مایکروسافت برنده قرارداد ۲۱.۹ میلیارد دلاری تولید و تامین هدست‌های واقعیت افزوده برای ارتش آمریکا شد

2

ارتش آمریکا دیروز اعلام کرد که شرکت مایکروسافت را برای تامین هدست‌های واقعیت افزوده مورد نیاز خود انتخاب کرده است. این شرکت قرار است که هدست‌های هولولنز HoloLens  ویژه برای ارتش آمریکا بسازد.

قرار است مایکروسافت ظرف ۱۰ سال، ۱۲۰ هزار هولولنز تحویل بدهد. ارزش قرارداد ۲۱.۸۸ میلیارد دلار است.

پس از اعلام این خبر ارزش سهام شرکت مایکروسافت ۱.۷ درصد افزایش یافت و قیمت هر سهم آن به ۲۳۵.۷۷ دلار رسید.

این قرارداد نشان می‌دهد که مایکروسافت به صورت بامعنایی در راه تولید ابزارهای آینده‌نگر قرار گرفته است و خود را در زمینه تولید سخت‌افزار، سیستم عامل و نرم‌افزارهای کاربردی آن توانا می‌داند.

سال ۲۰۱۸ هم مایکروسافت در قرارداد ۴۸۰ میلیون دلاری نمونه ابتدایی سیستم واقعیت افزوده ادغام شده، موسوم به IVAS را فروخت.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

یک هولولنز استاندارد ۳۵۰۰ دلار قیمت دارد و با آن کاربران می‌توانند روی محیط پیرامون واقعی، تصاویر و صداهایی ببینند و با آنها تعامل کنند.

خبرگزاری CNBC گزارش داده که در سال ۲۰۱۹ نمونه‌ای از هولولنز ویژه را که می‌توانست نقشه و قطب‌نما را نشان بدهد، دیده. این هولولنز همچنین تصویر حرارتی را روی تصویر عادی ادغام می‌کرد و می‌توانست به عنوان یک سیستم دیداری پیشرفته دید در شب عم عمل کند.

هم هولولنز و هم هدست‌های IVAS از فناوری ابری Azure مایکروسافت استفاده می‌کنند و می‌توانند سربازان را ایمن‌تر نگه دارند و کارایی آنها را افزایش دهند.

این سیستم، آگاهی مبتنی بر موقعیت نظامیان آمریکایی را افزایش می‌دهد و اشتراک اطلاعات آنها را بهتر می‌کند و به فرایند تصمیم‌گیری در سناریوهای مختلف را بهبود می‌بخشد.

به نظر می‌رسد مایکروسافت شرکت مورد علاقه ارتش آمریکا شده، چرا که در سال ۲۰۱۹ در بخش ابری توانسته بود با پشت سر گذاشتن آمازون، وزات دفاع آمریکا را متقاعد به انتخاب خودش کند. آمازون آنقدر از این برد مایکروسافت ناراحت شد که به  دادگاه شکایت کرد. ارزش این قرارداد ۱۰ میلیارد دلار بود.

اما از سوی دیگر برخی از کارمندان مایکروسافت هم بابت این قراردادها ناراحت هستند و خواسته‌اند که چه در بخش ابری و چه هولولنز، شرکت به اصطلاح خودش را آلوده نکند. آنها در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رؤسای خود نوشتند که:

قراداد کاری ما شامل توسعه تسلیحات و ابزارهای نظامی نبود و ما محق هستیم که در مورد چگونگی استفاده از کارهایمان نظر بدهیم.

چند روز بعد ساتیا نادلا -رئیس مایکروسافت- در مصاحبه با CNN گفت که:

ما یک تصمیم اصولی در این مورد گرفته‌ایم. ما قصد نداریم فناوری‌‌مان را از مؤسسات و ارگان‌هایی که خودمان در یک دموکراسی انتخابشان کرده‌ایم، دریغ کنیم، فناوری‌ای که می‌تواند برای محافظت از آزادی‌ای که دوستش داریم، استفاده شود.

در دیگر سو، ارتش آمریکا گفته که فناوری واقعیت افزوده صرفا برای کمک به سربازان برای هدف قرار دادن دشمنان و پرهیز از قتل شهروندان استفاده خواهد شد.

شما چه فکر می‌کنید، به نظرتان دامنه استفاده از فناوری‌های نو مانند هوش مصنوعی، ابزارهای تحلیلی پیشرفته یا روباتیک به کجا خواهد کشید و شرکت‌های پیشتاز چطور می‌توانند در آن واحد هم آنها را در خدمت اهداف نظامی قرار بدهند و هم ژست دوستانه و بشردوستانه در مقابل مردم و افکار عمومی جهان داشته باشند؟

منبع

   
2 نظرات
 1. مهرداد می گوید

  رقم قرارداد اشتباه نیست؟!!
  ۲۱ میلیارد دلار برای ۱۲۰ هزار هدست ۳۵۰۰ دلاری؟
  هر هدست ۱۸۲ هزار دلار!!! فکر کنم یا ترجمه اشتباهه یا ماکروسافت گرون حساب کرده

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   رقم قرار داد درسته. همین ۲۱ میلیارد دلار. توجه کنین که هزینه تحقیق و توسعه و نرم افزار سیستم عامل و کاربردی همه روی هم حساب می‌شه. این احتمال هم هست که سورس ما تنها شمارگان اولیه تحویل منظورش بوده. به هر حال رقم کلی قرار داد در همین حد ۲۱ میلیارد هست و نه مثلا میلیون:)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.