فیلم انتقام جویان: عصر اولترون – خلاصه داستان، نقد و بررسی- Avengers: Age of Ultron 2015

0

فیلم انتقام جویان: عصر اولترون – خلاصه داستان، نقد و بررسی- Avengers: Age of Ultron 2015

نویسنده و کارگردان: جاس ویدون

بازیگران: رابرت داونی جونیور (تونی استارک)، کریس همسورث (تور)، مارک رافالو (بروس بنر)، کریس اوانز (کاپیتان آمریکا)، اسکارلت جوهانسون (ناتاشا)، جرمی رنر (کلینت بارتون). ۱۴۱ دقیقه. درجه نمایشی: ۱۳-PG.

انتقام جویان: عصر اولترون سه سال پس از اکران موفقیت‌آمیز انتقام جویان- فیلمی که لقب پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را به خود گرفته- بر پرده‌ی سینما‌های جهان به نمایش درآمده است. این یکی از عظیم‌ترین فیلم‌هایی است که تاکنون ساخته شده؛ فیلمی که همه‌ی بلاک باستر‌های ۲۰۱۵ باید سرِ تعظیم در برابر آن فرود بیاورند. مارول بار دیگر همه‌ی سوپر قهرمانان خود را دور هم جمع کرده تا ضیافتی پرشکوه برای عشاق سینمای اکشن برپا کند.

داستان فیلم از زمانی آغاز می‌شود که گروه انتقام جویان (سوپر قهرمان‌های مارول) مشغول نابود کردن هیدرا هستند. در این زمان، تونی استارک یا همان مرد آهنین (رابرت داونی جونیور) به اتفاق بروس بنر یا همان هالک (مارک رافالو) مشغول کار بر روی یک برنامه‌ی حفظ صلح بر روی کره‌ی زمین هستند؛ برنامه‌ای موسوم به «اولترون». به عبارت دیگر، استارک و بنر یک نوع هوش مصنوعی پیشرفته را پیدا کرده‌اند که قادر به فکر کردن است و می‌تواند مثل مغز انسان بیندیشد.

استارک این رویا را در سر دارد که با استفاده از «اولترون» بتواند برای همیشه صلح و آرامش را در کره‌ی زمین برقرار کند تا به این ترتیب دیگر هیچ نیازی به گروه انتقام‌جویان نباشد و اعضای آن بتوانند بی‌آنکه احتیاجی به توانایی‌های خارق‌العاده‌شان باشد زندگی شاد و معمولی‌ای را در پیش بگیرند. اما متأسفانه روند کار طوری پیش می‌رود که بر اثر وقوع پاره‌ای اشتباهات، «اولترون» تبدیل به یک مخلوق بسیار قدرتمند و هوشمند می‌شود. حال این روباتِ از کنترل خارج شده (با صدای جیمز اسپیدر) برای خودش برنامه‌های شرورانه‌ای دارد و در صدد این است که همه‌ی انسان‌ها را نابود و نوع بشر را از روی کره‌ی زمین برای همیشه نیست و نابود کند. حالا باز به عهده‌ی گروه انتقام‌جویان است که این تهدید تازه را برطرف کنند. . ‌.

انتقام جویان: عصر اولترون در قیاس با انتقام‌جویان (۲۰۱۲) بسیار متوازن‌تر به‌نظر می‌رسد. تنوع کاراکتر‌ها در قسمت دوم بیشتر از قسمت اول است و به هر کاراکتر سهم مناسبی برای عرضه کردن خویش داده شده است. علاوه بر این توازن هوشمندانه‌تری میان داستان فیلم و صحنه‌های اکشن آن وجود دارد. فیلم چند کاراکتر تازه را معرفی کرده، هر چند که تمرکز اصلی‌اش بر روی ایجاد اکشن و سرگرمی‌سازی است.

داستان عصر اولترون ساده و کلیشه‌ای است اما قهرمانان فیلم از پرداخت کامل‌تری برخوردارند به طوری که نمی‌توان آن‌ها را کاراکتر‌هایی تک‌بُعدی لقب داد. در قسمت دوم میان هالک و ناتاشا یا همان بیوه‌ی سیاه (اسکارلت جوهانسون) یک رابطه‌ی رومانتیک برقرار شده. این رابطه، گرچه خیلی بسط پیدا نکرده، اما توانسته تا حدی بر وجوه انسانی قصه‌ی فیلم اضافه کند. در مجموع باید اذعان کرد که گروه بازیگران فیلم با کاریزمایی که دارند هرگز اجازه نمی‌دهند که فیلم دچار افت بشود. قهرمانان قصه‌ی فیلم در لحظاتی وجوه تیره‌تر شخصیت خود را برملا می‌کنند اما این لحظات چندان طولانی نیست و دیری نمی‌گذرد که همان سوپرقهرمان‌های بذله‌گو و بشاش همیشگی رخ می‌نمایند.

جاس ویدون، فیلمنامه‌نویس توانمندی است. در عصر اولترون می‌توان انبوهی از تک‌گویی‌های جالب و تامل‌برانگیز را که از زبان کاراکتر‌های فیلم جاری می‌شود، شنید. ویدون در نوشتن این نوع جملات پرنیش و کنایه استاد است اما باید پذیرفت که بارِ طنز فیلم نسبت به قسمت اول اندکی سبک‌تر است. عصر اولترون به روال بسیاری از فیلم‌های قسمت دوم، قسمت اول خود را دست انداخته و به اصطلاح جدیت برادر بزرگ‌ترش را به ریشخند گرفته است.

شاید بزرگ‌ترین نقطه ضعف عصر اولترون، قطب منفی قصه باشد. موجود شریری که در فیلم قصد نابودی نوع بشر را دارد خیلی کلیشه‌ای است و آدم را فوراً به یاد آدم بد‌های جیمز باندی- آن هم جیمز باند از نوع راجر موری‌اش- می‌اندازد. البته سازندگان فیلم سعی کرده‌اند که اولترون را یک جور‌هایی شبیه به خود تونی استارک- یعنی خالق‌اش- در بیاورند. به همین دلیل اولترون از جهاتی بامزه است اما این بامزگی آنقدر نیست که بتواند وجوه کلیشه‌ای شخصیت او و نقشه‌ی شریرانه‌اش را برطرف کند.

وبسایت راتن تومیتوز با جمع‌آوری نظرات ۳۲۳ منتقد اعلام کرد که ۷۵٪ آن‌ها نظر مثبتی راجع به فیلم داشته‌اند و به صورت میانگین نمرهٔ ۶٫۷ از ۱۰ به فیلم داده‌اند. در خلاصهٔ نقد این وبسایت آمده‌است: «انتقام‌جویان: عصر اولتران پرهیجان و چشم‌نواز است و با وجود بیش از حد بودن [برخی جزئیات]، یک دنبالهٔ رضایت‌بخش است که در آن بازیگران بی‌شمار فیلم قبلی به همراه چند بازیگر جدید حضور دارند و دشمنی شایسته نیز در فیلم حضور دارد». وبسایت متاکریتیک بر پایهٔ نظرات ۴۹ منتقد نمرهٔ ۶۶ از ۱۰۰ را به فیلم داده است و نظرات را «عموماً مثبت» توصیف کرده‌است.سینمااسکور هم گزارش کرد که تماشاگران بر مقیاس +A تا F نمرهٔ A به فیلم داده‌اند.

رابرت داونی جونیور در نقش تونی استارک / مرد آهنی:

از پایه‌گذاران انتقام‌جویان و کسی که خود را نابغه، میلیاردر، دخترباز و نیکوکار می‌داند و زرهی مکانیکی برای خود اختراع کرده‌است. در مورد تغییرات شخصیتش نسبت به مرد آهنی ۳ داونی گفت: «من فکر می‌کنم که او می‌داند که ساختن این همه زره (که تنها کاری است که او انجام می‌دهد) نتوانسته او را به هدف اصلی‌اش برساند، چرا که وی به پی‌تی‌اس‌دی مبتلا شد؛ حالا با دانستن این موضوع، او می‌خواهد کاری کند تا مشکل پیش از به وجود آمدن از بین برود. ایدهٔ اصلی این است.»

کریس همسورث در نقش ثور:

ولیعهد آسگارد، خدای آذرخش در اساطیر اسکاندیناوی. در مورد جایگاه ثور در این فیلم، همسورث گفت ثور پس از اتفاقات فیلم ثور: دنیای تاریک بر روی زمین مانده‌است و آن جا را خانهٔ خود می‌داند، برای همین تهدید اولتران را یک مسئلهٔ شخصی می‌داند. در مورد ایفای این نقش در این فیلم همسورث گفت: «چیزی که برای شما به چالش تبدیل می‌شود، این است که همان قبلی را تکرار نکنید. پس باید کمی بیشتر سعی کنید تا ببینید با این شخصیت چه کارهایی می‌توانید انجام دهید.» همچنین وی خاطرنشان کرد که انگیزه‌های او در این فیلم متفاوت است، چرا که این اولین فیلم در دنیای سینمایی مارول است که او در مقابل شخصیت تام هیدلستون یعنی لوکی بازی نمی‌کند.

مارک رافلو در نقش بروس بنر / هالک:

دانشمندی نابغه که به خاطر قرار گرفتن در برابر پرتو گاما، زمانی که خشمگین یا مضطرب می‌شود، تبدیل به هیولایی سبز رنگ می‌شود. روفالو برای آماده‌سازی بازی در نقشش به همراه اندی سرکیس در ایمجنیری استودیوز کار کرد او دربارهٔ نقشش گفت: «[نقش من] این بار خیلی بزرگ‌تر است و خیلی پیچیده‌تر و دارای لایه‌های بیشتری است.» دربارهٔ رابطه بنر و هالک، روفالو گفت: «به نظر من رابطه‌ای بین این دو وجود دارد که باید کشف شود. این چیز جالبی خواهد شد. بنر به همان اندازه‌ای از هالک می‌ترسد که هالک از بنر.» همچنین وی تأیید کرد که هالک در این فیلم دیالوگ خواهد داشت اما زمانی که در لندن فیلمبرداری در حال انجام بود، اعلام کرد که ویدون هنوز دیالوگ‌های هالک را به او نگفته است. ویدون بعداً توضیح داد که به دلیل پیچیدگی‌های موجود در شخصیت هالک، دیالوگ‌های او را از پیش ننوشته و آن‌ها را به صورت ناخودآگاه خواهد نوشت.

کریس ایوانز در نقش کاپیتان آمریکا / استیو راجرز:

رهبر انتقام‌جویانو قهرمان جنگ جهانی دوم که بدنش با استفاده از تکنولوژی پدر تونی استارک تقویت شده و ۷۰ سال به صورت منجمد و در خواب به‌سر می‌برد تا این‌که در زمان حال بیدار می‌شود. ایوانز در مورد شخصیتش می‌گوید: «او همچنان به دنبال خانه می‌گردد، احتمالاً یک خانهٔ استعاری. او همیشه به عنوان یک سرباز احساس راحتی داشته.»

اسکارلت جوهانسون در نقش ناتاشا رومانوف / عنکبوت سیاه:

جاسوسی بسیار ماهر و مأمور سابق شیلد. کوین فایگی اعلام کرد که بخش بیشتری از گذشتهٔ این شخصیت در این فیلم روشن خواهد شد. جوهانسون دربارهٔ شخصیتش گفت: «در انتقام‌جویان ۲ به عقب برمی‌گردیم و دربارهٔ گذشتهٔ او بیشتر می‌فهمیم. همهٔ این شخصیت‌ها گذشته‌های تاریک و عمیقی دارند.» با استفاده از نماهای بسته، لباس‌های مخصوص، بدلکار و جلوه‌های ویژه، بارداری جوهانسون در طول فیلمبرداری این فیلم پنهان شد.

تاد مک‌کارتی از هالیوود ریپورتر نوشت: «انتقام‌جویان: عصر اولتران در امر ساختن یک رقیب قوی برای فیلم‌های ابرقهرمانی دیگر موفق عمل می‌کند و البته چند چیز را برای فیلم‌های بعدی نگه می‌دارد؛ با این حال صحنه‌های اکشن این فیلم در حد و اندازه [فیلم قبلی] نیستند».اسکات فاندس در ورایتی نوشت: «اگر این همان ایزدانگاری صنعت سرگرمی‌سازی و استودیوهای فیلم‌سازی است، باید بگویم که اصلاً بد نیست. بر خلاف شخصیت اصلی‌اش [اولتران]، این فیلم قطعاً روح دارد».ریچارد روپر در شیکاگو سان-تایمز با دادن سه و نیم از چهار ستاره به فیلم نوشت: «یک روز، فیلم انتقام‌جویان زیر بار هیجانش گسیخته می‌شود. منظورم این است که آن‌ها چند بار می‌خواهند دنیا را نجات بدهند؟ با این حال امروز آن روز نیست».

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.