دروغ بزرگ – وزن شما بعد از عمل اسلیو باز نخواهد گشت

0

رپورتاژ

در میان انبوهی از تبلیغات و وعده های پر زرق و برقی که جراحان اسلیو معده به خورد مردم می دهند، عده ای واقعی و عده ای دروغ محض اند.

ما در این مقاله قصد داریم به یک دروغ بزرگ درباره ی این جراحی لاغری بپردازیم. دروغی که بار ها و بار ها شنیده اید ولی در پذیرفتن آن دچار شک و تردید بوده اید.

وزن شما بر نمی گردد

جراحی آستینه کردن معده یا همان عمل اسلیو معده با برداشتن بخشی از معده ی فرد مبتلا به بیماری چاقی، به او میکند تا چیزی در حدود ۸۰ درصد از وزن اضافه ی خود را از بین ببرد. ( البته این فرآیند زمان بر بوده و دوره ی کامل آن حدودا یکسال طول می کشد. لازم به ذکر است که بیشترین میزان کاهش وزن در سه ماهه ی اول بعد از عمل اتفاق می افتد )

به طور کلی همه ی اعمال جراحی لاغری منجر به کاهش ۵۰ تا ۸۰ درصدی وزن اضافه ی شما خواهند شد. این چیزیست که شاید بار ها و بار ها از زبان دکتر ها شنیده باشید . اما نکته ای که گفته نمی شود این است که در همین میان امکان دارد چیزی در حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد از وزن از دست رفته ی شما بازگردد که البته به موارد مختلفی نیز بستگی دارد.

چه مواردی  در بازگشت وزن شما موثر اند ؟

  • ‌ عوامل وابسته به آناتومی بدن شما: مانند بزرگ شدن کیسه معده یا بزرگتر شدن محل خروجی معده
  • ‌ عوامل فیزیولوژیکی : به عنوان مثال زمانی که متابولیسم چربی در بدن فرد تغییر پیدا کند ، در نتیجه ذخیره چربی آسان و چربی سوزی محدود می شود که در پی آن افزایش وزن فرد را شاهد خواهیم بود یا به عنوان مثال یائسگی در خانم ها
  • ‌ عوامل روانی : مانند زمانی که فرد افسردگی دارد
  • ‌ عوامل رفتاری : داشتن رفتار هایی مانند پر خوری، بی تحرکی، ریزه خواری و …

بازگشت وزن بعد از عمل لاغری چیز عجیبی نیست. شما هنوز همان آدمی هستید که قبل از عمل بودید، همان عادات غذایی را دارید و تغییری در رفتار خود نداده اید .

در واقع عمل لاغری تازه شروع کار است. عملی مانند عمل اسلیو به شما کمک میکند با کمی همت فردی و تلاش برای تغییرات رفتاری ، به وزن ایده آل خود برسید.

از میان موارد بالا، عوامل رفتاری، خصوصا رفتار های تغذیه ای، می توانند پر رنگ ترین نقش را در افزایش مجدد وزن شما بعد از عمل بازی کنند. در ادامه به برخی از این رفتار های مخرب، اشاره خواهیم کرد.

آشفتگی در خوردن

اینکه بعضی از افراد برای همه چیز برنامه ریزی می کنند ولی از غذا خوردن خود غافل می شوند، یک فاجعه است. شما به عنوان یک انسان باید برنامه ای برای چه چیزی خوردن و چگونه خوردن خود داشته باشید. شما یک انسانید؛ یک بدن که به پشتوانه ی کالری دریافتی از محیط، پا برجا ماننده است و برای رسیدن به اهداف خود، تلاش می کند.

برای اینکه به اهداف خود برسید، قبل از هر چیز نیاز است که بدنی سالم داشته باشید. این مهم است که چه می خورید و چگونه می خورید.

بسیاری از افراد پس از اعمال مختلف لاغری از رژیمی که شخص جراح برای آن ها تجویز کرده است پیروی نمی کنند و این یکی از مهم ترین عواملی است که بخشی از وزن فرد پس از انجام عمل  باز خواهد گشت.

کنار گذاشتن وعده های غذایی

این کار را نکنید. هیچ وعده ی غذایی را حذف نکنید. بر عکس، سعی کنید تعداد وعده های غذایی خود را افزایش ولی حجم آن ها را کاهش دهید.

زمانی که شما یک وعده ی غذایی را حذف می کنید، به احتمال زیاد تعداد میان وعده های خود را افزایش داده یا حجم غذای دریافتی در دیگر وعده ها را افزایش می دهید تا بتوانید کمبود ایجاد شده بر اثر نبود یک وعده غذایی را جبران کنید .

اگر بتوانید میزان کالری دریافتی خود را حساب کنید، خواهید دید که در بیشتر موارد نه تنها کمتر نخورده اید بلکه شاید حتی بیشتر هم خورده باشید.

البته عده ای نیز هستند که یک وعده را حذف می کنند ولی غذای اضافه ای هم نمی خورند. خبر بد این است که این دسته بیشتر ضرر . ضرری که در دراز مدت در اثر این الگوی تغذیه ای به قلب و کبد و کلیه و دیگر اعضای بدن می رسد، می تواند بسیار مخرب باشد.

گزینه های غذایی ضعیف

غذا های با کیفیت بخورید. هر چقدر حجم غذا بیشتر و کالری آن کمتر باشد، بهتر است . معده ی خود را با هر چیزی پر نکنید.

میدانم که خوردن یک پیتزا بسیار لذت بخش تر از خوردن یک ظرف سالاد است، اما قول می دهم که لاغر شدن، ارزشش را دارد.

یکی از راهکارهایی که پیشنهاد می دهم این است که دانش خود را درباره ی غذا های مختلف بالا ببرید، به کلاس آشپزی بروید تا غذا های بیشتری را یاد بگید تا بتوانید در نهایت گزینه های بیشتری برای انتخاب داشته باشید.

شب ها کمتر غذا بخورید

اکثر افراد بیشتر کالری مصرفی خود را از عصر تا انتهای شب دریافت می کنند. از طرفی نیز در شب میزان تحرک ما کمتر است و این باعث می شود بخش زیادی از کالری ای که دریافت کرده ایم در بدن ما ذخیره شود.

سعی کنید شب ها کمتر غذا بخورید، تا هم سبک تر بخوابید و هم از چاق شدن خود جلوگیری کنید.

کاهش مصرف پروتئین

اگر بیماری زمینه ای ندارید، ضرورتی ندارد که مصرف پروتئین خود را برای لاغر شدن کاهش دهید.

پروتئین یکی از مواد ضروری برای بهبود و رشد بدن است. بدن ما از پروتئین ها به منظور ساخت پوست، عضلات، استخوان و تولید آنزیم ها و هورمون های مهم استفاده می کند. بررسی ها نشان می دهند که کمبود پروتئین تاثیر بدی بر روی سلامتی ما خواهند گذاشت. کمبود پروتئین می تواند حتی سیستم ایمنی بدن ما را نیز ضعیف کند.

لطفا هیچ ماده ی غذایی ای را بدون مشورت با دکتر خود حذف نکنید.

آب خوردن با غذا

با غذا آب نخورید. این توصیه ای است که پدر و مادر ها در هر وعده ی غذایی به بچه هایشان گوش زد می کنند ( البته از این موضوع بگذریم که خودشان نیز رعایت نمی کنند ).

زمانی که با غذا آب می خورید، معده ی شما زود تر از حالت معمول خود خالی می شود و این موضوع سبب می شود که ما در زمان کمتری بعد از خوردن غذا، احساس گرسنگی کنیم.

به طور کلی سعی کنید قبل از غذا و ۳۰ دقیقه بعد از غذا از خوردن آب خودداری کنید.

نتیجه گیری

اگر میخواهید بعد از عمل اسلیو وزنتان دوباره ی بر نگردد ، بهتر است توصیه های دکتر خود را جدی بگیرید و از مصرف خود سر مواد غذایی با برنامه ریزی شخصی جدا خود داری کنید .

فراموش نکنید که عمل اسلیو معده تازه شروع کار است .

این یک شروع قوی است ام در نهایت این شما هستید که نتیجه را رقم خواهید زد .

   

پستهای اخیر

۵ آیین درخشان که افراد بسیار موفق هر روز از آن‌ها پیروی می‌کنند

اغلب اوقات، وقتی می‌خواهیم درباره بهره‌وری صحبت کنیم؛ صرفا عادت‌ها و نکات مجرد و مجزای از یکدیگر را بیان می‌کنیم؛ در حالی‌که بیشتر به یک سیستم نیاز داریم. افراد مثبت و موفق از چه برنامه‌ای استفاده می‌کنند؟ چه سیستمی از نظر علمی اجازه…

یک مینی‌سریال عالی تازه: «میر» از «ایست‌تاون» با بازی کیت وینسلت و گای پیرس

داخل یک سایت دانلود بود که در عکس‌های بندانگشتی مربوط به سریال‌های تازه، یک لحظه عکس کیت وینسلت را دیدم. خب، وقتی می‌بینی که کیت وینسلت با آن سابقه درخشان در بازیگری سینمایی، در سریالی شرکت کرده، نمی‌توانی از آن صرف‌نظر کنی. اسم…

اپل سرویس پادکست اشتراکی راه‌اندازی کرد: گوش دادن بدون تبلیغات و دسترسی به محتواهای اختصاصی

اپل سرویس اشتراکی پادکست پلاس را برای ارائه خدمات و مزایای بیشتر به کاربران راه‌اندازی کرد. مدت‌ها بود سرویس و اپلیکیشن Apple Podcast بدون تغییراتی به کار خود ادامه می‌داد و اینک اپل خبرهای خوبی برای کاربران این سرویس دارد. اپل در مراسم…

اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…

آیپد پرو جدید با پردازنده M1،نمایشگر حیرت‌انگیز مجهز به فناوری مینی LED و پشتیبانی از ۵G معرفی شد

اپل امشب در مراسم Sprint Loaded از آیپد پرو پرچم‌دار جدید خود رونمایی کرد. آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی جدید کاملا یک دستگاه ارتقایافته و مجهز به فناوری‌های جدید و پیشگام اپل از جمله پردازنده M1، پشتیبانی از 5G و فناوری نمایشگر مینی LED به همراه یک…

اپل یک آی‌مک نازک با پردازنده M1 و رنگ‌بندی متنوع و جذاب معرفی کرد

اپل امشب در مراسم بهار خود از یک مدل کامپیوتر iMac بازطراحی شده و باریک‌تر، پردازنده اپل سیلیون M1 و کیس‌های رنگی و بسیار متنوع رونمایی کرد. اپل می‌گوید این آی‌مک از ابتدا برای استفاده M1 طراحی شده است. آی‌مک جدید دارای نمایشگر ۲۴ اینچی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.