ویدئو: به‌روزرسانی نرم‌افزارهای خودروهای تسلا در یک پارکینگ – چیزی شبیه هجوم بیگانگان به زمین!

دیگر خودروسازها یک دهه عقب هستند و تازه دارند سراغ به‌روزرسانی نرم‌افزاری over-the-air می‌آیند

0

شخصی یک ویدئو از پارکینگ تسلا و در حال به‌روزرسانی نرم‌افزاری تعداد زیادی خودرو منتشر کرده است که بیشتر شبیه فیلم‌های علمی تخیلی و ورود بیگانگان به زمین است.

شرکت تسلا یکی از پیشگامان به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری over-the-air یا سراسری و همزمان در دنیا است که سابقه آن هم به سال ۲۰۱۲ برمی‌گردد. فرایند over-the-air اصطلاحا به روش‌های توزیعی نصب نرم‌افزار جدید، تنظیم و پیکربندی، به‌روزرسانی و اختصاص کلیدهای محرمانه جدید به طور همزمان برای تعداد زیادی دستگاه مانند گوشی موبایل یا خودرو اطلاق می‌شود.

در حالی‌که بسیاری از خودروسازهای معروف دنیا برای به‌روزرسانی نرم‌افزار محصولات خود به طور سنتی عمل کرده و با انتشار اطلاعیه‌ها و اعلامیه‌هایی، از صاحبان خودرو می‌خواهند که به نمایندگی‌های نزدیک خود مراجعه کرده و آنجا عملیات به‌روزرسانی یا نصب نرم‌افزار جدید نصب شود؛ شرکت تسلا از همان ابتدای عرضه خودروهای خود قابلیت به‌روزرسانی نرم‌افزاری over-the-air را برای رفع اشکالات، دادن بهبودها و نصب ویژگی‌های جدید استفاده می‌کند.

به‌روزرسانی‌های جدید از طریق نمایشگر خودرو یا اپلیکیشن تسلا در دسترس قرار می‌گیرد و می‌تواند از راه دور دریافت شود. تسلا می‌تواند برای خودروهایی که هنوز تحویل مشتری نشدند؛ به‌روزرسانی نرم‌افزاری را مستقیما و از راه دور به صورت بی‌سیم و همزمان انجام دهد؛ مانند آنچه که در ویدئو منتشر شده از پارکینگ تسلا مشاهده می‌کنیم.

همه خودروها باهم شروع به چشمک‌ زدن می‌کنند و صحنه‌های عجیبی پدید می‌آورند که فقط در دنیای فیلم‌ها شاهد بودیم و اگر کمی خیال‌زده باشیم؛ تصور می‌کنیم واقعا بیگانگان به سوی زمین هجوم آوردند. البته، این صحنه برای همه مردم جذاب نیست و شاید ترسناک باشد و احساس وحشت کنند.

فردی که این ویدئو را ضبط و روی اینترنت منتشر کرده است؛ مدعی است این به‌روزرسانی از طریق ماهواره انجام شده است که باور درستی نیست و تسلا از طریق شبکه‌های بی‌سیم وای‌فای یا ۴G LTE اقدام به به‌روزرسانی همزمان صدها خودرو می‌کند.

جبران عقب‌ماندگی دیگر خودروسازها

بیش از یک ده طول کشید تا دیگر خودروسازها قبول کنند این روش به‌روزرسانی over-the-air تسلا دارای مزایای بزرگی است و ناچار هستند برای رقابت در بازار، آن‌ها هم سراغ این توانایی بروند.

فورد در حال بررسی قابلیت به‌روزرسانی نرم‌افزاری over-the-air برای خودروهای Mustang Mach-E است.

خودروسازهای دیگری مانند GM و VW هم اقداماتی برای استفاده از به‌روزرسانی نرم‌افزاری همه‌گیر انجام دادند و در اخبار مرتبط با آن‌ها می‌خوانیم که در حال برنامه‌ریزی برای یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری over-the-air یک سری از محصولات خود هستند.

فولکس واگن در یک مقطعی مشکلات زیادی با نرم‌افزار خودروهای خود داشت و به شکل زیر، ناوگان خود را به‌روزرسانی کرد که بسیار زمان‌بر و دردسرساز است:

تسلا با قابلیت به‌روزرسانی نرم‌افزاری over-the-air نشان داده در برخی زمینه‌ها متعلق به دوره‌ای از آینده است. تسلا روی این روش تاکید زیادی دارد چون خودش مالک عملیات به‌روزرسانی می‌شود و دیگر نباید به نمایندگی‌ها بسپارد یا متکی به آن‌ها شود.

منبع electrek
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.