تفسیر آزمایش کلسترول یا Cholesterol یا Chol چیست و چرا انجام می‌شود؟

0

نام آزمایش:

Cholesterol

 نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

Total Cholesterol، Chol

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت غربالگری خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در خواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: در صورتی که این آزمایش به تنهایی در خواست شود احتیاج به آمادگی خاصی نیست اما در صورتی که با دیگر آزمایش‌های مربوط به چربی خون درخواست شود بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتایی احتیاج می‌باشد. طی ساعات ناشتایی فقط آشامیدن آب مجاز است.

کلسترول استروئیدی ضروری است که غشاء سلول‌های تمام بافت‌های بدن را تشکیل می‌دهد. این ماده جهت ساخته شدن هورمون‌ها، رشد و تولید مثل ضروری می‌باشد. مقدار کمی از کلسترول در جریان خون وجود دارد که به صورت ذرات لیپوپروتئین موجود می‌باشد. بخشی از این لیپوپروتئین‌ها به صورت HDL ( کلسترول خوب و بخش دیگر که باعث ذخیره کلسترول در بافت‌ها می‌شوند LDL کلسترول بد) نام دارند.

آزمایش کلسترول مجموع انواع کلسترول‌ها را بررسی می‌نماید. بطور طبیعی بدن انسان جهت فعالیت و رشد خود کلسترول تولید می‌کند. رژیم‌های غذایی که حاوی مقادیر زیادی کلسترول، اسید‌های چرب اشباع شده و یا ترانس هستند باعث می‌شوند سطح کلسترول خون بالا رود.

در صورتی که فرد زمینه ارثی نیز در این مورد داشته باشد می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی افزایش پیدا کند. افزایش کلسترول خون می‌تواند باعث تشکیل پلاک‌های کلسترول در دیواره رگ‌های خونی شود.

این پلاک‌ها به نوبه خود باعث تنگ‌تر شدن قطر رگ‌ها و همچنین سخت شدن دیواره رگ‌های خونی می‌شوند که در این حالت خون‌رسانی و تغذیه بافت‌ها با شکل مواجه می‌شود. و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی و سکته افزایش پیدا می‌کند. توصیه می‌شود افراد بالغ حداقل سالی یک بار این آزمایش را انجام دهند.

آزمایش کلسترول معمولا با آزمایش‌های LDL، HDL و Triglycerides درخواست می‌شود. ریسک فاکتور‌هایی مانند استعمال دخانیات، سن بالای ۴۵ سال در مردان و یا ۵۵ سال در بانوان، فشار خون، سابقه خانوادگی و سابقه بیماری قلبی باعث شود که فرد بیشتر در معرض بالا رفتن کلسترول باشد. افرادی که دارای ریسک فاکتور‌های مربوط می‌باشند نیاز است بیشتر از یک بار در سال آزمایش کلسترول را انجام دهند.

میزان کلسترول در بیماری‌های حاد مقداری پایین می‌آید. توصیه می‌شود این آزمایش را در زمان بیماری شدید انجام ندهید.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.