آیا شما خاطره‌نویسی دوست دارید؟ Day One را حتما امتحان کنید

0

یک زمانی خاطره‌نویسی واقعا در ایران مد بود و دفترهای خاطرات، حتی آنهایی که برای خودشان قفل داشتند، فراوان بودند و خانواده‌ها دست کم یک عضو خاطره‌نویس داشتند.

اما بعدها اینترنت و شبکه‌های اجتماعی که آمدند، این خاطره نویسی را به تحلیل بردند. دیگر مردم اگر حرفی در مورد وقایع روز دارند، ترجیح می‌دهند که توییت‌اش کنند، در گروه‌های تلگرام در موردش بنویسند یا استوری‌اش کنند.

یک زمانی روزانه‌نویسی در وبلاگ‌ها همین کار را می‌کرد، اما وقتی وبلاگ‌ها «تقریبا» از مد افتادند، مردم سراغ شبکه‌های اجتماعی رفتند.

اما واقعا نوشتن در شبکه‌های اجتماعی، جای خاطره‌نویسی را نمی‌گیرد. چون بیشتر ما واقعا نمی‌توانیم یا نمی‌خواهیم در مورد وقایع روز، امورات خصوصی و نظهای خودمان در مورد خبرها و پدیده‌ها به صورت همگانی بنویسیم.

به همین خاطر است که یک دسته مهم از اپلیکیشن‌ها به نام اپلیکیشن‌های وقایع‌نگاری، خاطره‌نویسی یا journal apps به وجود آمده‌اند که کار خاطره‌نویسی را مدرن کرده‌اند.

یکی از برترین این اپلیکیش‌ها، اپلیکیشن Day One است که نسخه اندروید، iOS و نیز مک دارد.

این اپلیکیشن، اپلیکیشن تازه‌ای نیست و یک دهه است که از عمرش می‌گذرد. آنقدر خوب بوده که خود اپل چند بار این اپلیکیشن را به عنوان یکی از اپلیکیشن‌های برتر، توصیه کرده است.

نخست باید بگویم که طراحی و رابط کاربری Day One  فوق العاده زیبا و حساب‌شده است.

شما با این اپلیکیشن می‌توانید در مورد کارهایی که در یک روز کرده‌اید بنویسید، عکس و ویدئو و صدا به آن ملحق کنید، برای این نوشته تگ بگذارید.

همچنین کاربر می‌تواند متادیتاهایی مانند لوکیشن، وضعیت آب و هوا، اطلاعات مربوط به حرکت و جنبس و حتی موسیقی‌ای که در حال گوش کردنش است، به نوشته‌اش ملحق کند.

تصور کنید که شما در حال خاطره‌نویسی در مورد یک سفر آخر هفته باشید و بتوانید علاوه بر نوشته عکس ، ویدئو و صدا به آن اضافه کنید و حتی لوکیشن دقیق و وضعیت آب و هوا را به آن اضافه کنید!

چقدر عالی! در دفترچه‌های خاطرات سنتی، نوشته‌های ما متنی بودند و سال‌ها بعد یادمان می‌رفت که دقیقا حس و حال ما هنگام نوشتن آن سطور چه بود. اما Day One می‌خواهد همه چیز را مستند کند.

با Day One می‌توانید خیلی سریع مطالب روزها، ماه‌ها و سال‌ها پیش خود را پیدا کنید و حتی صدای خود را به نوشته پیوست کنید.

مسلما امنیت اطلاعات برای Day One خیلی مهم بوده؛ پس ترتیبی داده که نوشته‌های شما با پسورد شما یا شاخص‌های زیستی‌تان فقط باز شود. Day One  از اطلاعات شما بک آپ می‌گیرد و ترتیبی داده که هر زمان خواستید بتوانید اطلاعات خود را اصطلاحا اکسپورت کنید و نزد خودتان هم داشته باشید.

طراحی Day One طوری است که آدم متوجه می‌شود برای متن ارزش قائل بوده. نوشتن در محیط Day One  ساده است.

توجه کنید که فقط خودتان می‌توانید اطلاعات Day One خودتان را ببینید. به عبارتی Day One وجه اجتماعی ندارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.