ایلان ماسک: شما هم می‌توانید خلاق و نوآور باشید؛ فقط کافی است به این ۳ پرسش پاسخ دهید

اگر چیزی را دوست ندارید؛ انتظار نداشته باشید دیگران دوست داشته باشند

2

آیا می‌توان نوآوری را آموخت؟ پاسخ ایلان ماسک، یکی از نوآورترین کارآفرینان عصر مدرن، مثبت است.

مدیرعامل تسلا این هفته یک گفت‌وگوی صریح و آزاد با «مت موری»، سردبیر وال‌استریت‌ژورنال داشته و استدلال می‌کند ساخت محصولات نوآورانه کاملا قابل یادگیری است. او می‌گوید همه‌چیز به پاسخ دادن چند پرسش ساده برمی‌گردد.

۱- آیا آن را امتحان کردید؟

ایلان ماسک می‌گوید: «مرحله نخست این است که آن را امتحان کنید. آیا تا کنون آن چیزی که می‌خواهید بسازید را امتخان کردید؟ آیا تلاش زیادی انجام دادید؟ اگر هنوز زیاد تلاش نکردید؛ بهتر است سخت تلاش کنید.»

وی می‌گوید: «نوآوری چیز مرموزی نیست. اساسا یک کمال‌گرایی مطلق درباره محصول یا خدمانی است که ایجاد می‌کنید. نیازی نیست پیشرفت بسیار بزرگی داشته باشید. فقط کافی است محصول خود را بهتر کنید. این چیزی است که واقعا مهم است.»

۲- چگونه می‌توانید آن را بهتر کنید؟

بنیان‌گذار شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس می‌گوید از همه دوستان، هم‌محلی‌ها، افراد خانواده، مشتریان و افرادی که حتی مشتری و مرتبط نیستند؛ بازخوردهای منفی بگیرید. شما باید به این پرسش پاسخ دهید که «چگونه این محصول را بهتر کنم؟»

در حالی‌که مشغول ساخت محصول هستید؛ این پرسش را دائما از خودتان و افرای که با شما کار می‌کنند؛ بپرسید. «فکر کنید دوست دارید چه چیزی داشته باشید؟»

ایلان ماسک می‌گوید این مکالمه را چندین بار در شرکت تسلا انجام داده است. «جایی که ما یک محصول را دوست نداریم اما فکر می‌کنیم دیگران دوست خواهند داشت. این یک گزاره درست نیست؛ چون وقتی شما آن را دوست ندارید؛ نباید انتظار داشته باشید دیگران دوست داشته باشند.»

۳- آیا زمان‌های زیادی را در اتاق‌های کنفرانس می‌گذرانید؟

ایلان ماسک می‌گوید: «اگر متوجه شدید زمان زیادی را صرف تهیه سخنرانی‌ها و مرور صفحات گسترده می‌کنید؛ دارید مسیر را اشتباه می‌روید.»

شما بهتر است فقط از کارخانه بیرون بروید و با مشتریان صحبت کنید. از فروشگاه خودتان بیرون بروید و نظرات مردم را جویا شوید و با مشتریان صمیمانه صحبت کنید.

ماسک می‌گوید این درسی است که به سختی آموخته است: «وقتی زمان زیادی را در اتاق‌های کنفرانس می‌گذرانم؛ معمولا اوضاع خراب‌تر می‌شود. اما وقتی بیشتر وقتم را در کف کارخانه می‌گذرانم و دنبال این هستم که واقعا چگونه باید از یک ماشین استفاده کرد؛ یا به ساخت موشک فکر می‌کنم؛ اوضاع بهتر می‌شود.»

حضور در داخل کارخانه باعث ایجاد تعامل بهتر با کارمندان و کارگران می‌شود. شما به یک جنگ بیندیشید. آیا یک ژنرال را در برج‌های لوکس و مجلل می‌بینیم یا در خط مقدم؟ نظامیان اگر ببینند ژنرال با آن‌ها است؛ سخت‌تر می‌جنگند و پیروز می‌شوند. سعی کنید به خط مقدم جبهه خودم بروید!

منبع Inc
 
2 نظرات
  1. حمید می گوید

    چرا سایت نسخه مرورگر موبایل دیر تر اپدیت میشه، برا دیدن پستای جدید حتما باید نسخه دسکاتب رو باز کنم.

    1. علیرضا مجیدی می گوید

      سلام. این از کش گوشی یا کش ISP شماست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.