چرا نباید کامپیوترهای رومیزی دارای یکی از پردازنده‌های نسل یازدهم اینتل را بخریم؟

چرا پردازنده‌های دسکتاپ نسل دهم هنوز بهتر از پردازنده‌های جدید اینتل هستند؟

0

یک دهه است هر ساله اینتل نسل جدیدی از پردازنده‌های سری Core خود را منتشر می‌کند و ما هر ساله به کاربران توصیه می‌کنیم جدیدترین نسخه را خریداری و استفاده کنند.

اگر صدها یا هزاران دلار برای کامپیوتر پی‌سی می‌پردازید؛ باید مدلی را تهیه کنید که سریع باشد و بتواند اپلیکیشن‌های شما را برای طولانی‌مدت اجرا کند. اما داستان پردازنده‌های Core نسل یازدهم کمی متفاوت است و مدل‌هایی وجود دارد که فکر می‌کنیم شما نباید بخرید!

به طور خاص، پردازنده‌های نسل یازدهم Core i5 و i7 و i9 طی چند ماه آینده در بسیاری از کامپیوترهای رومیزی استفاده می‌شوند ولی سرعت پردازش آن‌ها کمی بیشتر از پردازنده‌های نسل دهم هستند؛ فقط کمی سریع‌تر! در عوض، در مقایسه با تراشه‌های نسل دهم و همین‌طور تراشه‌های AMD Ryzen رقیب، آن‌ها مصرف برق بسیار بیشتری دارند و گرم‌تر می‌شوند.

نکاتی هست که باید درباره مشکلات پردازنده‌های نسل یازدهم اینتل بدانید تا اگر به دنبال خرید کامپیوتر رومیزی بودید؛ بدانید دنبال چه چیزی باشید و چرا. جالب است بدانید که خرید پردازنده‌های نسل یازدهم لپ‌تاپ اینتل برای خرید بسیار مناسب هستند.

دسکتاپ‌های داغ‌تر و پرمصرف

برای اینکه درک کنید پردازنده‌های دسکتاپ نسل یازدهم با چه مشکلی روبرو هستند؛ باید کمی درباره چگونگی بهتر شدن پردازنده‌ها در کامپیوترها، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها، گوشی‌های موبایل و کنسول‌های بازی در بستر گذشت زمان بدانید.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

نکته نخست، معماری تراشه و نحوه طراحی آن اهمیت دارد. ساختار پردازنده‌های مشابه یک خانه، دارای بخش‌های مختلفی است. هسته‌های پردازنده، حافظه نهان، بلوک‌هایی برای بازی‌های سه‌بعدی و فایل‌های ویدئویی با کیفیت بالا که با دقت کنار یکدیگر چیده شدند. نکته دوم؛ مراحل تولید یا نحوه ساخت فیزیکی یک تراشه در کارخانه سازنده است.

این دو مفهوم به شدت درهم آمیخته شدند. یکی از روش‌های سریع‌تر کردن پردازنده‌ها، افزودن ترانزیستورهای بیشتر به طراحی است. ترانزیستورها ساختمان اصلی پردازنده‌های کامپیوتری هستند و هرچه تعداد بیشتری از آن‌ها داشته باشید؛ پردازنده شما قوی‌تر و سریع‌تر است. تعداد ترانزیستورهای پردازنده‌های کامپیوترهای رومیزی از ده‌ها هزار در اواخر دهه ۷۰ به میلیاردها در امروزه افزایش پیدا کردند.

همان‌طور که دارید از کامپیوتر خود استفاده می‌کنید؛ این ترانزیستورها دائما روشن و خاموش می‌شوند و به برق احتیاج دارند و گرما تولید می‌کنند. بنابراین، هنگامی که در طراحی یک پردازنده، ترانزیستورهای بیشتری استفاده می‌کنید؛ مصرف برق بیشتری پیدا کرده و باید فن بزرگ‌تری نصب کنید.

فرآیندهای تولید ترانزیستورهای جدید، آن‌ها را کوچک‌تر می‌کند تا انرژی کمتری برای روشن و خاموش شدن نیاز داشته باشند. به این ترتیب، طراحان پردازنده می‌توانند ترانزیستورهای بیشتری اضافه کنند تا معماری پردازنده را سریع‌تر انجام دهند؛ بدون اینکه نگران بزرگ‌تر شدن یا افزایش مصرف انرژی آن‌ها باشند.

اگر تا به حال فکر کردید چرا یک MacBook Air امروزی می‌توانید بخرید که سریع‌تر، کوچک‌تر، نازک‌تر و سبک‌تر از MacBook Air یک دهه پیش است؛ یکی از دلایل عمده آن، نکته‌ای است که در بالا گفتیم!

پس، چه اتفاقی برای آخرین نسل پردازنده‌های دسکتاپ اینتل افتاده است؟ در مقایسه با پردازنده‌های نسل دهم، پردازنده‌های نسل یازدهم از معماری به‌روزشده‌ای بهره می‌برند اما روند تولید جدیدتری ندارند. به این معنی که می‌توانند برخی اوقات عملکرد سریع‌تری داشته باشند؛ چون تعداد ترانزیستورهای بیشتری به طراحی افزوده شده است اما هریک از این ترانزیستورها به همان اندازه انرژی مصرف می‌کنند که پردازنده‌های نسل دهم اینتل داشتند.

در نتیجه، پردازنده‌های نسل یازدهم گرم‌تر می‌شوند و خنک کردن آن‌ها دشوار است. از آن‌جایی‌که پردازنده‌ها برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد، سرعت خود را کاهش می‌دهند؛ افزایش گرما در پردازنده‌های نسل یازدهم باعث می‌شود سرعتی که اینتل ادعا می‌کند را در عمل نداشته باشند.

چه پردازنده دسکتاپی بخرید؟

پردازنده‌های دسکتاپ نسل دهم اینتل هنوز به طور گسترده‌ای در دسترس هستند و هنوز برای اکثر کارها از جمله بازی، ویرایش حرفه‌ای عکس و فیلم، مدل‌سازی سه‌بعدی و سایر کارهایی که به قدرت پردازنده زیادی نیاز است؛ عملکرد خوبی دارند.

اما اگر به یک کامپیوتر رومیزی برای ویرایش اسناد ورد و صفحات گسترده، وب‌گردی، گپ زدن و تماس‌های ویدئویی نیاز دارید؛ پردازنده Core i3 نسل دهم ارزش خرید دارد.

همچنین، می‌توانید واقعا سراغ پردازنده‌های شرکت رقیب اینتل بروید و از میان تراشه‌های پرقدرت Ryzen 5 و Ryzen 7 و Ryzen 9 از سری‌های رایزن ۳۰۰۰ و ۴۰۰۰ و ۵۰۰۰ یکی انتخاب کنید. این پردازنده‌ها در مقایسه با پردازنده‌های اینتل هم از نظر کارایی و هم از نظر مصرف انرژی عملکرد بهتری دارند. 

پردازنده‌های Ryzen 7 و Ryzen 9 از Intel Core i7 و i9 بهتر هستد و در سال‌های اخیر توانستند محصولات رقیب سنتی خود را شکست دهند.

تنها مشکل این است که شرکت AMD کوچک‌تر از اینتل است و معمولا کامپیوترها و سیستم‌های AMD Ryzen به سختی در بازار یافت می‌شوند. اگر دنبال کامپیوتری برای مدل‌سازی سه‌بعدی، کارهای حرفه‌ای ویرایش ویدئو، کدگذاری و بازی هستید؛ می‌توانید پردازنده Ryzen 5000 را انتخاب کنید.

پردازنده‌های لپ‌تاپ نسل یازدهم خوب هستند

مشکلات پردازنده‌های Core دسکتاپ نسل یازدهم اینتل به مدل‌های لپ‌تاپ گسترش پیدا نکرده است و پردازنده‌های لپ‌تاپ نسل یازدهم اینتل کاملا متفاوت هستند؛ اگرچه در نام‌گذاری و تعداد هسته و سایر مشخصات مشابه هم هستند.

برای تمایز این دو سری از پردازنده‌ها می‌توانید سراغ عبارت Evo بروید که معمولا در پردازنده‌های لپ‌تاپ نسل یازدهم اینتل مشاهده می‌شود. پردازنده‌های لپ‌تاپ فقط در مدل‌های ۶ و ۸ هسته‌ای عرضه شدند و شاید برای کارهای بسیار سنگین مانند ویرایش فیلم‌ها یا انجام بازی‌ها، سرعت قابل انتظار را نداشته باشند ولی نسبت به پردازنده‌های نسل دهم از پیشرفت چشم‌گیری برخوردار بوده و برای کارهای محاسباتی روزمره مانند وبگردی و ویرایش عکس بسیار عالی هستند. همین‌طور، عمر باتری بسیار خوبی دارند.

اگرچه این پردازنده‌ها برای لپ‌تاپ‌ها تهیه شدند ولی در برخی از دسکتاپ‌ها، عمدتا پی‌سی‌های خانگی یا مینی کامپیوترها نیز دیده می‌شوند. اگر یک کاربر حرفه‌ای ویرایش عکس یا دنبال یک کامپیوتر رومیزی بسیار رده بالا می‌گردید؛ خرید این کامپیوترهای مبتنی بر پردازنده‌های لپ‌تاپ را پیشنهاد نمی‌کنیم اما باز برای کارهای روزانه وب‌گردی و گپ ویدیویی و کار در خانه و آموزش از راه دور بسیار مناسب هستند.

اگر دقیقا می‌خواهید تشخیص دهید یک سیستم از پردازنده دسکتاپ نسل یازدهم یا پردازنده لپ‌تاپ نسل یازدهم استفاده می‌کند؛ می‌توانید به شماره مدل پردازنده مراجعه کنید. تراشه‌های لپ‌تاپ نسل یازدهم شامل یک عددی ۴ رقمی و بعد حرف G و پس از آن عددی دیگر هستند؛ مانند i5-1135G7 و i3-1115G4. پردازنده‌های دسکتاپ نسل یازدهم از یک عدد ۵ رقمی و بعد یک حرف تشکیل شدند؛ مانند i5-11400 و i5-11600K و i7-11700KF.

اگر نیاز به خرید پردازنده دسکتاپ نسل یازدهم دارید؟

کمبود مداوم تراشه‌های سیلیکونی باعث شده تقریبا خرید هر قطعه در سال ۲۰۲۱ بسیار دشوار شود؛ حتی اگر بخواهید از چند ماه پیش خرید خود را انجام دهید. ممکن است این کمبود و محدودیت فقط برای امسال باشد و مشکل در سال ۲۰۲۲ حل گردد ولی به هر حال اگر واقعا نیاز به کامپیوتر رومیزی با پردازنده‌های دسکتاپ نسل یازدهم‌ دارید؛ چه باید کرد؟

پردازنده‌های نسل یازدهم Core i5 گزینه بهتری نسبت به دو مدل بالاتر هستند. اگرچه نسبت به پردازنده‌های i5 نسل دهم و همین‌طور پردازنده‌های رایزن AMD مصرف انرژی بیشتری دارند ولی مقرون‌به‌صرفه هستند و با داشتن ۶ هسته پردازشی فیزیکی، عملکرد بسیار خوبی در بازی‌های فشرده گرافیکی ارائه می‌دهند. مهم‌تر اینکه گرمای زیادی از خود بروز نمی‌دهند و باعث به وجود آمدن مشکلات عمده‌ای نمی‌شوند.

پردازنده‌های Core i7 نسل یازدهم هم بیشتر داغ می‌کنند و هم مصرف انرژی بالاتری دارند. دو هسته اضافی این پردازنده‌ها حداقل می‌تواند سرعت بیشتر محسوس‌تری برای ویرایش فیلم یا مدل‌سازی‌های سه بعدی و کارهای نظایر این فراهم کند.

صرف‌نظر از هر نوع کاری که با کامپیوتر انجام می‌دهید؛ باید از خرید مدل‌های Core i9 نسل یازدهم اجتناب کنید. پردازنده‌های Core i9 هزینه بسیار بیشتری نسبت به Core i7 دارند؛ ولی عملکرد چشم‌گیر بهتری ارائه نمی‌کنند و فقط مصرف انرژی بیشتری دارند. برخی از تست‌ها و ارزیابی‌ها از این مدل‌ها نشان می‌دهد که حتی شاهد خرابی‌هایی در سری Core i9 بودیم.

منبع nytimes
   

پستهای اخیر

ویژگی Easy Mode در گوشی‌های گلکسی سامسونگ چیست و چه زمانی باید آن را فعال کرد؟

پوسته One UI سامسونگ یکی از بهترین نرم‌افزارهای شخص ثالث ساخته شده برای اندروید است. اگر تجربه کار با اندروید اصلی گوگل را از دست داده‌اید؛ باز این پوسته ویژگی‌های بسیار خوبی دارد. برخی از این ویژگی‌ها در عمق اپلیکیشن Settings پنهان شدند و…

کیا سراتو ۲۰۲۲ فیس‌لیفت در استرالیا عرضه شد: طراحی مدرن‌تر و لوکس‌تر

کیا سراتو ۲۰۲۲ فیس‌لیفت که چند ماه پیش به طور رسمی معرفی شده بود؛ اکنون عرضه خود را از کشور استرالیا و با قیمت ۲۰.۱۵۷ دلار استرالیا آغاز کرده است. این خودرو در چندین مدل از جمله نسخه پایه، اسپورت، اسپورت پلاس، GT و هاچ‌بک عرضه می‌شود.…

ویدئوی بی‌نظیر گذر زمان و با وضوح ۸K که این عکاس با ترکیب ۵۰ هزار عکس از طبیعت نیوزیلند ایجاد کرد

مایکل شینبلوم، یک عکاس با قریحه، دست به کار جالب و وقت‌گیری زده است. او با ترکیب کردن 50 هزار عکس از طبیعت نیوزیلند، توانسته یک ویدئوی گذر زمان یا time-lapse با وضوح 8K درست کند! حالا این ویدئوی زیبا را به رایگان با دنیا به اشتراک…

اگر نام شبکه وای فای این باشد، قابلیت اتصال به شبکه آی‌فون یا آی‌پد شما از کار می‌افتد تا زمانی که…

به تازگی یک پژوهشگر امنیت متوجه شده که اگر برای نامگذاری یک شبکه وای فای از نام خاصی استفاده شود و آی دیوایس‌های پیرامون تلاش برای اتصال به آن شبکه کنند، توانایی اتصال آنها به همه شبکه‌های وای فای کلا از کار می‌افتد و این مشکل تا زمان…

معرفی کتاب: همه ماجرا‌های ریچارد فاینمن

من ریچارد فاینمن را با مجله دانشمند شناختم. مخصوصا آن زمان که فاجعه شاتل چلنجر رخ داده بود و فاینمن در نقش یک قهرمان و دانشمند -کارآگاه سرپرستی تیمی را به عهده داشت که متوجه علت بروز فاجعه شده بود. یک سری مقالات از او خواندم و در ذهنم تبدیل…

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.