اپلیکیشن وومبو Wombo: اپلیکشنی که هر عکس ساده‌ای را تبدیل به خواننده یک ترانه مشهور می‌کند

0

به تازگی ما از کار اپ و سایت Deep Nostalgia خیلی به هیجان آمده بودیم. با دیپ نوستالژیا می‌شد یک عکس پرتره را متحرک کرد. یعنی فرضا شما می‌توانستید عکس پدربزرگ یا مادربزرگ خود یا هر عکس دلخواه دیگر را بدهید و یک ویدئوی چند ثانیه‌ای ساده تحویل بگیرید که در آن شخص کمی جهت سرش را تغییر می‌دهد و به گوشه‌ای می‌نگرد و حالت صورتش کمی عوض می‌شود یا لبخند ریزی می‌زند.

اما فناوری هوش مصنوعی و دیپ فیک، اصلا نمی‌خواهد در همین جا متوقف شوند و ما به زودی با هجوم اپلیکیشن‌های تفریحی و شاید کاربردی تغییر چهره و تبیدل چهره به ویدئو روبرو خواهیم شد.

اپلیکیشن تازه‌ای که چند روزی است خیلی داغ شده، اپلیکیشن وومبو Wombo نام دارد.

کاری که این اپلکیشن می‌کند چند گام جلوتر از دیپ نوستالژیا است، به این ترتیب که می‌توانید از خودتان یک عکس بگیرید یا یک عکس پرتره دلخواه به آن بدهید. در گام بعد در فهرست ترانه‌ها، یکی را انتخاب می‌کنید، مثلا ترانه  I Will Survive را.

بعد در عرض کمتر از یک دقیقه اپلیکیشن ویدئوی کوتاهی برایتان درست می‌کند که در آن عکس پرتره، در حال خواندن همان ترانه دیده می‌شود.

جالب است که اپلکیشن به صورت بسیار هوشمند حرکات لب و چهره و تکان خوردن سر یا حتی گردن را تنظیم می‌کند.

اپلیکیشن وومبو  گرچه تفریحی است، اما نشان از پیشرفت فناوری‌های هوش مصنوعی دارد و اندکی از دنیای نوینی را به ما نشان می‌دهد که در ان تغییر ویدئو برای هر کسی ممکن است.

اما به غیر از این کاربردهای تفریحی، این دسته اپلیکیشن‌ها و ابزارها وقتی تکامل پیدا می‌کنند، چه کاربردی می‌توانند داشته باشند؟

تصور کنید که روزی این بازارها چند عکس باکیفیت و ویدئو و چند نمونه صدا از شما بگیرند و بعد آواتار دوقلوی مجازی شما را درست کنند!

شما می‌توانید متن‌هایتان را به این آواتار بدهید تا با صورتی که می‌پسندید قرائت کند.

این آواتارها همچنین به مسئولان روابط عمومی خوبی هم خواهند شد.

کاربرد سینمایی را هم که قبلا توضیح داده بودم و احتمالا ما در یکی دو دهه آینده موجی از فیلم‌های بر پایه شخصیت‌های AI را خواهیم دید.

همه اینها آیا می‌تواند منجر به دگرگونی در هنر، روابط میان‌فردی، خبررسانی و حتی اقتصاد بشود.

اما در مورد اپلیکیشن فعلی وومبو باید بگوییم که در بازه زمانی‌ای که برخی از ما از دیپ فیک به ترس افتاده‌ایم، ویدئوهای مفرحی که کاربران با استفاده از آن از شخصیت‌های مشهور می‌سازند و به اشتراک می‌گذارند، نوعی تسلی خاطر و تفریح در شرایط کرونایی شده.

ایده ساخت این اپلیکیشن وقتی به ذهن سازنده اپ رسید که وقتی پیش دوستش رفته بودند به بام ساختمان رفته بودند و سیگاری می‌کشیدند.

این اپلیکیشن ماه فوریه در کانادا به بازار آمد و هم‌اینک هم نسخه اندروید و هم نسخه iOS دارد و دو میلیون بار مجموعا دانلود شده ست.

فعلا شما از میان فهرست تنها ۱۵ ترانه می‌توانید انتخاب کنید.

یک جورهایی وومبو دنیای عاشقان هوش مصنوعی و دیپ فیک و «میم»‌سازهای اینترنتی را به هم پیوند داده است.

ویدئوهای وومبو در حد «معتدلی» طبیعی هستند. کیفیتی دارند که هم توی ذوق نمی‌زند و هم هر کسی می‌داند که تصنعی هستند.

کارشناسان و روزنامه‌نگاران مدتی است که سعی می‌کنند با مقالاتی خطر زودباوری و دیپ‌فیک‌ها را گوشزد کنند. اما حالا وومبو با شیوه ساده‌تری می‌تواند به میلیون‌ها نفر آموزش بدهد که هر ویدئویی قابل استناد نیست و در دنیای کنونی دیگر ویدئوها هم می‌توانند جعل بشوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.