نگاهی به مینی کراس‌اوور اقتصادی هیوندای کسپر: طراحی فانتزی به همراه امکانات نسبتا خوب

گزینه اقتصادی برای بازارهای کره جنوبی و هندوستان

0

اوایل امسال بود که تصاویری مخفی از یک کراس‌اوور اندازه کوچک در برف از شرکت هیوندای منتشر شد و گفتند مربوط به پروژه AX-۱ است.

حالا، هیوندای از مینی کراس‌اوور کسپر (Casper) خود رونمایی کرده است و می‌خواهد آن را در بازارهای کره جنوبی و هندوستان به فروش برساند. ابتدا باید درباره نام این خودرو صحبت کنیم که هیچ ارتباطی با روح کارتون معروف کسپر ندارد؛ بلکه به گفته هیوندای از یک اسکیت‌باز معروف دهه ۷۰ اقتباس گرفته شده است و یک تکنیک ورزشی در اسکیت‌سواری است.

مشخصات فنی و موتوری

قیمت هیوندای کسپر بسیار مناسب و فقط ۱۲ هزار دلار برای مدل پایه است. این خودرو به یک پیشرانه ۱ لیتری تنفس طبیعی با سه سیلندر مجهز شده تا قدرتی ۸۵ اسب بخار و گشتاوری ۹۵ نیوتن متری تولید کند. این مشخصات به ما می‌گوید که این مینی کراس‌اوور مصارف درون شهری دارد و برای خیابان‌ها ساخته شده نه جاده‌ها!

البته، هیوندای کسپر به یک نسخه توربوشارژ با پیشرانه ۱ لیتری نیز مجهز شده است که قدرتی ۱۰۰ اسب بخار دارد و در ظاهر هم کمی متفاوت می‌شود. قیمت این مدل به حدود ۱۶ هزار دلار می‌رسد.

هیوندای کسپر ۳۵۹۵ میلی‌متر طول و ۱۵۹۵ میلی‌متر عرض دارد. ارتفاع این خودرو هم به ۱۵۷۵ میلی‌متر با فاصله محور ۲.۴ متر می‌رسد. این اندازه‌های می‌گویند کسپر به معنای واقعی کلمه یک مینی کراس‌اوور یا کراس‌اوور خیلی کوچک است.

طراحی نمای بیرونی

بیش از هر چیزی، طراحی جذاب و فانتزی این خودرو جلب توجه می‌کند. چراغ‌های روشنایی در روز به صورت نوار باریک ولی کشیده‌ای هستند و در یک زمینه مشکی کار شدند. جلو پنجره پایین آن به صورت یکپارچه است و اطراف آن دو چراغ گرد کار شده است. این چراغ‌های گرد، طراحی خودرو را بیشتر شبیه ماشین‌های درون انیمیشن‌ها کرده است. این جلو پنجره نقره‌ای رنگ است و کاملا برای ما تازگی دارد.

فلاپ‌های مشکی رنگ در پایین سپر، گلگیرها و بخشی از رکاب دیده می‌شوند. این اجزا در کنار باربند کاملا هویت یک کراس‌اوور را نشان می‌دهند. در عقب کسپر هم چراغ‌های گردی مشاهده می‌شود و در عین سادگی، مدرن نشان می‌دهند. قطعا از طراحی هیوندای کسپر لذت خواهید برد و دوست دارید آن را سوار شوید.

داخل کابین

درون کابین فضای بیشتری نسبت به اندازه کلی این کراس‌اور کوچک داریم. تمام صندلی‌های جلو و عقب قابلیت خوابیدن دارند تا فضای بیشتری برای زمانی که بار دارید؛ درست شود. ۵ نفر می‌توانند در کابین این خودرو نشسته و سفر درون شهری داشته باشند. هیوندای برای اینکه فضای بیشتری درست کند؛ کنسول وسط را به طور کامل حذف کرده است و فقط یک زیر آرنجی و جای لیوان دیده می‌شود. به این ترفند، صندلی راننده و سرنشین جلو پهن‌تر و راحت‌تر شدند.

طراحی محل قرارگیری دنده شبیه به مینی‌ون‌ها است و در بالای آن کلیدهای تنظیم سیستم اطلاعات و سرگرمی و تهویه هوا دیده می‌شوند.

در داخل کابین شاهد نصب ۷ کیسه هوا و امکانات ایمنی نسبتا خوبی مانند سیستم کمکی رانندی بین خطوط، هشدار تصادف جلو، نوربالای خودکار و کروزکنترل تطبیقی هستیم. بنابراین، هیوندای به سطح ایمنی و رفاهی این خودرو نیز اهمیت داده و همه‌چیز را فدای ارزانی یا کوچکی خودرو نکرده است.

صفحه‌نمایش بزرگی در وسط داشبورد برای نمایش اطلاعات و سرگرمی نصب شده. جلو آمپرها کاملا دیجیتالی هستند که برای یک کراس‌اوور اقتصادی، راضی‌کننده است.

هیوندای قصد دارد در سال ۲۰۲۳ نسخه برقی این کراس‌اوور را هم روانه بازار کند. پیش‌بینی می‌شود هیوندای کسپر در بازارهایی مانند هندوستان یا کره جنوبی از ابتدای ماه آینده عرضه شود و رقیب خودروهای با اندازه مشابهی مانند تاتا پانچ، سوزوکی ایگنیس، رنو کویید و نیسان مگنایت باشد.

منبع topgear
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.