مستند معلم اختاپوس من – نقد ، معرفی و بررسی – My Octopus Teacher 2020

0

چطور می‌شود با موجودی مثل اختاپوس دوست شد؟ اصلا آیا چنین رابطه‌ای ممکن است؟ پاسخ به این سوال‌ها را باید کارشناسان و متخصصان بدهند. اما آن چیزی که مشهود است این است که دوستی معنای دیگری هم دارد و آن اعتماد و عادت است. رابطه‌ای که بر این مبنا شکل بگیرد می‌تواند جانداران را به هم نزدیک کند. حتی درنده‌ها هم می‌توانند عادت کنند به دیگران و آسیبی به کسی وارد نکنند.

این توضیح را نوشتیم تا برسیم به مستند مهمی که سال قبل تولید شد و اسکار بهترین فیلم مستند را هم برد. آن هم وقتی آثاری مثل «کالکتیو) حضور داشتند و به مسئله‌ای سیاسی و اجتماعی می‌پرداختند. «معلم اختاپوس من» البته فیلم شگفت‌انگیزی است؛ تجربه‌ی تاز‌های است در سینمای مستند حیات وحش و به شدت جذاب و تأثیرگذار است.

این وصف‌ها را نمی‌نویسیم که بی‌خودی امتیاز فیلم را بالا ببریم؛ کافی است کمی درباره‌اش بخوانید تا متوجه شوید که فیلم چه اثر جذاب و کنجکاوی برانگیزی است. ماجرای «معلم اختاپوس من» برمی گردد به سال ۲۰۱۰. غواصی در نزدیکی کیپ تاون در آفریقای جنوبی سرگرم شنا و تحقیق است که به یک اختاپوس برمی خورد. این اختاپوس جوان توجه‌اش را جلب می‌کند و غواص سعی می‌کند او را تعقیب کند.

اما موضوع به این راحتی‌ها نیست. غواص یک سال تمام هر روز سراغ اختاپوس می‌رود و سعی می‌کند به او نزدیک شود. کم کم رابطه‌ای بین‌شان شکل می‌گیرد و اختاپوس اجازه می‌دهد که غواص بهش نزدیک شود و از زندگی‌اش، خواب و صیدش فیلم بگیرد. شاید باورتان نشود ولی واقعا بین یک غواص و یک اختاپوس دوستی و رفاقتی شکل می‌گیرد که باورکردنی نیست و همین هم فیلم را دیدنی می‌کند. کریگ فوستر که همین آقای غواص است قبل‌ترهم فیلم‌هایی دربارهی حیات وحش، به خصوص جانوران زیر آب ساخته بود. اما پروژه‌ی تازهی او خیلی خیلی خاص بود و او طی ۱۰ سال توانسته بود این قصه را با مهارت تمام سروسامان بدهد و یک تجربه‌ی ناب و جذاب را برای تماشاگران فراهم کند.

فیلم، دو کارگردان دارد؛ گروهی که زیر آب کار می‌کنند با گروهی که در خشکی مشغول فیلم‌برداری‌اند متفاوت‌اند و همین هم دو جنس تصویر را فراهم کرده؛ اگرچه گروه زیر آب طبعا کار سخت‌تری انجام داده‌اند. فیلم محصول نتفلیکس است و اول در همین پلتفرم مورد توجه قرار گرفت و کلی س روصدا کرد. اما بعد معلوم شد که می‌تواند جوایزی هم به دست بیاورد.

واقعیت این است که تماشاگران زودتر از اهل سینما متوجه اهمیت فیلم شدند و به دور از جنجال‌های سیاسی آثار مختلف سینما به آن روی خوش نشان دادند. «معلم اختاپوس من) ۸۰ دقیقه است، محصول کشور آفریقای جنوبی است و یکی از بهترین آثاری است که می‌توانید ببینید.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / هتل کربلا /فروشگاه لوازم بهداشتی /علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.