Fotomat: یادآوری غرفه‌های پردازش عکس دهه 1980 آمریکا که با خودرو از کنار آنها می‌گذشتند و فیلم‌ عکاسی برای ظهور تحویل می‌دادند

0

در دوران قبل از عکاسی دیجیتال و آپلود آسان عکس‌ها (در این دومی شک دارم که فعلا در ایران ساده باشد!)، یک راه حل جذاب و نوآورانه برای ظاهر کردن فیلم‌های آنالوگ وجود داشت:  Fotomat.

در طول دهه 1980، این غرفه‌های پردازش عکس در سراسر آمریکا، جلوه‌گری می‌کرد و راهی سریع و راحت را برای مردم فراهم کردند تا رول‌های فیلم خود را به چاپ‌ کنند.

تصاویر قدیمی این پست ما را به سفری نوستالژیک به گذشته می‌برد و تاریخ و اهمیت Fotomat، نماد واقعی عصر خود را بررسی می‌کند. احتمالا به علت دگرگونی‌های اجتماعی و جنگ ایران و عراق در ایران هیچگاه فرصت تقلید از آنها پیش نیامد. ولی یادآوری خاطرات و نوستالژی‌های دیگر ملت‌ها هم می‌تواند جالب باشد.

Fotomat در اواخر دهه 1960 ظهور کرد و صاحبان آن بر روی محبوبیت روزافزون عکاسی آماتور و افزایش تقاضا برای خدمات پردازش عکس حساب باز کرده بودند.

این ابتکار، مفهومی ساده و در عین حال انقلابی بود : یک کیوسک جمع و جور که مشتریان می‌توانستند به راحتی فیلم‌های خود برای ظاهر شدن؛ در آنجا تحویل بدهند.

با این نوآوری دیگر نیاز به ورود به یک آزمایشگاه عکس سنتی یا انتظار در صف‌های طولانی را از بین رفت و راحتی بی نظیری را در صنعت پردازش عکس فراهم شد.

در دوران اوج، در حدود سال 1980، بیش از 4000 فوتومات در سراسر ایالات متحده وجود داشت، عمدتاً در مناطق حومه شهر. فوتومات‌ها به خاطر سقف‌های هرمی شکل طلایی و تابلو‌هایی با حروف آبی و قرمز متمایز بودند.

کلبه‌های فوتومات که معمولاً در یک پارکینگ بزرگ مانند سوپرمارکت یا مرکز خرید قرار می‌گرفتند، به حداقل زمین نیاز داشتند.

مشتریانی که رول‌های فیلم خود را تحویل می‌دادند، یک رسید دریافت می‌کردند و به آن‌ها اجازه می‌داد بعداً برای دریافت عکس‌های چاپ شده خود بازگردند.

تکنسین‌های عکس، که اغلب در هنر پردازش فیلم ماهر بودند و اطمینان حاصل می‌کردند که هر عکس مورد توجه و مراقبت مناسب قرار می‌گیرد.

بسیاری از مردم تصور می‌کردند که Fotomat متعلق به کداک است، زیرا سقف‌های زرد رنگ و فونت مشابه بسته‌بندی کداک است.

Fotomat یک سرویس اضافی برای ایجاد نوار – فیلم برای مدارس ارائه کرد. هنگامی که معلمان به نوار‌های فیلم سفارشی یا صوتی نیاز داشتند، می‌توانند از سرویس توسعه نوار فیلم Fotomat استفاده کنند. آموزگاران باید صاویر را روی فیلم خالی 35 میلی‌متری تک فریم می‌گرفتند و موسیقی متن را روی نوار کاست ضبط می‌کردند. سپس فیلم و نوار کاست را به غرفه فوتومات می‌آوردند و در آنجا برای تولید به آزمایشگاه فوتومات می‌فرستادند.

Fotomat در دهه 1980 به بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ آمریکایی تبدیل شد. این فقط یک غرفه پردازش عکس نبود. این نماد روح دورانی بود که با عکاسی شخصی و میل به ثبت و حفظ خاطرات تعریف می‌شد.

کنار آنها با خانواده‌ها در ماشین‌هایشان پر می‌شد و آنها مشتاقانه عکس‌های تعطیلات یا عکس‌های فوری مناسبت‌های خاص را تحویل می‌دادند و بی‌صبرانه منتظر لحظه‌ای بودند که می‌توانستند آن لحظات را از طریق عکس‌های چاپ شده دوباره زنده کنند.

مینی‌لب که ظهور یک ساعته را فراهم می‌کرد و می‌توانست بدون سرمایه‌گذاری کلان در هر محلی نصب شود دیگر کار  کاسبی آنها را کساد کرد.

با نزدیک شدن به دهه 1990، ظهور عکاسی دیجیتال شروع به تغییر شکل این صنعت کرد. پس از معرفی دوربین‌های دیجیتال، این سرویس خیلی زود منسوخ شد و غرفه‌های آن یکی یکی ناپدید شدند.

امروزه، Fotomat به عنوان یادآوری نوستالژیک از جذابیت و سادگی زمانی است که چاپ‌های فیزیکی یادگاری ارزشمند بودند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند.اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 18831947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از امتیازبندی جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرح

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از اطلاعات زیر تدوین شده است:۱-جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرحی چون کن، ونیز، برلین، ساندنس و...۲- جوایز انجمن های منتقدانی چون نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن دی.سی و...۳-فهرست فیلم…

یادآوری داستان تصویر تولیدشده زنی که در اینترنت وحشت آفرید و تفسیر کنونی آن ماجرا در عصر انفجار…

او در جایی بیرون است و در جهان موازی احتمالا به کمین شما نشسته. تنها کاری که باید انجام دهید تا او را به وجود بیاورید این است که دستور درست را در یک تولید‌کننده تصویر هوش مصنوعی تایپ کنید!مانند یک طلسم دیجیتالی، کلمات شما مانند یک «ورد…

اگر نئاتدرتال‌ها بر انسان‌های به اصطلاح خردمند غلبه می‌کردند، شاید اینها ستاره‌های سینماهای آنها…

سوابق فسیلی نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها در حدود 40000 تا 30000 سال پیش از سوابق باستان‌شناسی ناپدید شدند، اگر در برخی مکان‌ها ممکن است تا حدود 28000 سال پیش  زنده مانده باشند.نئاندرتال‌ها گونه‌ای از انسان‌های باستانی بودند که تا زمان…

رهبران شرکت‌ها و کشورها در قالب افراد بی‌خانمان- چه کسی می‌داند اگر جبر جغرافیایی و اکوسیستم نبود،…

اگر پدر زیستی استیو جابز او را در یک سناریویی تخیلی به سوریه می‌برد، استیو جابز چه سرنوشتی پیدا می‌کرد؟ یک کارمند؟ یک مدیر رده میانی؟ یکی از انبوه کشته‌های جنگ داخلی این کشور؟بدیهی است که اکوسیستم مناسب و شرایط اقتصادی و یک آبشار…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.