آیا آیفون یا آیپد شما به جاسوس‌افزار پگاسوس آلوده است؟ با این ابزار رایگان بررسی کنید

اگر شما هم کنجکاو هستید به این اسپایور معروف آلوده شدید یا خیر؛ با این ابزار خیال خودتان را راحت کنید

0

در ماه جولای، محققان امنیتی شواهدی مبنی بر آلوده شدن گوشی‌های تلفن همراه روزنامه‌نگاران، سیاست‌مداران و افراد سرشناس به جاسوس‌افزار پگاسوس (Pegasus) پیدا کردند.

این جاسوس‌افزار (spyware) را می‌توان از راه دور روی آیفون و آیپد نصب کرد؛ بدون اینکه نیاز باشد صاحب دستگاه اقدامی کند و حتی مطلع شود. این اسپایور اجازه دسترسی کامل هکرها را به تمام دستگاه و داده‌های ذخیره شده روی را می‌دهد. یعنی تمام پیام‌های متنی، ایمیل‌ها، تماس‌های تلفنی و حتی قابلیت ضبط آن‌ها و عکس‌های شخصی در اختیار هکرها قرار می‌گیرد.

در ابتدا ، اسپایور پگاسوس توسط گروهی به نام NSO Group برای نظارت بر جنایت‌کاران و تروریست‌ها طراحی و به بازار عرضه شد ولی به تدریج مورد سوءاستفاده قرار گرفت و سراغ سایر افراد معروف و سرشناس و با نفوذ سیاسی و اجتماعی رفت.

طبیعی است که هر زمان گزارشی مانند انتشار جاسوس‌افزار پگاسوس را بشنوید؛ احتمال بدهید که گوشی تلفن همراه شما هم آلوده شده است؛ حتی اگر هیچ شخص یا سازمان و نهاد دولتی و غیرانتفاعی نخواهد روی آیفون شما نظارت داشته باشد.

برای شما و سایر افرادی که کنجکاو هستند و می‌خواهند مطمئن شوند روی آیفون و آیپد آن‌ها هیچ اثری از اسپایور پگاسوس نیست؛ یک ابزار رایگان اسکن دستگاه‌های iOS در دسترس است که با چند ضربه و کلیک خیال شما را راحت می‌کند.

از نظر فنی، احتمال آلوده شدن آیفون و آیپد شما به این نرم‌افزار جاسوسی، بسیار پایین است. گزارش‌های مختلف نشان می‌دهند که اپل با انتشار آخرین نسخه سیستم‌عامل iOS 14.7.1 باگ آسیب‌پذیری در برابر جاسوس‌افزار پگاسوس را رفع کرده؛ البته اپل هرگز تا کنون این موضوع را تایید نکرده است.

با این اوصاف، باز هم پیشنهاد می‌کنیم چند دقیقه وقت بگذارید و آیفون و آیپد خود را برای این اسپایور اسکن و بررسی کنید تا مطمئن باشید دستگاه شما عاری از هرگونه ابزار جاسوسی است.

دانلود و نصب اپلیکیشن iMazing روی مک و پی‌سی

اخیرا iMazing اپلیکیشن مک و پی‌سی خود را به‌روزرسانی کرده است که شامل ابزار MVT می‌شود و می‌تواند جاسوس‌افزار پگاسوس روی دستگاه شما را تشخیص دهد. این ابزار هیچ‌گونه هزینه‌ای از کاربر نمی‌گیرد و توسط سازمان عفو بین‌الملل طراحی و عرضه شده است.

اپلیکیشن iMazing را برای کامپیوتر از روی وب‌سایت آی‌مگزین دانلود کنید. نگران خرید این برنامه نباشید؛ ما می‌توانیم در همان دوره آزمایشی آن، یک تست کامل شناسایی جاسوس‌افزار را انجام دهیم. پس از دانلود، این برنامه را نصب و باز کنید. در صورت نیاز، دوره آزمایشی رایگان (free trial) را انتخاب کنید.

چگونه تست Pegasus Spyware را روی آیفون و آیپد اجرا کنیم

با نصب و اجرای برنامه iMazing، با استفاده از کابل باید آیفون یا آیپد خود را به کامپیوتر وصل کنید. ممکن است نیاز داشته باشید پیش از اتصال دستگاه‌ها به کامپیوتر، قفل صفحه‌نمایش را باز کنید تا آیفون و آیپد در iMazing شناسایی و نمایش داده شوند.

حالا در صفحه اصلی برنامه و با کمس اسکرول به سمت پایین، از نوار سمت راست مربوط به اکشن‌ها گزینه Detect Spyware را پیدا و روی آن کلیک کنید. یک پنجره جدید باز خواهد شد که شما را راهنمایی می‌کند.

ابتدا این ابزار می‌خواهد از دستگاه شما یک پشتیبان‌گیری محلی انجام دهد. بنابراین، مطمئن شوید که فضای ذخیره‌سازی کافی برای پشتیبان‌گیری روی کامپیوتر دارید. پشتیبان‌گیری به طور خودکار انجام می‌شود و شما فقط باید روی کلید شروع بزنید.

iMazing پیشنهاد می‌کند هنگام کلیک در هر صفحه، تنظیمات پیش‌فرض را انتخاب کنید. گزینه‌های پیکربندی ارائه شده در این ابزار برای کاربران پیشرفته و حرفه‌ای است ولی برای اکثر مردم، گزینه‌های پیش‌فرض مناسب هستند.

پس از گذراندن تنظیمات اولیه، باید با مجوز استفاده از این ابزار موافقت کنید و سپس روی کلید Start Analysis بزنید. پس از شروع فرآیند تجزیه و تحلیل، مطمئن شوید آیفون یا آیپد خود را تا پایان کار اسکن دستگاه از کامپیوتر جدا نمی‌کنید و متصل هستند.

در یک آزمایش روی آیفون ۱۲ پرو، تهیه نسخه پشتیبان حدود ۳۰ دقیقه طول کشید و ۵ دقیقه دیگر برای اسکن دستگاه زمان برد. پس از تهیه نسخه پشتیبان، نیاز است دوباره رمزعبور ورود را بدهید تا برنامه iMazing بتوانید اسکن دستگاه آیفون یا آیپد را شروع کند.

هنگامی که iMazing شروع به تجزیه و تحلیل پشتیبان‌گیری دستگاه شما می‌کند؛ هر برنامه که مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ در iMessage روند پیشرفت کار نمایش داده می‌شود.

در پایان، ابزار iMessage با نمایش یک هشدار به شما می‌گوید چند جاسوس‌افزار و با چه نام‌هایی روی آیفون یا آیپد یافته است. اگر هیچ جاسوس‌افزاری از جمله اسپایور پگاسوس تشخیص داده نشود؛ پیام Warning: 0 را خواهید دید.

دو کلید در زیر پیام مشاهده می‌شود که برای باز کردن گزارش یا نشان دادن آن به دیگران است.

اگر دستگاه شما آلوده شده است؛ چه باید کرد؟

با دیدن پیام تشخیص جاسوس‌افزار در آیفون و آیپد؛ نباید زیاد نگران باشید؛ چون احتمال اشتباه در تشخیص اسپایور و اصطلاحا «مثبت کاذب» وجود دارد.

برنامه iMazing از شما می‌خواهد که گزارش را برای آن‌ها ارسال کنید. روی کلید reveal report بزنید تا مستقیما به سراغ فایل گزارش بروید. می‌توانید این فایل گزارش را برای بررسی و تجزیه و تحلیل بیشتر به تیم پشتیبانی آن‌ها بفرستید.

با این حال، این ابزار پیشنهاد می‌کند که اگر شما یا یکی از اعضای خانواده دارای زمینه فعالیت‌های سیاسی است؛ بهتر است برای اطمینان سریعا سیم‌کارت خود را از روی گوشی آیفون درآورده و دستگاه را خاموش کنید.

باز هم می‌گوییم که احتمال بسیار پایینی وجود دارد که روی آیفون یک کاربر عادی جاسوس‌افزار پگاسوس یافت شود و احتمال اشتباه از سوی این ابزار زیاد است.

بد نیست که تنظیمات حریم خصوصی خود را دوباره بررسی کنید و اقدامات امنیتی برای محافظت از اطلاعات حساس خود را افزایش دهید.

منبع cnet
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.