دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند علت رشد غیرعادی گیاهان در جزیره ساخالین روسیه را پیدا کنند

0

در شبکه‌های اجتماعی روسیه چند وقت پیش، تصاویری از گیاهان بیش از حد بزرگ در ساخالین و جزایر کوریل، خیلی داغ شدند. گیاهانی که در شرایط عادی حداکثر، نصف قد یک انسان ، ارتفاع دارند، در اینجاها اندازه‌شان به ۳ متر هم می‌رسد.

جزیره ساخالین در شرق روسیه واقع شده و بزرگ‌ترین جزیره این کشور پهناور هم محسوب می‌شود. اینجا البته سرزمینی است که پیوسته روسیه و ژاپن بر سر آن اختلاف مرزی داشته‌اند و حتما در اخبار گاه و بیگاه نام جزایر مجاور کوریل را هم شنیده‌اید.

بر اساس خبری که در سال ۲۰۰۹ در روزنامه روسی ایزوستیا منتشر شد، دانشمندان روسی، مدت زیادی است که چرایی این امر را بررسی می‌کنند. آنها می‌خواهند بدانند که چرا گیاهانی مانند گندم سیاه، باباآدم یا سایبان، این همه در این مناطق قد می‌کشند.

با بررسی دقیق‌تر مشخص شده که تنها ۱۲ منطقه در این جزیره این خاصیت را دارند. اما دلایلی که در شبکه‌های اجتماعی خوانده می‌شوند یک مقدار تخیلی یا ضعیف هستند:

-اینکه فعالیت تکتونیک در این مناطق گرمایی آزاد می‌کند که باعث تسریع رشد می‌شود!

-اینکه ریشه گیاهان از هیدروکربن‌های خاصی در این مناطق تعذیه می‌کند.

-اینکه غلظت مس و کروم در این مناطق زیاد است.

به هر حال به نظر می‌رسد که هنوز کار علمی ویژه برای پیدا کردن علت انجام نشده. ضمن اینکه یک چیز جالب این است که اگر همین گیاهان به خارج منطقه منتقل شوند، رشدشان عادی و طبیعی می‌شود!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.