سریال آسمان‌های در حال سقوط – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Falling Skies 2011

0

تهیه‌کنندگان: استیون اسپیلبرگ، رابرت رودات، گراهام یوست، داریل فرانک، جاستین فال‌وی.

نویسندگان: رابرت رودات، ملیندا تیلور، جوزف وایزبرگ، مارک ورهایدن.

کارگردانان: گرگ بیمن، سرجیو میمیکا گزان، فرد توی.

مدیر فیلمبرداری: کریستوفر فالونا.

موسیقی متن: نوآ سوروتا. تدوین: دان آرون، جان کاسلوفسکی.

بازیگران: نوآ وایلی (تام میسون)، مون بلادگود (آن گلس)، درو روی (هال میسون)، مکسیم نایت (مت میسون)، سیشل گابریل (لوردس)، پیتر اسکین کودا (دای)، وبل پیتون (کاپیتان وبور). تولید و پخش: دریم‌ورکز تلویژن، شبکهٔ تی‌ان‌تی. محصول ۲۰۱۱ آمریکا.

خلاصه سریال:

شش ماه از حملهٔ موجودات فضایی به کرهٔ زمین می‌گذرد. این موجودات، که گونه‌ای از آنها به نام اسکیترها فرماندهی حمله را برعهده داشته‌اند، همه‌چیز را روی زمین از بین برده‌اند و ظرف چند روز نود درصد از جمعیت زمین را کشته‌اند. داستان از آنجا شروع می‌شود که گروهی از بازماندگان کم‌شمار این حمله دور هم جمع می‌شوند تا با موجودات فضایی مبارزه کنند. این گروه نام خود را هنگ ماساچوست دوم می‌گذارد و کاپیتانی بازنشسته به نام ویور و تام میسون، استاد تاریخ دانشگاه بوستون هدایت جمعیت حدود ۳۰۰ نفری آن را بر عهده می‌گیرند. تام میسون در میان تلاش برای بقا باید حواس‌اش به سه بچه‌اش هال، بن (که به دست اسکیترها افتاده) و مت هم باشد چون همسر او در حین حملهٔ فضایی‌ها کشته شده است.

به دلیل حضور استیون اسپیلبرگ همه انتظار داشتند با مجموعه‌ای دوران‌ساز طرف شوند اما آسمان‌های در حال سقوط یک سریال تابستانی است، درست مثل یک بلاک‌باستر مخصوص تابستان که روانهٔ سینماها می‌شود و قرار است خوب بفروشد. آسمان های در حال سقوط از این نظر موفق بود؛ عوامل آن در حد توانشان تبلیغات خوبی کردند و سریال هم بینندگان خود را پیدا کرد.

سریالی است که ادعای نوآوری‌های مضمونی و بصری در ژانر علمی-تخیلی با ایدهٔ حملهٔ موجودات فضایی را ندارد اما ایده‌های جذاب و خاص خودش را دارد و سعی می‌کند بین درامی خانوادگی و فیلمی پسا آخرالزمانی توازن برقرار کند.

کاملاً مشخص است که سریال، به خصوص از نظر فیلم‌برداری، از فیلم موفق و تماشایی منطقهٔ ۹ (نیل بلومکمپ، ۲۰۰۹) تاثیر گرفته، هرچند چالش‌های روحی و روانی شخصیت اول بیشتر به فیلمی مثل مه (فرانک دارابونت، ۲۰۰۷) شباهت دارد.

تماشای آن برای دوست‌داران فیلم‌های علمی-تخیلی اسپیلبرگ و طرف‌داران فیلم‌ها و سریال‌های مختص موجودات فضایی واجب است.

اولین قسمت از فصل اول ده اپیزودی سریال به کارگردانی کارل فرانکلین ۱۹ ژوئن ۲۰۱۱ از شبکهٔ تی‌ان‌تی (TNT) پخش شد. قسمت دهم فصل اول سریال هم ۷ آگوست ۲۰۱۱ به نمایش درآمد. روز ۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۱ شبکهٔ تی‌ان‌تی اعلام کرد فصل دوم سریال با ده قسمت تولید و برای پخش در تابستان ۲۰۱۲ آماده خواهد شد. مدت زمان هر قسمت سریال ۴۵ دقیقه است.

در ماه مه سال ۲۰۰۸ شبکهٔ تی‌ان‌تی اعلام کرد که ساخت قسمت اول سریالی دربارهٔ حملهٔ موجودات فضایی به زمین را سفارش داده که هنوز عنوانی برای آن انتخاب نشده است. رابرت رودات متن قسمت اول این مجموعه را براساس ایده‌ای از استیون اسپیلبرگ و خودش نوشته بود. در ژانویهٔ ۲۰۱۰ شبکهٔ تی‌ان‌تی ساخت اولین فصل این سریال در ده قسمت را سفارش داد.

رابرت رودات، فیلمنامه‌نویس آمریکایی، با نگارش سناریوی نجات سرباز رایان (۱۹۹۸) برای استیون اسپیلبرگ نامزد جایزهٔ اسکار شد. فیلمنامهٔ فیلم‌هایی مثل هم‌رزمان تابستان (۱۹۹۲)، قصه بلند (۱۹۹۵) و میهن‌پرست (۲۰۰۰) هم کار اوست.

برای نقش اول سریال نوآ وایلی، هنرپیشهٔ سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی که نقش‌های کوچکی هم در فیلم‌های سینمایی برعهده داشته، انتخاب شد. وایلی ۴۰ ساله پیش از این در سه فیلم از سری فیلم‌های تلویزیونی کتابخانه‌دار (۲۰۰۴-۲۰۰۸) با شبکهٔ تی‌ان‌تی همکاری کرده بود.

رابرت رودات: «یکی از ایده‌هایی که استیون اسپیلبرگ را شیفتهٔ پروژه کرد این بود که موجودات فضایی بعد از حمله به زمین بزرگ‌سالان را می‌کشند اما بچه‌ها را اسیر می‌کنند و روی آن‌ها آزمایشاتی انجام می‌دهند. بعد در طول سریال بیننده متوجه می‌شود که قضیه از چه قرار است.»

رابرت رودات: «لازم نیست که لشکری از موجودات فضایی با استفاده از گرافیک کامپیوتری در این سریال نشان بدهیم. تعداد موجودات فضایی در ابتدا خیلی زیاد بوده اما به مرور از تعدادشان کاسته می‌شود. وقتی ما با انسان‌های بازمانده از حمله آشنا می‌شویم، تعداد فضایی‌ها آنقدرها هم زیاد نیست.»

مارک ورهایدن: «استیون اسپیلبرگ در کار انتخاب بازیگران و طراحی موجودات فضایی و سفینه‌ها، در قسمت اول سریال نقشی اساسی داشت. وقتی وارد تولید قسمت‌های دیگر سریال شدیم او متن‌های هر قسمت را همراه ما مرور می‌کرد و دربارهٔ وقایع و شکل و شمایل موجودات فضایی نظر می‌داد. او در خصوص صدابرداری و میکس صدا هم به ما پیشنهادات خوبی می داد.»

نوآ وایلی: بازی در این سریال را محض خاطر بچه‌هایم قبول کردم. بعد از تولد آن‌ها هر وقت قرار است به پروژههٔ تازه‌ای فکر کنم، آن را از دید آن‌ها هم بررسی می‌کنم و ما بعد جواب می‌دهم. به همین خاطر می‌شود گفت بچه‌هایم هم حالا در انتخاب نقش‌های من تاثیرگذار هستند؛ گاهی من را به سوی نقشی هل می‌دهند و گاهی هم من را از حضور در پروژه‌ای بازمی‌دارند.»

قسمت اول سریال نزدیک به شش میلیون نفر بیننده داشت که به این ترتیب پربیننده‌ترین قسمت اول یک سریال جدید در سال ۲۰۱۱ لقب گرفت.

نام گروه اصلی بازماندگان حملهٔ فضایی‌ها به زمین ماساچوست دوم است که از نام هنگ واقعی سربازان انقلاب آمریکا و جنگ داخلی آمریکا گرفته شده است.

در ماه ژوئن ۲۰۱۱ یک وسیله نقلیه اسباب‌بازی با لوگوی شبکهٔ تی‌ان‌تی و با عنوان «بخش فنی آسمان‌های در حال سقوط» به عنوان هدیه همراه با بازی جنگ‌های مافیا به خریداران داده می‌شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.