چرا انجیر اینقدر دانه دارد؟

0

انجیر یکی از قابل توجه‌ترین میوه‌ها در جهان است. از زمان‌های پیش از تاریخ. انجیر بعنوان یک غذای پرارزش برای انسان بشمار می‌رفته است همچنین زمانی از نظر مزه ندیدی که داشت مورد توجه پادشاهان و امپراطوران بوده ولی در دور‌های دیگر غذای اصلی بردگان را تشکیل می‌داده است.

از شیره انجیر الکل، شراب و نوعی رنگ برای پارچه می‌سازند. از برگ‌های انجیر برای صیقلی کردن عاج استفاده شده یا اینکه از پوست درخت آن ریسمان درست می‌کنند.

انجیر انواع زیادی دارد ولی خوشمزه‌ترین آن‌ها انجیر ازمیر می‌باشد که بنام یکی از شهر‌های کشور ترکیه نامگذاری شده است. این نوع انجیر در حال حاضر در ایالت کالیفرنیای آمریکا داشته می‌شود.

هنگامی که به یک انجیر بزرگ گوشتدار نگاه می‌کنیم در حقیقت تنها یک چیز کیسه مانندی را می‌بینیم که تقریبا قسمت فوقانی آن مسدود است. در داخل آن گل‌های واقعی زیادی وجود دارند که تولید گرده می‌کنند و آن‌ها را دانه می‌نامیم. لیکن در واقع آن‌ها دانه یا تخم انجیر نیستند بلکه خود میوه واقعی انجیر محسوب می‌شوند.

در کاشت انجیر ازمیر عمل بسیار جالبی اتفاق می‌افتد. عمل لقاح در انجیر ازمیر فقط بوسیله گرده انجیر کا پری امکان‌پذیر است. اگر چه انجیر کاپری دارای مقدار زیادی گرده می‌باشد ولی برای آزادی این گرده و رساندن آن به انجیر از میر، فقط با کمک حشره کوچکی شبیه زنبور که معروف

زنبور انجیر است، اینکار انجام می‌شود.

زنبور انجیر تا وقتیکه انجیر کاپری برای تخمگذاری آمادگی پیدا کند، در آن زندگی می‌کند سپس انجیر کاپری را ترک کرده و گرده آنرا خود می‌برد، زنبور مذکور بر روی انجیر از میر می‌نشیند و گرده‌ای را که خود آورده بر روی گل‌های آن پخش می‌کند.

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.