مارها زهر خود را در چگونه تولید می‌کنند؟

0

طبق نظر دانشمندان، در حدود ۲۴۰۰ نوع مختلف مار وجود دارد. از این تعداد ۸%، مارهای زهرداری هستند که می‌توانند شکار خود را با زهر خویش بیحس کرده و یا بکشند. در بسیاری از مارهای زهردار، زهر آن‌ها آنقدر قوی و یا زیاد نیست که برای انسان خطرناک باشد.

همه مارها، مقدار بزاق و آب دهانشان زیاد است، و این به بلعیدن و هضم شکار کمک می‌کند. در مارهای زهردار، یکی از غدد بزاقی، ماده‌ای ترشح می‌کند که برای جانور شکار شده توسط مار، حکم زهر را دارد که این ماده تولید شده زهر آن‌ها می‌باشد.

زهر بعضی از مارها بقدری قوی است که قادر است یک فیل را بکشد. احتمالاً از میان مارهای زهردار تنها ۲۰۰ نوع آن‌ها برای انسان خطرناکند.

از بین مارهای زهری که شناخته شده‌اند،‌ می‌توان مار کبری و مارهای دیگر که از این خانواده‌اند و مار افعی را نام برد. و در میان مارهایی که از نوع مارهای بی زهر شناخته شده‌اند و بزرگترین خانواده مارها را تشکیل می‌دهند، نیز برخی مارهای زهردار یافت می‌شوند.

دندان‌های زهری مار کبری و مارهای دیگر این خانواده در قسمت جلوی دهانشان، در دو طرف فک، واقع شده. این دندان‌ها شیار دارند، اما روی شیار دندان زهری بیشتر مارهای کبری بسته شده و آن را بصورت یک لوله در آورده است. یک عضله، غده زهری را احاطه کرده. وقتی مار به جایی نیش می‌زند، عضله بر غده مزبور فشار وارد می‌آورد، در اثر این فشار، زهر پائین آمده و از طریق دندان زهری مستقیماً در محل فرو رفتگی دندان‌ها، بر روی شکار فرو می‌ریزد.

گونه‌ای از مارهای کبری که آب دهان خود را پرت می‌کنند،‌ می‌توانند زهر خود را از دندان‌هایشان بسوی هدف بپاشند. مار کبری چشم‌های شکار خود، بعنوان مثال بز کوهی یا گاو وحشی را هدف قرار می‌دهد. این زهر تقریباً در فاصله دو و نیم متری به هدف برخورد می‌کند و باعث کوری می‌شود. زهر مار کبری عموماً بر سیستم عصبی حیوان شکار شده اثر کرده و آن‌ها را از کار می‌اندازد. هنگامی که زهر به مراکز عصبی کنترل تنفس و یا کنترل ضربان قلب می‌رسد، شکار می‌میرد.

افعی‌ها، دندان‌های زهری بلند دارند. زهر افعی عمدتاً بر سلول‌های خونی و رگ‌ها تأثیر می‌گذارد. زهر این نوع مار ممکن است باعث تورم و خونریزی شود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.