مستند «منحوس: زندگی و مرگ رابرت درست»، معرفی، نقد و بررسی – The Jinx: Robert Durst 2015

0

جنایت بی‌دقت منحوس: زندگی و مرگ رابرت درست دربارهی قاتلی است که همسایه‌اش را مثله کرد

ماجرای بابک خرمدین داغی است برای همه‌ی ما نه اینکه چون او فیلمساز بود، که مثله کردنش تلخ‌ترین حادثه‌ی این چند ماهه بود. مرگ او به دست پدرش و اعتراف‌های بعدی والدینش دردناک و تحمل ناپذیر بود. قصد نداریم درباره این قتل و خوی والدین این پسر حرف بزنیم؛ نه اطلاعات کافی داریم نه موضوعش به این صفحه ربط دارد. اما همزمان با این واقعه پلتفرم فیلیمو سریالی مستند را پخش کرده که به شکل ناخودآگاه مرتبط است به این قتل.

اینکه می‌گوییم ناخودآگاه چون قصه‌ی مردی است که مرتکب جنایت می‌شود اما می‌تواند آن را پنهان کند؛ درست مثل کاری که اکبر خرمدین انجام داده. این مینی سریال را اچ بی‌او در سال ۲۰۱۵، یعنی حدود شش سال پیش تولید کرده است؛ سریالی به نام « منحوس: زندگی و مرگ رابرت درست» که از قضا شاید ما را با این نوع آدم‌ها بیشتر آشنا کند. اگرچه آشنایی با این افراد لذت بخش نیست اما کمک می‌کند بفهمیم واقعا چه در سر آن‌ها می‌گذرد که دست به جنایت و کار‌های مخوف می‌زنند. اما قبل از اینکه دربارهی سریال حرف بزنیم بهتر است برویم سراغ شخصیت اصلی و واقعی ماجرا. رابرت درست یکی از چهره‌های سرشناس دلالی املاک و مستغلات در آمریکا بود. کسی که از این راه به پول و قدرت رسید و مشهور بود و ظاهرا همه چیز داشت. اما یک روز خبر ناپدید شدن همسرش منتشر شد و کمی بعد هم جنازه او کشف شد.

با این همه کسی فکر نکرد که زن به دست رابرت درست کشته شده چون او با اعتماد به نفس همه چیز را انکار می‌کرد و به قدری خونسرد بود که می‌توانست ماجرا را به نفع خودش حل کند. ولی دو قتل دیگر که رخ داد جنایت دامنش را گرفت و آلوده‌اش کرد و عاقبت به دام افتاد. تازه معلوم شد که او توانسته از قتل اول هم قسر در برود و محاکمه‌اش به اتهام قتل سه نفر شروع شد. آنجا بود که راز‌های او برملا شد اما کمتر کسی می‌توانست سر در بیاورد که او چرا دست به این کار‌ها‌زده و مرتکب قتل شده است. مطبوعات مدام می‌نوشتند که او با آن همه اعتبار و پول چرا به چنین جانی خطرناکی بدل شده. قصهی محاکمهی او و جنایاتی که کرده موضوع اصلی این مینی سریال است. (منحوس: زندگی و مرگ رابرت درست شش قسمت دارد که هر قسمتش بنا به موضوع بین ۳۱ تا ۵۶ دقیقه زمان دارد.

در این شش قسمت سعی شده با آدم‌های آشنا با او، وکلا، اسناد و تصاویری که از او و مقتولین موجود است ماجرا شفاف و دقیق توصیف شود. او از قتل‌ها می‌گوید و از روابطش. اگر جزئیات بیشتری بخواهید باید بروید و این شش قسمت را ببینید اما سرراستش این است که مقامات محلی، ایالتی و فدرال او را به اتهام دست داشتن در ناپدید شدن و قتل سه نفر در سه ایالت مختلف بازداشت کردند. همسر اول او کتی در سال ۱۹۸۲ در نیویورک ناپدید شد و بعد، رابرت به دلیل تکه تکه کردن بدن همسایه خود در تگزاس در سال ۲۰۰۱ مجرم شناخته شد اما خیلی زود توانست خودش را نجات دهد و از این اتهام قتل تبرئه شود. او در س ال ۲۰۱۵ به اتهام حمل جنگ‌افزار غیرمجاز بازداشت شد و در فوریه ۲۰۱۶ مجرم شناخته شد. این بار بود که او به ۸۵ ماه حبس محکوم شد.

رابرت درست ۱۶ اوت ۲۰۱۶ به یک زندان فدرال در کالیفرنیا منتقل شد. این خلاصه‌ی ماجراست که جزئیات بیشترش را اندرو جارکی در مستندش گفته است. آن طور که مشخص است مطبوعات آمریکایی نحوهی پرداخت به او و روایت جنایتش را ستایش کرده‌اند و نقد‌ها نشان می‌دهد که سریال توانسته فارغ از جنبه‌های کیفی و هنری به مسئله‌ی قتل و مرگ دقیق و درست بپردازد. اگر توانایی تماشای مستند دربارهی قتل و جنایت و کار‌های خشن را دارید این سریال مناسب شماست. اما حواستان باشد که موضوعش برای بچه‌ها اصلا مناسب نیست.

منبع: روزنامه سازندگی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.