کویکر‌ها «Quakers» چه کسانی هستند؟

0

در سال ۱۹۵۰ مردی بنام جورج فاکس «George Fox» در انگلستان بخاطر عقاید مذهبیش محاکمه شد. او رو به قاضیان دادگاه کرد و خطاب به آن‌ها گفت که از کلمه «لرد» بیم داشته باشند. یکی از قضات، او را «کویکر» خطاب کرد.

نام مستعار «کویکر» بین مردم مصطلح شده بود. نام رسمی آن‌ها انجمن دوستان است.

جورج فاکس، بنیانگذار فرقه کویکر بود که طبق تعالیم او انسان باید در رفتار بوسیله روح درونی خویش راهنمایی شود که روح پاک در هر کسی وجود دارد.

کویکر‌ها از ادای سوگند حتی در دادگاه نیز امتناع می‌کردند. آن‌ها همچنین عقیده داشتند که هرگز نباید از نیروی جسمانی بر علیه کسی استفاده نمود یا در جنگ‌ها شرکت کرد.

برای اینکه خود را از سایر مسیحیان مجزا کنند، آداب و رسوم متفاوتی در پوشیدن لباس و صحبت داشتند. آن‌ها لباس ساده خاکستری می‌پوشیدند، با تفریح مخالف بودند، و از صوت تو را «thee» و تو «thou» در مکالمه معمولی استفاده می‌کردند.

امروزه پیروان آن‌ها از همه آداب و رسوم کویکر‌ها، پیروی نمی‌کنند، ولی هنوز در بعضی از رفتار‌هایشان قسمتی از سنت‌های آن‌ها را حفظ کرده‌اند. کویکر‌ها، هیچ برنامه از پیش آماده شده ندارند. اعضا جمع شده و خاموش می‌نشینند تا روحی مقدس و پاک آن‌ها را به حرکت وأدارد و بسوی عبادت فرا خواند، و یا کتاب مقدس می‌خوانند و مراسم مذهبی بجای می‌آورند.

آن‌ها هیچ مفاد مشترک در گروه و یا قانون مکتوبی ندارند. در مجالس آن‌ها، مرد و زن، پیر و جوان با هم برابر بوده و هیچگونه امتیازی نسبت به یکدیگر ندارند.

کویکر‌ها مدارسی را بنا کرده‌اند و همچنین همیشه در امور خیرخواهانه فعالند و جزو اولین کسانی بودند که برای کودکان فقیر مدرسه تأسیس کردند. در سال ۱۹۸۸ بر علیه برده داری مقاومت نشان دادند

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.