علت‌های وزوز گوش و شیوه تشخیص و درمان آن

0

بسیاری از مردم از وجود صداهای اضافی در گوش خود رنج می‌برند. مهم‌ترین منبع این سروصداها، یعنی اعصاب و انتهاهای مخصوص عصبی درون گوش، با بالا رفتن سن و قرار گرفتن طولانی در معرض سروصدای زیاد فرسوده می‌شوند. در این حالت گوش درونی ممکن است صداهای غیرواقعی به مغز بفرستد.

ممکن است ضربان رگ‌های خونی یا انقباض ماهیچه‌ها را به صورت صدای لرزشی یا نبضی در گوش حس کنید. گاهی بیماران با احساس صداهای زنگ زدن، وزوز، یا صدای جیرجیرک به پزشک مراجعه می‌کنند.

گوش درد، عفونت باکتریایی گوش، جمع شدن مایع در گوش میانی، پارگی پرده گوش، و تجمع چرک گوش می‌توانند ایجاد وزوز گوش کنند. بیماری منیر، که ناخوشی نادر گوش داخلی است، از علل وزوز گوش است. در بعضی موارد، وزوز ناشی از وجود توموری بر روی عصب شنوایی گوش داخلی است.

درمان وزوز گوش

پزشک عفونت گوش را با تجویز آنتی بیوتیک مناسب درمان می‌کند، اما بسیاری از وزوزهای گوش به آسانی درمان نمی شوند. برای از بین بردن آن روشهای زیر را امتحان کنید.

آسپیرین زیاد نخورید. مبتلایان به ورم مفاصل باید دقت کنند که مقادیر زیاد آسپیرین می‌تواند باعث وزوز گوش شود، گرچه علت آن مشخص نیست. خوردن یک یا دو آسپیرین در روز اشکالی ندارد، اما خوردن هشت تا ده عدد آن ممکن است مشکل آفرین باشد.

سیگار نکشید. یک دلیل دیگر برای نکشیدن سیگار: نیکوتین موجود در سیگار محرکی است که بر روی عصب شنوایی گوش داخلی تأثیر می‌گذارد. اگر دچار وزوز گوش هستید، کشیدن سیگار مانند کوبیدن پتکی بر سر شماست.

نمک زیاد نخورید. زیادی نمک باعث احتباس مایع در گوش می‌شود که در نهایت به تورم و فشار بر روی اندام‌های شنوایی می‌گردد. این حالت ممکن است باعث وزوز گوش، کاهش شنوایی، و سرگیجه شود.

کافئین نخورید. کافئین نیز یک محرک است و می‌تواند وزوز گوش ایجاد کند. از صداهای بلند بپرهیزید. صداهای بلند وزوز گوش را تشدید می‌کنند. بهتر است از آن‌ها دوری کنید. اگر در محیط کار ناچار به تحمل صدا هستید از گوش بند مخصوص استفاده کنید.

به صدای آب گوش کنید. بسیاری از بیماران می‌گویند که در هنگام دوش گرفتن وزوز گوش را نمی‌شنوند. احتمالا صدای آب مانع شنیدن وزوز می‌شود. چون صدای آب این تأثیر را دارد، برخی پزشکان توصیه می‌کنند که صدای جریان آب را ضبط کنید و قبل از خواب یا وقتی نیاز به استراحت دارید به آن گوش کنید.

آرامش داشته باشید. وجود ارتباط بین وزوز گوش و تنش روانی مشخص است. با استفاده از ورزش‌های آرامش‌بخش تنش را کاهش دهید. گاهی اضطراب عامل وزوز است. در این صورت پزشک داروی ضد اضطراب برایتان تجویز می‌کند.

چرک گوش را پاک کنید. اگر تجمع چرک گوش باعث وزوز گوش شماست، از قطره‌های پاک‌کننده چرک گوش استفاده کنید. البته بهتر است اول به پزشک مراجعه کنید، شاید عفونت عامل آن باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.