یک اثر هنری دیجیتال در یک مزایده به قیمت ۶.۶ میلیون دلار با رمزارز به فروش رسید!

1

این چند ساله معمولا ما از قیمت‌های بالای رد و بدل شده در حراج‌های هنری ایران دچار شگفتی می‌شویم و اخیرا هم خبر فروش اثری که «گمان می‌رود» یک کپی خام‌دستانه از یک تابلوی ایتالیایی باشد، خیلی جار و جنجال به پا کرد.

اندکی هم اگر بیشتر اخبار هنری را دنبال کنید، حتما نام حراج کریستی به گوشتان خورده است که تا چند وقت دیگر دور جدیدی از آن برگزار می‌شود. تصور می‌شود که در این دور از حراج کریستی اثری با عنوان Everydays: The First 5000 Days  که در آن یک هنرمند در طی ۱۳ سال، هر روز عکسی ثبت کرده، بسیار محبوب شود و با قیمت بالا به فروش برسد.

اما چیزی که خود من هم تا چند دقیقه پیش نمی‌دانستم، وجود یک سیستم فروش آثار دیجیتال عجیب و غریب در اینترنت است.

چند روز پیش یک اثر دیجیتال که توسط هنرمندی به نام مایک وینکلمن خلق شده بود به قیمت ۶.۶ میلیون دلار به فروش رسید.

این هنرمند با نام هنری بیپل فعالیت می‌کند. اثر او از طریق فروشگاه آثار دیجیتال به نام Nifty Gateway به فروش رسید.

به این ترتیب رکورد قیمت برای خرید یک اثر دیجیتال در دنیا شکسته شد. فروش این اثر با استفاده از رمزارز صورت گرفت.

حالا حتما مثل من می‌خواهید بدانید که آخر این اثر دیجیتال چه بود که اینقدر ارزش داشته. باید بگویم که این اثر در مورد انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری امریکا بوده است.

اثر شامل دو ویدئو می‌شود که یکی با احتمال پیروزی ترامپ کشیده شده و دیگری با احتمال پیروزی جو بایدن.

اعتبار و اصالت اثر با فناوری بلاکچین تضمین شده و اثر امضای دیجیتالی دارد که خریدار را از یگانگی آن و فروخته نشدن کپی دیگر آن، مطمئن می‌کند.

همین هنرمند ماه دسامبر سال پیش هم اثری به قیمت ۳.۵ میلیون دلار از همین طریق فروخت. در سامانه فروش آاثر دیجیتال قیمت‌های به صورت باورنکردنی، نسبت به قیمت پایه افزایش قیمت پیدا می‌کنند و حتی به هزار برابر قیمت هم به فروش می‌رسند.

جالب است بدانید که اقتصاد فروش اثار دیجیتال، اقتصاد بسیار قابل توجهی شده و سال پیش ۲۵۰ میلیون دلار برای خرید و فروش آثار دیجیتال رد و بدل شده است!

منبع artnews
 
1 نظر
  1. زیگول می گوید

    من یه سالیه این هنرمند رو دنبال میکنم و برام خیلی عجیبه که چطور تو یک روز همچین کارای با کیفیتی تولید میکنه. شایدم روزی دو سه تا تولید کنه که تایم برا تعطیلات یا مسافرتش داشته باشه!
    خلاصه بحث ۱۳ سال انجام کارو انتشار مستمر هنری روزانه‌س

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.