مستند «الکس فرگوسن؛ تسلیم نشو!» را ببینید

0

از زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد و پادشاهی نتفلیکس و آمازون بین رسانه‌های تصویری آغاز شد، ژانر مستند ورزشی جدی‌تر گرفته شده و استقبال بسیار خوبی هم از سوی مخاطبان نسبت به این ساخته‌ها صورت گرفته می‌شود. تابه حال ۲ سری مستند سریالی به نام همه یا هیچ ساخته شده که کیفیتی فراتر از انتظار داشت و قرار شده باز هم ساختش ادامه پیدا کند. مستند‌های سینمایی در خصوص اشخاص هم روز به روز بیشتر می‌شود و حالا نوبت به پخش یک نمونه هیجان‌انگیز رسیده:

الکس فرگوسن؛ تسلیم نشو! Sir Alex Ferguson: Never Give In

یک شروع میخکوب‌کننده در دقایق ابتدایی آن در انتظار شماست. فرزند فرگوسن از او می‌پرسد آماده یک تست حافظه هستی؟ و از الکس درباره اطلاعات شخصی‌اش سوال می‌کند. ماجرا این است که فرگوسن چندی پیش با یک عارضه مغزی مواجه شد و پزشک از او سوالاتی درباره زندگی شخصی‌اش پرسید تا مشخص شود آیا به حافظه‌اش آسیب رسیده یا نه. چیزی که فرگوسن به شدت از آن می‌ترسد.

صحبت کردن فرگوسن برای اهالی فوتبال بسیار جذاب است. با آن لهجه اسکاتلندی فرگوسن بهتر است نسخه بدون دوبله مستند را ببینید.

مستند با بررسی واقعه مشکل مغزى الکس آغاز می‌شود و او خودش راوی ماجراست. صحبت‌های پزشکان و اطرافیان او مثل کتی (همسر و فرزندان ما را کم کم در جریان قرار می‌دهد و آغاز آن بسیار خوب است. در ادامه مستند شکل بیوگرافی به خود می‌گیرد و شما شاهد مسیر رسیدن فرگوسن به نیمکت یونایتد خواهید بود.

شروع عاشقانه فرگوسن و فوتبال از دوران کودکی او رخ داده و در این مستند تصاویر کمیاب و حقایق شنیده نشده زیادی درباره آن دوران وجود دارد. به طور مثال همه می‌دانند که فرگوسن تا چه اندازه فردی منضبط بوده اما در این مستند افشا می‌شود خود او از فرمان پدرش سرپیچی کرده، به مهمانی در شب قبل مسابقه رفته و در پایان پس از جریمه و دستگیری اصطلاح سرش به سنگ خورده است. فرگوسن برای مدتی حتی با پدرش هم قهر بوده و در نهایت مسیر خودش را پیدا کرده. تنها نقطه ضعف در این بخش ریتم نسبتا کند آن است.

فرگوسن هیچگاه بازیکن بزرگی نبوده و بیشتر با موفقیت‌های مربیگری‌اش شناخته می‌شود. به همین دلیل هم می‌توان گفت از لحظه‌ای که کار مربیگری‌اش در آبردین مورد بررسی قرار می‌گیرد مستند هم جدی‌تر پیش می‌رود و همه در انتظار چگونگی نشستن او روی نیمکت یونایتد هستند.

در این مستند ستاره‌هایی چون گیگز و کانتونا هم حضور دارند اما جای کریستیانو و دیوید بکهام و اسکولز و خیلی‌های دیگر خالی است. کانتونایی که هیچگاه شخصیت آرامی نداشته راز موفقیتش در رابطه موفق با فرگوسن را یک چیز می‌داند؛ اینکه فرگی یک روانشناس قهار بوده. گیگز حتی در یک بخش از تفاوت رفتار‌های سر الکس با کانتونا نسبت به دیگران صحبت کرده که قطعا هم برای فوتبال دوستان جذابی خواهد داشت، هم برای منچستری‌های چند آتشه و هم برای مربیانی که در آغاز این حرفه هستند.

مستند الکس فرگوسن؛ تسلیم نشو

کارگردانی این مستند واقعا حرفه‌ای است. به نحوی که ممکن است پس از مشاهده آن به سراغ دیگر مستند‌های ورزشی بروید و بخواهید این لذت را در دیگر مستند‌ها بجویید اما نکته زیبا موسیقی و صداگذاری «فرگوسن: هرگز تسلیم نشو» است. موسیقی‌های زیرصدای فرگوسن آن قدر به جا و زیباست که به عنوان یک آلبوم موسیقی می‌توان آن را جداگانه شنید. هرکجا نیاز بوده موسیقی احساسی استفاده شده و تاثیر صحبت‌های الکس را چند برابر کرده و هرجا نیاز بوده تنها صدای آمبیانس ورزشگاه و هواداران و البته گزارشگران در مستند به کار برده شده. نشان به آن نشان که اگر بخش‌های مربوط به فینال ۹۹ را مشاهده کنید به احتمال زیاد هوادار منچستر خواهید شد.

یک جای خالی هم در این مستند توی ذوق می‌زند و آن بررسی یک دهه آخر مربیگری فرگی است. جایی که او رونالدو را جذب کرد، رکورد لیورپول را شکست و باز هم قهرمان اروپا شد.

مستند در اوج به پایان می‌رسد. جایی که فرگوسن پس از پشت سر گذاشتن کامل خطر (لخته شدن خون در مغز) وارد ورزشگاه می‌شود و در ورزشگاه اقدام به معرفی او می‌کنند. فرگوسن از تونل به سمت جایگاه می‌رود و شما در حالی که مو بر تن‌تان سیخ شده تیتراژ را خواهید دید. حتی اگر علاقه‌ای به فوتبال ندارید، دیدن این مستند می‌تواند برای ش ما الهام بخش و آموزنده باشد.

منبع: روزنامه سازندگی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.