این سنگ‌ها گویی به صورت اسرارآمیزی کمی بالاتر از سطح دریاچه یخ زده بایکال در هوا شناور مانده‌اند!

0

در فصل زمستان، دریاچه بایکال روسیه یخ می‌زند. این دریاچه، عمیق‌ترین و قدیمی‌ترین دریاچه روی زمین و بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین دنیا محسوب می‌شود.

در این میان پدیده شگفت‌انگیزی در دریاچه یخ زده بایکال رخ می‌دهد، به این صورت گاهی سنگ‌هایی بر سطح آن دیده می‌شود که به کمک یک پایه یخی نازک، چند سانتیمتر بالاتر از سطح ایستاده هستند.

حتی اگر با کمی فاصله و از زاویه مناسب بنگرید، چنین به نظر می‌رسد که سنگ‌ها در هوا شناور هستند!

جالب است که تازه ۴ سال است که عکس‌های این سنگ‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند. ابتدا گمان می‌کردند که عکس‌های ویرایش شده باشند، اما بعد مشخص شد که عکس‌های اصالت دارند.

اما چطور چنین چیزی رخ می‌دهد؟

هنوز کسی به درستی و به سادگی این مسئله را توضیح نداده.

توجیهی که می‌شود این است که وقتی با تابش خورشید، یخ شروع به ذوب شدن می‌کند و همزمان بادهای معمول در منطقه هم می‌وزند، حرارت طوری توزیع می‌شود که بخش کوچکی از زیر سنگ، ذوب نمی‌شود و باقی آب در زیر سنگ به صورت یک سطح مقعر، ذوب می‌شود.

نتیجه اینها ایجاد این پدیده منحصر به فرد است. اما جالب است بدانید که در یوتیوب یک سخنرانی علمی ۴۰ دقیقه‌ای در تبیین این قضیه وجود دارد که دوست داشتم کسی پیدا می‌شد و خلاصه‌اش را برای ما می‌نوشت! باستی توجیه فیزیکی خوبی داشته باشد و دارم تصور می‌کنم که مدل‌سازی جالبی می‌شود در موردش انجام داد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.