احتمالا تیم کوک مدیرعامل اپل اوایل سال ۲۰۲۵ بازنشسته شود

فهرستی از نامزدهای احتمالی جانشین تیم کوک در ارزشمندترین شرکت جهان

0

تیم کوک طی مدت ۱۰ سالی که مدیرعامل اپل بوده است؛ این شرکت را به قله‌های جدیدی از موفقیت و افتخار و محبوبیت رسانده است و در زمان او چندین سری محصول موفق توسعه و عرضه شدند.

کوک سال گذشته، جشن ۶۰ سالگی خود را برگزار کرده و به احتمال زیاد دنبال یافتن یک جانشین و پرورش آن به جای خودش است. گمانه‌زنی‌های زیادی پیرامون زمان خروج تیم کوک از اپل مطرح است که بیشتر آن‌ها می‌گویند این اتفاق در اوایل سال ۲۰۲۵ رخ می‌دهد یا زمانی که دسته جدیدی از محصولات این شرکت به طور کامل توسعه و عرضه شوند.

در اوایل سال جاری، تیم کوک در مصاحبه‌ای با «کارا سویشر» گفت که احتمالا ۱۰ سال دیگر در اپل نیستم. او هیچ اشاره‌ای به زمان کناره‌گیری خود از سمت مدیرعاملی اپل یا جانشینان احتمالی نکرده است.

با این حال، «مارک گورمن» از نشریه بلومبرگ اشاره می‌کند احتمال قوی وجود دارد که تیم کوک بخواهد روی نسل جدیدی از محصولات اپل نظارت کامل داشته باشد تا با افتخار کامل نقش فعلی خود را در اپل ترک کند.

خداحافظی در زمان اوج جاه‌طلبی‌ها

تیم کوک در ۱۰ سالی که مدیرعامل اپل بوده است؛ این شرکت را به یک غول فناوری ۲.۵ تریلیون دلاری تبدیل کرد تا ارزشمندترین شرکت در جهان باشد. درآمد سه ماهه به بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار رسیده است و سود اپل بیش از چهار برابر شده و به نزدیک ۲۹ میلیارد دلار رسیده است. امروز، این شرکت ۱۴۷ هزار کارمند تمام وقت دارد و به طور متوسط در هر ثانیه ۱۰ هزار دلار درآمد کسب می‌کند که بیش از یک سوم آن سود خالص است.

تا کنون۷ تیم کوک بر توسعه و عرضه چندین نسل از محصولات اپل از جمله مک‌بوک‌های رتینا، آیپد پرو، آیفون X، اپل واچ، ایرپادز و اپل تی‌وی ۴K نظارت داشته است. همه این محصولات در بازار موفق ظاهر شدند اما اکثرشان یک محصول تکامل‌یافته بودند تا یک محصول انقلابی!

«گورمن» از بلومبرگ اعتقاد دارد تیم کوک در حال حاضر بیشتر تمرکز خود را روی توسعه یک هدست واقعیت افزوده و یک جفت عینک AR اختصاص داده است و انتظار می‌رود هر دوی این محصولات در نیمه‌های این دهه پیش‌رو معرفی شوند.

از آن‌جا که قرارداد پرداخت تیم کوک در سال ۲۰۲۵ به پایان می‌رسد؛ ممکن است او در بازه زمانی بین سال‌های ۲۰۲۵ تا ۲۰۲۸ بازنشسته شود.

البته، اپل همچنان در حال کار روی یک خودروی خودران است. اپل می‌خواهد فناوری خودران مستقل خود را روی یک خودرو پیاده‌سازی کند و به همین دلیل پیش‌بینی نمی‌شود به این زودی‌ها معرفی گردد.

جاه‌طلبی‌های اپل در حوزه واقعیت افزوده از طریق آیفون و آیپد تا حدود کمی تحقق یافته است و پروژه مبهم خودروی می‌توان آن را به اوج برساند.

درباره اینکه قرار است چه فردی جایگزین تیم کوک در اپل شود؛ صحبت‌های زیادی مطرح است ولی احتمالا یک مدیر فناوری یا عملیات برای نقش مدیرعاملی ارزشمندترین شرکت دنیا انتخاب شود. چندین نامزد احتمالی وجود دارد که «کریگ فدریگی» بیشترین شانس را دارد.

از دیگر افرادی که می‌توانند جایگزین تیم کوک شوند؛ می‌توان از «جف ویلیامز»، «دیردره اوبراین» و «جان ترنوس» نام برد. مطمئن باشید که تیم کوک این روزها همزمان که دارد روی نسل جدیدی از محصولات اپل نظارت می‌کند؛ برنامه جانشین‌پروری خود را آرام و بی‌سروصدا پیش می‌برد و هریک از این افراد در طولانی‌مدت می‌توانند مدیرعامل اپل باشند.

منبع techspot
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.