آزمایش هموگلوبین A1C یا Hb A1C چیست و چگونه تفسیر می‌شود؟

0

نام آزمایش:

HemeglobinA1C

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

Glycohemoglebin، A، C،  Hb A1C ، C، Glycated Hemoglobin

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت نظارت بر درمان فرد دیابتی، برای کمک به تصمیم‌گیری در رابطه با درمان بیمار، برای تشخیص یا غربالگری دیابت و پیش دیابت و قسمتی از برنامه چکاپ افرادی که در خطر دیابت هستند. این آزمایش برای افراد دیابتی ۲ تا ۴ بار در سال درخواست می‌گردد.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

آزمایش هموگلوبین A1C ، میزان قند خون ۲ تا ۳ ماه گذشته شما را تخمین می‌زند.

هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول‌های قرمز وجود دارد و وظیفه‌اش انتقال اکسیژن در خون می‌باشد. هموگلوبین‌های مختلفی در خون وجود دارند که بیشترین مقدار آن‌ها (۹۵ درصد) را هموگلوبین A تشکیل می‌دهد. یکی از زیر مجموعه‌های هموگلوبین A هموگلوبین A1C است. قندی که در سیستم گردش خون وجود دارد با این هموگلوبین پیوند می‌شود.

هر چه غلظت قند در خون بیشتر باشد مقدار بیشتری با این نوع هموگلوبین پیوند می‌شود و تا زمانی که عمر گلبول قرمز به اتمام نرسیده از آن جدا نخواهد شد که این زمان حدود ۱۲۰ روز می‌باشد. به همین جهت گفته می‌شود آزمایش هموگلوبین A1C  میانگین قند ۲ تا ۳ ماه گذشته فرد را نشان می‌دهد.

در سال ۲۰۱۰ انجمن دیابت آمریکا این آزمایش را به همراه قند ناشتا (FBS) و آزمایش تحمل گلوکز (GTT) به عنوان ۳ آزمایش ضروری جهت غربالگری و تشخیص دیابت معرفی نموده است.

لازم به ذکر است این آزمایش در خانم‌های باردار، افرادی که به تازگی خون دریافت کرده‌اند، بیمارانی که دچار ناراحتی‌های مزمن کلیه و کبد هستند و افرادی که بیماری کم خونی دارند. ارزش تشخیصی ندارد. وجود گلبول‌های قرمز داسی شکل یا خونریزی شدید نیز می‌تواند میزان هموگلوبین A را کاهش دهد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.