علت‌های ترشح پشت بینی و نحوه درمان آن

0

بینی و سینوس‌های سالم هر روز مقدار زیادی مخاط رقیق می‌سازند که این ترشح مداوم هوا را پیش از ورود به ششها تمیز، مرطوب، و گرم می‌کند. شما بدون اینکه بدانید این ترشحات را قورت می‌دهید.

وقتی این ترشحات غلیظ شود، از وجود آن آگاه می‌شوید، حتی اگر مقدار آن کمتر از حد طبیعی باشد. این حالت را ترشح پشت بینی می‌نامند.

علت ترشح پشت بینی چیست؟ هوای خشک دستگاه تهویه یا اسید برگشته از معده که گلو را تحریک می‌کند؛ سوزش سردل؛ آلودگی هوا و آلودگی محیط بسته در اثر دود سیگار از علل ترشح پشت بینی هستند.

همچنین، آلرژی به کپک‌ها، گردوغبار، گرده گل، یا حیوانات هم می‌توانند ایجاد ترشح پشت بینی کنند. التهاب مزمن سینوس هم اغلب با سردرد و ترشح پشت بینی همراه است. در این حالت باید اول التهاب سینوس درمان شود.

ترشح پشت بینی چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

ترشح پشت بینی غلیظ و رنگی است و بیش از یک هفته طول کشیده است. تب و درد صورت یا دفع خلط مخاطی از شش‌ها وجود دارد. ترشح پشت بینی مزمن است و آزردگی گلو، صاف کردن مرتب صدا، یا گرفتگی صدا وجود دارد.

درمان ترشح پشت بینی

بینی را مرطوب کنید. هر وقت لازم دانستید، با استفاده از افشانه آب نمک بینی را مرطوب سازید. آب نمک ضداحتقان خفیفی نیز هست، اما در مرطوب کردن بینی بسیار مؤثر است. گذاشتن دستگاه بخور در اتاق خواب هم برای رقیق کردن ترشحات در هنگام خواب خوب است. فراموش نکنید که برای جلوگیری از رشد قارچ و کپک بر روی دستگاه بخور، هر روز آن را تمیز کنید.

آب بخورید. روزانه شش تا هشت لیوان آب بخورید تا ترشحات بدن رقیق شود.

قهوه نخورید. کافئین موجود در قهوه و چای مدر است و آب بدن را دفع می‌کند که به غلیظ شدن ترشحات پشت بینی منجر می‌گردد. به جای آن‌ها چای گیاهی یا قهوه بدون کافئین بخورید.

از سیگار و الکل دوری کنید. سیگار نکشید و اگر کسی در کنار شما سیگار می‌کشد، از او بخواهید تا آن را خاموش کند. الکل هم از موادی است که آب بدن را تبخیر می‌کنند، پس از آن هم دوری کنید.

دارو بخورید. شربت‌هایی که حاوی ماده گایفنزین هستند ترشحات پشت بینی را رقیق می‌کنند. پزشک ممکن است گایفنزین را همراه با مواد ضد احتقان تجویز کند.

ضدحساسیت بخورید. اگر پزشک تشخیص داد که ترشح پشت بینی شما ناشی از آلرژی است، خوردن داروی ضدحساسیت مفید است.

سینوس‌ها را درمان کنید. اگر عفونت سینوس عامل ترشح پشت بینی است، پزشک برای درمان آن آنتی بیوتیک مناسب، ضداحتقان، و داروهای رقیق‌کننده تجویز می‌کند.

مجاری تنفسی را پاک کنید. اگر درمان‌های بالا ترشح پشت بینی را برطرف نکنند، پزشک با وسیله‌ای به نام درون بین مجاری تنفسی را از نظر وجود پولیپ یا انحراف بینی بازرسی می‌کند. برخی پولیپ‌ها با درمان استروئیدی از بین می‌روند و پولیپ‌های بزرگ‌تر را با عمل جراحی برمی دارند. انحراف بینی هم با جراحی تصحیح می‌شود

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.