۶ دلیل برای مهاجرت از گوگل کروم به موزیلا فایرفاکس

گوگل کروم محبوب‌ترین مرورگر وب است اما آیا کاملا برای شما مناسب است؟ در اینجا دلایلی ذکر می‌شود که شاید فایرفاکس را ترجیح دهید

1

گوگل کروم هنوز اکثریت بازار مرورگرهای وب دسکتاپ را در دست دارد اما به این معنی نیست که یک مرورگر مناسبی برای شما است. شاید قبلا باور کرده باشید که کروم بهترین مرورگر است ولی این روزها با استفاده از مرورگر وب دیگری خوشحال باشید.

هنوز موزیلا فایرفاکس یکی از مدعیان اصلی مبارزه با گوگل کروم است. فایرفاکس در چند سال اخیر، تغییرات و بهبودهای زیادی داشته است و شاید زمانش فرا رسیده کروم خود را با آن تعویض کنید. در ادامه می‌خواهیم به چند دلیل اشاره کنیم که برای مهاجرت از کروم به فایرفاکس قانع‌کننده باشند:

۱- فایرفاکس نسبت به کروم حافظه کمتری مصرف می‌کند

آیا جزو افرادی هستید که ده‌ها برگه در مرورگر کروم باز می‌کنند و دائما خودشان را به خاطر این عادت مورد سرزنش قرار می‌دهند؟ خوش‌بختانه، در فایرفاکس نیاز نیست نگران تعداد برگه‌های باز شده باشید.

گوگل کروم مقداری زیادی حافظه رم مصرف می‌کند که منجر به کاهش کارایی کامپیوتر شما می‌شود. کروم برای هر صفحه جدیدی که باز می‌کنید؛ فرآیندهای اضافی ایجاد می‌کند ولی فایرفاکس در هر زمان فقط از چهار فرآیند محتوایی استفاده می‌کند. به این معنی که اگر شما ۲۰ برگه باز در کروم دارید؛ ۲۰ فرآیند پردازشی نیز ایجاد شده است اما در فایرفاکس به ازای ۲۰ برگه باز فقط ۴ فرآیند پردازشی دارید. کروم سعی می‌کند کارایی شما را افزایش دهد ولی مقدار زیادی حافظه رم و باتری نیز مصرف می‌کند.

فایرفاکس همیشه به ۴ برگه نخست و ۴ فرآیند باز شده برای آن‌ها تمرکز دارد و هر برگه اضافه دیگری باز شود؛ در فرآیندهای قبلی به اشتراک گذاشته می‌شود و دیگر برگه و فرآیند جدید فیزیکی باز نمی‌شود.

اگر مرورگر کروم باعث کند شدن کامپیوتر شما شده است یا لپ‌تاپ شما دیگر نمی‌تواند گوگل کروم با ده‌ها برگه باز شده را پشتیبانی کند و دائم هنگ می‌کند؛ زمانش رسیده است سراغ مرورگر فایرفاکس بروید.

۲- فایرفاکس از ذهنیت منبع باز استقبال می‌کند

موزیلا فایرفاکس یک مرورگر منبع‌باز است. یعنی به شما اطمینان می‌دهد با سایر مرورگرهای وب سازگاری دارد و به وب منبع باز اهمیت می‌دهد. فایرفاکس کدهایی به شما می‌دهد که تا هر زمانی که به مجوز آن پایبند باشید؛ قابل استفاده است. توسعه‌دهنده‌ها و هر فرد دیگری که این کدها را درک و تفسیر می‌کند؛ می‌تواند به طور رایگان از این کدهای فایرفاکس استفاده کرده و برای خودش برنامه‌هایی سازگار بنویسد.

از سوی دیگر، فایرفاکس یک نقشه راه عمومی داد که تحت تاثیر اجتماع مشارکت‌کنندگان و اعضای جامعه منبع باز است. این نوع همکاری اجتماعی همان چیزی است که یک توسعه‌دهنده منبع باز واقعی نیاز دارد.

۳- فایرفاکس به حریم خصوصی شما اهمیت می‌دهد

اگر به دنبال استفاده از مرورگری هستید که کنترل بیشتری روی اطلاعات شخصی و حریم خصوصی خود در وب داشته باشید؛ فایرفاکس گزینه عالی است. با به‌روزرسانی‌های منظم آن برای افزایش حریم خصوصی آنلاین، می‌توانید مطمئن باشید که حریم خصوصی یکی از اولویت‌های اصلی این مرورگر است. فایرفاکس تمام تلاش خود را می‌کند تا مطمئن شود کاربران تجربه کاربری بهتری در وب خواهند داشت.

فایرفاکس دارای ویژگی‌هایی مانند مسدودکننده ردیاب‌های فعالیت‌های اینترنتی و اسکریپت‌ها در شبکه‌های اجتماعی، صفحات وب، کوکی‌های ردیاب بین سایتی، ردیاب‌های اثر انگشت و استخراج‌کنندگان رمزارزها است. همین‌طور، مرورگر فایرفاکس به شما اجازه می‌دهد برای افزایش حریم خصوصی خودتان، تنظیمات و تغییرات اضافه‌ای را انجام دهید.

۴- فایرفاکس امکان سفارشی‌سازی بیشتری را می‌دهد

میزان سفارشی‌سازی، تفاوت بزرگ میان فایرفاکس و کروم است. مرورگر کروم تقریبا برای همه افراد و در همه دستگاه‌های ظاهر یکسانی دارد. فقط می‌توانید از چند ترفند مانند پنهان کردن نوار ابزار یا حذف چند نماد در کنار نوار آدرس سود ببرید و کار بیشتری از دست شما برنمی‌آید. نهایتا هم می‌توانید تم نوار عنوان و برگه‌ها را تغییر دهید.

اما در فایرفاکس آزادی بیشتری دارید و می‌توانید جنبه‌های خلاقانه بیشتری داشته باشید. می‌توانید ظاهر کلی فایرفاکس را به هم بریزید و پوسته‌های متنوعی استفاده کنید. با افزونه Firefox Color می‌توانید پوسته‌های رنگی جذابی روی فایرفاکس سوار کنید و کمی از ظاهر کلاسیک آن فاصله بگیرید.

۵- فایرفاکس دارای افزونه‌های منحصربه‌فردی است

مرورگر کروم دارای مجموعه گسترده‌ای از افزودنی‌ها است و یک برتری در این زمینه برای مرورگر گوگل ایجاد کرده است اما فایرفاکس هم دارای افزونه‌های منحصربه‌فردی است که در کروم یافت نمی‌شوند. برخی از این افزونه‌های به قدری روی فایرفاکس خوب هستند که پس از استفاده آن‌ها، هرگز دوست ندارید که فایرفاکس را کنار بگذارید.

بهترین افزونه‌ای که می‌توانیم مثال بزنیم، افزونه Multi-Account Containers است. این افزونه به شما اجازه می‌دهد در یک وب‌سایت لاگین کنید در حالی‌که در یک زمان واحد دارید از چندین حساب کاربری در یک مرورگر وب سود می‌برید. مثلا، اگر چندین حساب کاربری در توییتر دارید و می‌خواهید به طور همزمان از این چند اکانت استفاده کنید؛ معمولا در مرورگر کروم کار پر مشقتی است ولی در فایرفاکس ساده است.

افزونه Multi-Account Containers کمک می‌کند در زمان و انرژی صرفه‌جویی کنید و بهره‌وری خود را افزایش دهید. به عنوان مثال، می‌توانید در یک برگه با دو حساب کاربری متفاوت وارد توییتر شوید و دقیقا آن‌ها را کنار یکدیگر داشته باشید.

۶- فایرفاکس بیشتر کارهای کروم را انجام می‌دهد

تفاوت میان کروم و فایرفاکس بسیار جزئی است. هر دو مرورگر وب عالی هستند و عمده کارهایی که نیاز دارید را انجام می‌دهند. شاید کروم کمی سریع‌تر باشد یا فایرفاکس مصرف باتری کمتری داشته باشد ولی تقریبا کاری نیست که بخواهید با کروم انجام دهید و در فایرفاکس نشدنی باشد.

آیا می‌خواهید برگه‌ها، بوک‌مارک‌ها، پروفایل‌ها و موارد دیگر را در چندین دستگاه همگام‌سازی کنید؟ آیا نیاز به توسعه وب‌سایت با کمک کنسول و عناصر بازرسی دارید؟ آیا تمایل به استفاده از سندباکس‌های امنیتی برای جلوگیری از نفوذ مالورها دارید؟ به task manager برای زیر نظر گرفتن کارایی نیاز دارید؟

کروم می‌تواند این کارها را انجام بدهد و فایرفاکس هم همین ویژگی‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر تمایل به ترک مرورگر کروم ندارید؛ فقط باید به یاد داشته باشید که این دو مرورگر شباهت‌های بیشتری به هم دارند تا تفاوت!

چه هنگامی گوگل کروم بهتر از فایرفاکس است؟

به همان اندازه که فایرفاکس ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای دارد؛ گوگل کروم هم ویژگی‌های سطح بالا و عالی ارائه می‌دهد و دارای مزایای رقابتی در بازار است که باعث شده با فاصله محبوب‌ترین مرورگر وب دسکتاپ باشد:

۱- دستگاه‌های کروم‌کست استریمینگ تنها با کروم کار می‌کنند.

۲- توسعه وب پیشرفته اغلب در کروم آسان‌تر است.

۳- کروم سادگی را بر آزادی ترجیح می‌دهد و برای کاربرانی که به اندازه کافی اطلاعات فنی ندارند؛ یک مرورگر وب بهتر است.

۴- اگر به طور کلی غرق در سرویس‌ها و اپ‌های گوگل هستید و حریم خصوصی برای شما اهمیت ندارد و باید از اکانت گوگل در برگه‌ها و سرویس‌های مختلف تحت وب استفاده کنید؛ کروم بهتر است.

۵- کروم سهم بیشتری نسبت به فایرفاکس در بازار دارد و بیشتر روی فناوری‌های وب تاثیرگذار است. یعنی وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های تحت وب با کروم بهتر کار می‌کنند.

آیا می‌توانید سراغ مرورگر دیگری بروید؟

گوگل کروم محبوب‌ترین مرورگر وب دنیا و با کمی فاصله موزیلا فایرفاکس در تعقیب آن و یک جایگزین خوب برای کروم است. اما این دو مرورگر وب، تنها مرورگرهای خوب جهان نیستند و شما انتخاب‌های دیگری هم دارید.

مایکروسافت اج در سال ۲۰۲۰ به نسخه موتور کرومونیوم منتقل شد و از آن زمان به طور مرتب دارد محبوبیت خود را افزایش می‌دهد. اج هم برای خودش دلایلی دارد (مثلا عملکرد عالی و سهولت استفاده) تا شما را متقاعد کند دست از فایرفاکس و کروم بکشید و سراغ او بروید. اگر از فایرفاکس و کروم خسته شدید؛ می‌توانید به مایکروسافت اج سوئیچ کنید.

منبع makeuseof
 
1 نظر
  1. سید مهدی موسوی شوشتری می گوید

    سلام. توی تب های تعداد بالا، کروم رم کمتری مصرف میکنه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.