کولی‌ها به چه زبانی صحبت می‌کنند؟

0

آیا می‌دانید چرا بعضی از مردم کولی Gipsies» نامیده می‌شوند؟ سال‌ها پیش مردم در اروپا فکر می‌کردند که آن‌ها ریشه مصری دارند و واژه «Gipsies» از کلمه Eggypt بمعنای مصر گرفته شده.

اما اعتقاد بر این است که در حدود هزار سال پیش چندین قبیله از شمال غربی هندوستان به سرزمین‌های دیگر مهاجرت کردند و این‌ها کولی‌های اولیه بودند. برخی از این قبایل به ایران رسیدند، و یکسری در جایی که امروز ترکیه نامیده می‌شود در بدر شدند و گروه‌های دیگر به سوریه، مصر و شمال آفریقا رفتند. و از آنجا که کولی‌ها ریشه هندی دارند، بزبان هندی که در ارتباط با زبان سانسکریت می‌باشد صحبت می‌کنند. بعد‌ها قبایلی از کولی‌ها به بالکان، روسیه، مجارستان و حتی به اروپا، شامل: آلمان، فرانسه، انگلستان، اسپانیا، سوئد و فنلاند رفتند.

در طی قرن‌ها در بدری، زبان کولی‌ها با کلمات زبان‌های کشور‌هایی که در آنجا زندگی می‌کردند مخلوط شد. کولی‌های انگلیسی با زبان شکسته‌ای که ترکیبی از کلمات انگلیسی و زبان کولی هاست صحبت می‌کنند. کلمه انگلیسی برای کولی‌ها «Romany» می‌باشد.

کولی‌هایی که کارشان داد و ستد است، امکان گردش در اطراف شهر را دارند، برخی از آن‌ها شغلشان کنده کاری روی چوب می‌باشد. عده دیگر از آن‌ها کوزه و دیگ درست می‌کنند. برخی دیگر مطرب و یا فالگیرند. جالب است بدانیم کولی‌ها چگونه در کشور‌های گوناگون از طرق مختلف توسعه پیدا کرده‌اند.

کولی‌های انگلیسی تجارت اسب می‌کنند در ویلز «Wales» کولی‌ها: خواننده، ویولونیست و نوازنده چنگ هستند. کولی‌های اسپانیا از نظر رقص Flamenco مشهورند. در مجارستان و رومانی بسیاری از آن‌ها نوازنده‌اند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.