اینها ۱۰ عادتی هستند که کمابیش بیشتر ما داریم، ولی باید سعی کنیم ترکشان کنیم!

برخی عادت‌ها علاوه بر مضر بودن برای شما، برای اطرافیان هم آزاردهنده هستند

0

وقتی به عادت‌های بد فکر می‌کنیم؛ فورا ذهن‌مان سراغ سیگار کشیدن یا خوراکی‌هایی با ارزش غذایی پایین و منفی می‌رود.

اما برخی از عادت‌های بد وجود دارند که با آن‌ها اصلا آشنا نیستیم و حتی خبر نداریم چقدر باعث آزار خودمان یا اطرافیان ما می‌شوند. برخی از عادت‌ها بیشتر از اینکه برای شما نفع داشته باشند؛ برای شما مضر و آسیب‌رسان هستند. برای مثال، اسموتی که امروز صبح از خوردنش لذت بردید؛ دارای ۳ موز کامل بوده است و نمی‌دانید چه بلایی سر سلامتی شما وارد می‌کند.

اگر خودتان و اطرافیان را دوست دارید؛ باید از ۱۰ عادت بد رایج زیر فاصله بگیرید:

پوشیدن لباس تنگ هنگام خواب

خوابیدن با لباس‌های تنگ یا لباس‌های زیر نامناسب اصلا فکر خوبی نیست. تی‌شرت‌های تنگ روی گردش خون تاثیر می‌گذارند و در نهایت باعث کاهش کیفیت خواب شما می‌شوند؛ چون بدن شما بیش از حد داغ شده و احساس راحتی نمی‌کنید. حتی اگر بیدار هم نشوید؛ کیفیت خواب شما مختل می‌شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

مسواک زدن بیش از حد محکم

شاید به نظر برسد اگر دندان‌های خود را سفت‌تر مسواک کنید؛ تمیزتر می‌شوند. این باور درست نیست. باید به اندازه‌ای فشار بیاورید تا موهای مسواک را روی لثه احساس کنید. اگر موهای مسواک روی لثه فشرده و له می‌شوند؛ شما دارید سخت و محکم مسواک می‌زنید و خطر آسیب رساندن به لثه و مینای دندان وجود دارد.

انجام چند کار با هم

یک باور کلیشه‌ای هست که همه زنان می‌توانند چندکاره (multitask) باشند اما این کار اصلا خوب نیست. طبق تحقیقات، تنها حدود ۲ درصد مردم واقعا توانایی چندکاره بودن را به طور موثر دارند. اگر روی یک چیزی تمرکز کنید؛ متوجه می‌شوید که کارایی شما بهبود یافته است تا اینکه بخواهید همزمان چندین کار را انجام دهید.

وسواس داشتن به چیزهایی که خارج از کنترل شما هستند

شما نمی‌توانید کاری که دیگران انجام می‌دهند را تغییر دهید. اگر مدام درباره این کارها استرس داشته باشید؛ باز هم در آن کار تغییری ایجاد نمی‌شود اما وضعیت روحی شما تغییر خواهد کرد. بهتر است از وقت و انرژی خود برای بهبود خودتان استفاده کنید تا به نسخه بهتری از خودتان برسید. ما نمی‌گوییم نسبت به برخی چیزها بی‌تفاوت باشید؛ ولی نباید وسواس بیش از حد داشته باشید؛ وقتی نمی‌توانید هیچ تغییری در آن ایجاد کنید. خانواده و دوستان شما به نسخه سالم و شاد شما نیاز دارند.

استرس زیاد

فاجعه‌بار کردن مسایل، در ادامه داشتن وسواس بیش از حد است. هیچ چیزی در دنیا ارزش استرس و اضطراب زیاد را ندارد. استرس مداوم، کوهی از هورمون‌های مضر را آزاد می‌کند که مسئول بروز انواع مشکلات جسمی و روانی هستند. اضطراب، افسردگی، مشکلات معده و حتی قلبی و عروقی بر اثر فشار استرسی بسیار زیاد و مداوم به وجود می‌آیند.

به تاخیر انداختن

بیایید صادق باشیم؛ بسیاری از ما درجه‌ای از عادت بد به تاخیر انداختن کارهای مهم و ضروری را داریم. اگر این عادت از کنترل خارج شود و باعث اختلال در کارهای روزمره‌ای مانند رفتن سر پروژه یا مدرسه رفتن شود؛ می‌تواند دردسرهای بزرگی برایمان بسازد.

زبان بدن منفی

شاید این ضرب‌المثل را شنیده باشیم که یک کتاب را از روی جلدش قضاوت نکنیم ولی در زندگی واقعی، بسیاری از ما این‌گونه هستیم و به هر چیزی که می‌بینیم؛ اعتماد داریم!

کارشناسان معتقد هستند بیشتر ارتباطات ما مبتنی بر علائم غیرکلامی است. باید خودتان را تجزیه و تحلیل کنید و علائم بدنی منفی مانند خم شدن، اخم کردن، به چشم‌ها حالت تهاجمی دادن یا حالت‌های دفاعی را از خود دور کنید. بسیاری از این زبان‌های بدن منفی می‌توانند برای دیگران سوءتعبیر شوند. سعی کنید فعالانه این عادت‌های غیرکلامی منفی را دور بریزید.

خوردن قرص مسکن زیاد و دائمی

در صورت عدم استفاده صحیح، قرص‌های مسکن می‌توانند مشکلات سلامتی بیشتری برایتان ایجاد کنند. از جمله مشکلات حافظه، تغییرات خلقی، کاهش تمرکز و کاهش سرعت واکنش. اثر منفی مسکن‌ها تدریجی است و شاید اصلا متوجه نشوید که درگیر این علائم شدید. سوءمصرف شدید برخی از مسکن‌ها می‌تواند خطر زخم و خون‌ریزی داخلی را بیشتر کند.

پوشیدن هر روزه کفش پاشنه بلند

کفش‌های پاشنه بلند عالی به نظر می‌رسند. پاهای شما را بلندتر نشان می‌دهند و احساس زیبایی و خوش اندامی می‌کنید. اما استفاده روزانه و طولانی مدت از این کفش‌ها می‌تواند برای شما خطرناک باشد. هنگامی که کفش پاشنه بلند می‌پوشیم؛ کمر به طور خودکار به جلو خم شده و مفصل ران و ستون فقرات از حالت تراز خارج می‌شود. فشار بیشتری روز زانوها می‌آید و وزن بدن به طور مساوی روی پاها توزیع نمی‌شود.

کفش‌هایی که کف کاملا صافی دارند هم باعث افزایش فشار روی مج پا می‌شوند و باز نباید هر روز به پا کنید.

خوردن اسموتی به جای صبحانه

ممکناست فکر کنید خوردن یک لیوان اسموتی به جای صبحانه یک انتخاب سالم است اما متخصصان تغذیه هشدار می‌دهند که اسموتی‌ها شامل میوه، آب، شکر، شیر و مغزها هستند که قند بیش از حدی وارد بدن می‌کنند. در حالی‌که مطمئنا میوه‌ها برای بدن شما مفید هستند ولی مصرف زیاد و هر روزه باعث افزایش قند خون و سطح انسولین می‌شود. به عبارت دیگر اضافه وزن خواهید داشت. اعتدال یک کلید اصلی است. شاید یک بار بشود لیوان اسموتی را جایگزین صبحانه کرد ولی نباید عادتی دائمی شود.

منبع thelifehacker
   

پستهای اخیر

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

چگونه در اندروید و آیفون تماس‌های مزاحم را مسدود کنیم؟

براساس یافته‌های شرکت The Harris Poll (از طریق Statista)، کلاه‌برداری‌های تلفنی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۹.۷ میلیارد دلار ضرر زدند. برخی گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد تا کنون نزدیک به ۲۲ میلیارد ربات تلفن مزاحم در سال ۲۰۲۱ برای کشور ایالات…

این بتن خودترمیم با برهم‌کنش گاز دی‌اکسیدکربن، در ۲۴ ساعت ترک‌های خود را پر می‌کند

در بتن می‌توان ردپای زیادی از کربن یافت. فناوری‌های زیادی به خدمت گرفته می‌شوند تا کارایی بتن را تقویت کرده و باعث دوام بیشتر آن شوند تا به طور غیرمستقیم فواید زیادی برای محیط زیست داشته باشد. یکی از این فناوری‌ها که در سال‌های اخیر مورد…

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.