فیلم آنا و سلطان – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Anna and the King (1999)

0

کارگردان : اندی تنانت
فیلمنامه‌نویس : پیتر کرکس و استیو میرسن، بر مبنای کتاب خاطرات آنا لیونوونز
فیلمبردار : کیلب د شانل
آهنگساز(موسیقی متن) : جرج فنتن
هنرپیشگان : جودی فاستر، چو یون فات، لینگ بائی، تام فلتن، سید علوی، رندال دوک کیم و کی سیولیم.

قرن نوزدهم. ̎آنا لیونوونز̎ (فاستر) از سوی سلطان تایلند (یون فات) استخدام می‌شود تا به بزرگ کردن و آموزش بچه‌های او بپردازد. سلطان بهترین چیزها را برای فرزندانش می‌خواهد ولی ̎آنا̎ خیلی زود متوجه می‌شود که سلطان یک رهبر بااراده ولی بلند پرواز است و بنابراین اقامتش در تایلند ـ همراه با ته‌مایه‌ای رمانتیک ـ به مبارزه‌ای برای تعیین تربیت کنندهٔ واقعی بچه‌ها تبدیل می‌شود…

داستان زندگی آنا لیونوونز همواره برای هالیوود نشینان داستان جذابی بوده است و نشان این موضوع دو اقتباس دیگر است که یک بار در ۱۹۴۶ با حضور رکس هریسن و آیرین دان (آنا و سلطان سیام، جان کرامول) جلوی دورین رفته و بار دیگر با فاصله‌ای ده ساله با بازی یول براینر و دبورا کار (سلطان و من، والتر لانگ) آنا و سلطان فعلی اما فراتر از یک بازسازی، نسخه‌ای عظیم و پرخرج با نگاهی امروزی به داستان ن روزگار است و اصلاً شاید عمده‌ترین وسوسهٔ ساخت فیلم، حضور فاستر در نقش ̎آنا̎ به‌عنوان تصویر زن مقتدر امروزی باشد.

بازی فاستر هم در فیلم حاصل همین نگاه است. بازیگری که از نیمه دههٔ ۱۹۹۰، حضور مقابل دوربین را به هر دو سال یک فیلم تقلیل داده است، اما در این فیلم به‌دلیل نوشته شدن فیلم‌نامه براساس شخصیتش بازی می‌کند. یون فات هم انتخابی دیگر در جهت حرکت به سمت واقع نمائی است. او نقشی را با تسلط مقابل فاستر ایفا می‌کند که پیش‌تر همواره مردان هالیوودی ایفاگرش بودند و البته پس از تماشای فیلم به‌نظر می‌رسد یون فات بهترین انتخاب ممکن بوده است. آنا و سلطان جدید در استفاده از دست‌مایه‌های روز هم فیلم قابل تأملی است. نگاه زن ـ آزاد ـ خواهانهٔ حاکم بر کار، در کنار زاویهٔ دید شرقی شده‌تر نسبت به گذشته، سبب می‌شود تماشاگر برای این ساختهٔ تنانت احترام زیادی قائل باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.