چرا برخی از افزاد از بلندی می‌ترسند؟

0

بعنوان یک انسان، علاوه، بر این که دچار دردهای جسمی می‌شویم، ممکن است دچار بیماری‌های روانی نیز بشویم. موقعیتی خاص ممکن است ما را گرفتار اندوه و اضطرابی بزرگ کند گاهی به سادگی از آن می‌گذریم، برای مثال ممکن است بگوییم یا از خجالت سرخ شده و یا عرق کنیم.

اما گاهی ممکن است اضطراب و هیجان بیشتری ردخ دهد و یا مقاومت ما در برابر آن ضعیف باشد، آنگاه عکس‌العمل ما در مورد این حادثه شدیدتر خواهد بود. کیی از این موارد ترس بی‌دلیل می‌باشد، و بدین معناست که نگرانی و ترس ما در اثر موقعیت یا موضوعی خاص بوجود آید و با پیشگیری از مواجه شدن با این حالت و یا موضوع خاص می‌توان از هیجانات روحی و یا نگرانی جلوگیری نمود.

برخی از این نوع عبارتند از: ترس از امکان‌های بسته و کوچک، فضاهای باز و بسیار بزرگ، اجتماعات عمومی، مکان‌های بلند، تاریکی، حیوانات و میکروب‌ها.

البته اشخاصی که دچار این نوع ترس می‌شوند، (بعنوان مثال ترس از بلندی) خود نیز دلیل آن را نمی‌فهمند و واکنشی غیرارادی است. تنها چیزی که شخص بدان واقف است: آنست که از موضوعی خاص می‌ترسد و از روبرو شدن با آن خودداری می‌کند هر چند که پی برده باشد که ترس او بی‌دلیل می‌باشد.

برای روشن شدن این نکته، اجازه بدهید برای مثال کودکی را در نظر بگیریم که در خانواده‌ای معمولی در حال رشد است، او فامیل خود را دوست دارد ولی گاهی اوقات از بعضی از آن‌ها می‌ترسد، مثلاً ممکن است از پدر بترسد، علیرغم این که او را دوست دارد. او نمی‌خواسته که از پدرش وحشتی داشته باشد، بنابراین ناآگاهانه این احساس را مخفی می‌داشته است و کم‌کم این ترس و وحشت را به مسائلی از قبیل ترس روزافزون از بلندی مبدل ساخته است. این مهم است که بدانیم بسیاری از مردم دچار دردهای هیجانی و احساس هستند و با مراقبت‌های پزشکی این نگرانی‌ها قابل درمان است، بنابراین باید افراد مبتلا به این نوع ترس را درک کنیم.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.