شاید خودروسازی کیا موتورز خودران اپل را تولید کند

هیوندای مذاکره اولیه با اپل را تایید کرده ولی نمی‌خواهد کارخانه مونتاژ اپل باشد

0

شایعات پیرامون خودروی خودران اپل روز به روز بیشتر و جدی‌تر می‌شود.

پس از اینکه شرکت هیوندای تایید کرد در حال مذاکره با شرکت اپل برای تولید یک خودران در خاک ایالات متحده است؛ حالا گفته می‌شود شرکت هیوندای نمی‌خواهد به طور مستقیم درگیر تولید خودروی اپل شود و کیا موتورز، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه خود را پیشقدم کرده است.

اولین بار این خبر توسط سایت MacRumors منتشر شد و در آن به اسنادی اشاره شده که از eDaily دریافت کردند. به مرور سایت‌های دیگری مانند رویترز، iMore و appleinsider هم این شایعه را دامن زدند.

روز سه‌شنبه بود که نشریه Edaily گزارش داد والدین کیا، گروه هیوندای موتور تصمیم گرفتند خودروسازی کیا موتورز همکاری با اپل برای تولید یک خودروی برقی را بررسی و ارزیابی کند. بالافاصله، پس از انتشار این خبر، سهام شرکت کیا موتورز ۲۰ درصد در سئو کره جنوبی افزایش یافت. حدود یک ماه پیش هم که هیوندای تایید کرد در حال مذاکره اولیه با اپل است؛ سهام این شرکت نزدیک به ۲۵ درصد افزایش یافت.

هنوز شرکت هیوندای یا اپل دراین‌باره اظهارنظر نکردند ولی شرکت کیا گفت در حال بررسی همکاری با چند شرکت خارجی برای تولید خودروهای الکتریکی هستیم. مدیران این شرکت هیچ‌گونه اشاره‌ای به اپل یا خودروی Apple Car نکردند.

اپل نمی‌خواهد مستقیم خودرو بسازد

گفته می‌شود اگر کیا و اپل با هم توافق کنند؛ تولید خودروی Apple Car در کارخانه وست پوینت (West Point) کیا آغاز می‌شود. هیوندای برای حفظ برند و نام تجاری‌اش ترجیح داده است تحت تاثیر نام اپل قرار نگیرد و مانند شرکت‌هایی مانند فاکسکان به کارخانه‌ای برای مونتاژ خودروی اپل تبدیل شود. هیوندای به صورت محافظه‌کارانه می‌خواهد پروژه توسعه خودران اپل را به کیا واگذار کند.

در آن سو، این حجم از شایعات درباره همکاری اپل با یک خودروساز برای تولید خودرانش، نشان می‌دهد اپل نمی‌خواهد از صفر تا صد تولید خودرو را خودش انجام دهد. هزینه‌های بالای فناوری‌های خودران‌ها، تولید قطعات و تجهیزات لازم و همین‌طور احتمالا سود پایین باعث شده اپل سراغ تولیدکنندگان خودرو برای توسعه این پروژه برود.

پیش‌تر، شایعه شده بود هیوندای با اپل توافق کرده است در سال ۲۰۲۴ حدود ۱۰۰ هزار دستگاه تولید کند و کم‌کم تولید سالانه را به ۴۰۰ هزار دستگاه افزایش دهد. همین‌طور، اولین نسخه این خودرو در سال ۲۰۲۲ تولید و برای تست‌ها آماده می‌شود.

تمام این اخبار از سوی شرکت اپل تایید نشده و هیچ‌گونه واکنشی رسمی به آن‌ها نداشته است ولی تقریبا اینک مطمئن هستیم اپل می‌خواهد تا چند سال آینده اولین خودروی خودران خود را عرضه کند.

منبع reuters
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.