارد باتلر (استیوک)‌، کریک فرگوسن (کابر)‌، یونا هیل (اسنات لات)‌، آمریکا فررا (استرید)‌. ۹۸ دقیقه. درجهٔ نمایشی. PG

اژدهای خود را چگونه تعلیم دهید پسر بچهٔ ده یازده ساله‌ای را در دنیای باستانی وایکینگ‌ها به ما عرضه می‌کند که مثل هر پسر بچهٔ دیگری با موضوعات اساسی مرتبط با سن وسال خودش – فهم دنیای اطراف و سازگار شدن با آن، قضیهٔ جنس مخالف، نومید نکردن بابا و غیره- سروکار دارد؛ موضوعاتی که پسربچه‌های امروزی نیز درگیر آن هستند، با این تفاوت که آن‌ها حالا پای اینترنت می‌نشینند و وبلاگ و فیس بوک خودشان را دارند و حتی در شبکهٔ تلویزیون کابلی برنامه اجرا می‌کنند. فیلم انیمیشن اژدهای…. ‌، به عنوان یک فیلم ژانر کودک که حتما باید پیام‌های خوب و سازنده‌ای برای مخاطبان‌اش داشته باشد، این پیام مهم را به بچه‌ها می‌دهد که هر مشکل و مسئله‌ای را می‌توان با اتکا به قدرت فکر و اندیشه حل کرد.

قهرمان کم سن و سال فیلم، نوجوانی است به اسم هیکاپ هورندوس هادوک سوم (با صدای جی باروچل)‌. این نوجوان وایکینگ که برخلاف خویشاوندان بزرگسال خود، چندان یغور و تنومند نیست، در دهکدهای کوهستانی زندگی می‌کند که از زمین و هوا در معرض تهاجم اژدهاهای شرور قرار دارد. اهالی دهکده تحت رهبری استویک با صدای جرارد باتلر) پدر هیکاپ و کابر (با صدای کریگ فرگوسن) استاد در جنگ با اژدهاها، در نبرد دائم با این موجودات شرور آتشین دم هستند. اژدهاهای مهاجم در شکل‌ها و نوع‌های متفاوتی هستند و نام‌های گوناگونی هم دارند. ما به زودی درمی‌یابیم که نبرد بین اژدهاها و وایکینگ‌ها، اصلا منصفانه و برابر نیست زیرا اژدهاها با قدرت پرواز و دم سوزان‌شان قادرند بیشترین خسارت را به وایکینگ‌ها وارد کنند در حالی که وایکینگ‌ها عمدتا به گرزها، شمشیرها و نیزه‌های خود متکی هستند.

با وجود این، عقل و هوش وایکینگ‌ها از اژدهاها برتر است و این می‌تواند عامل تعیین‌کننده‌ای در جدال بین دو طرف باشد. و البته با توجه به وجود این واقعیت علمی که هر نسلی در قیاس با نسل قبلی خود بین ۱۵ تا ۲۰ درصد باهوش‌تر است ب (نا به اقتضای قانون تکامل)‌، هیکاپ از همهٔ وایکینگ‌های دور و برش باهوش‌تر است و او می‌خواهد از این هوش خود برای حفاظت از دهکده‌اش در برابر اژدهاهای خبیث استفاده کند. یکی از روزها، هیکاپ ظاهرا موفق به مجروح کردن یکی از اژدهاهای مهاجم می‌شود. او برای پیدا کردن رد قربانی خویش قدم به داخل جنگل می‌گذارد. هیکاپ در جستجوی خود در جنگل با یک بچه اژدهای مجروح روبرو می‌شود. این سرآغاز یک رابطهٔ دوستانه میان هیکاپ و بچه اژدهاست. هیکاپ به زودی در می‌یابد که برخلاف تصورات قبلی اش، اژدهای خوب هم می‌تواند وجود داشته باشد. فکر و طرح بعدی هیکاپ این است که با اهلی کردن و تعلیم دادن بچه اژدهاها از وجود آن‌ها علیه اژدهاهای خبیث مهاجم استفاده کند (به این می‌گویند فکر بکر! ‌)

راجر ایبرت بر نقد خود بر فیلم اژدهای خود را چگونه تعلیم دهید نوشته است: ((برخی فیلم‌ها ظاهرا فقط ساخته شده‌اند تا الهام بخش بازی‌های ویدیویی باشند. تنها چیزهایی که این نوع فیلم‌ها کم دارند یک جفت بازیگر و یک سیستم امتیازدهی است. فیلم اژدهای فیلمی است از همین نوع. ‌)) بخش عمده‌ای از فیلم اختصاص پیدا کرده به نبردهای هوایی بین اژدهاهای اصلی خوب و اژدهاهای وحشی بد. در چنین فیلمی، کاراکترها و طرح داستانی فرع بر صحنه‌های اکشن هستند و با این وجود باید اذعان کرد که فیلم بسیار خوش ساخت، خوش سبک و سیاق و به شدت پرانرژی است. فیلم از روی کتاب کریسیدا کاول ساخته شده و با توجه به قهرمان ده یازده ساله‌اش می‌تواند برای طیف سنی بچه‌های بین ۷ تا ۱۲ سال بسیار جذاب و تماشایی باشد.

اژدهای خود را چگونه تعلیم دهید توسط تیم کارگردانی دین دوبلویس و کریس ساندرز کارگردانی شده؛ همان تیمی که قبلا دو فیلم انیمیشن موفق مولان و لیلو و استیج را از آن‌ها دیده بودیم. این دو کارگردان خوش فکر توانسته‌اند سبک بصری خاصی را به فیلم تازه‌شان بدهند که در آن اجازهٔ بیشتری برای جلوه‌گری فضاهای خالی و آسمان آبی باز و همین طور سایه‌ها باشد. معمولا فیلمسازان انیمیشن تمایل به این دارند که هر کادر فیلم خود را پر از انواع تصاویر بکنند اما سازندگان اژدهای… رویکرد متضادی را در پیش گرفته‌اند که ثمره‌اش متفاوت از کار درآمدن فیلم آن‌ها در قیاس با دیگر فیلم‌های داستانی بلند انیمیشن است. نکتهٔ دیگری که باید به آن اشاره کرد اجتناب این فیلم از غرق کردن خود در ارجاعات به فرهنگ پاپ آمریکایی است. استودیوی ((دریم ورکز انیمیشن))‌، سازندهٔ فیلم اژدهای خود را چگونه تعلیم دهید، برای اولین بار انیمی‌شنی ارائه کرده که تفاوت عمده‌ای با محصولات معمول این استودیو، یعنی فیلم‌های انیمیشن آکنده از کنایات و ارجاعات فرهنگ پاپ (از نوع شرک) دارد. فیلم اژدهای خود را چگونه تعلیم دهید عاری از ایراد نیست. فیلم دارای صحنه‌های اکشنی است که بعضا احساس می‌شود زیادی طولانی و کش دار است. اما در هر حال باید توجه کرد که بچه‌های ده دوازده ساله‌ای که پای تماشای این فیلم می‌نشینند از تماشای این صحنه‌ها هرگز دچار ملال نمی‌شوند.

منبع: نشریه دنیای تصویر

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.