فیلم خرده پول‌هایی از آسمان – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Pennies from Heaven (1981)

0

کارگردان : هربرت راس
فیلمنامه‌نویس : دنیس پاتر، برمبنای مجموعه‌ای تلویزیونی کار خودش.
فیلمبردار : گوردون ویلیس.
هنرپیشگان : استیو مارتین، برنادت پیترز، کریستوفر واکن، جسیکا هارپر، ورنل بگنریس، جان مک‌مارتین، جان کارلن، جی گارنر، رابرت فیچ، تامی رال و الیشا کروپکا.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۸ دقیقه.

شیکاگو، سال ۱۹۳۴. «آرتور پارکر» (مارتین)، فروشنده دوره‌گرد برگه‌های نُت، با «جون» (هارپر)، همسرش زندگی ناخوشایندی دارد. «آرتور» می‌تواند با ارثی که پدر «جون» برای او گذاشته، مغازه‌ای بخرد ولی «جون» مخالفت می‌کند. او برای گرفتن وام به بانک مراجعه می‌کند ولی دست‌خالی برمی‌گردد، پس دوباره سفر را آغاز می‌کند و این بار به ایلی‌نویز شرقی می‌رود. در آنجا به ولگردی آکاردئون نواز کمک می‌کند و با «آئین» (پیترز)، معلمه مدرسه شهری کوچک، آشنا می‌شود که به رابطه‌ای پُرشور می‌انجامد. سپس به خانه نزد «جون» باز می‌گردد. «جون» با شک و تردید به «آرتور» اجازه می‌دهد تا مغازه‌اش را افتتاح کند، در حالی که «آیلینِ» باردار کارش را از دست می‌دهد.

«آرتور» به دختر نابینائی برمی‌خورد و کمی بعد دخترک به قتل می‌رسد. «آیلین» به دنبال آدرس اشتباهی که «آرتور» به او داده، سرگردان می‌شود و زیر نظر «تام» (واکن) کارش به خیابان‌گردی می‌کشد؛ اما تقدیر دوباره «آرتور» و «آیلین» را در کنار هم قرار می‌دهد. در جریان تحقیق برای قتل دختر نابینا، با دخالت کینه‌توزانه «جون»، «آرتور» به‌عنوان قاتل بازداشت و به مرگ محوم می‌شود. اما به زندگی باز می‌گردد تا همچنان همراه «آیلین» باشد.

با فیلم‌برداری درخشان ویلیس و طراحی صحنه فرد توچ و برنی کاتلر، خرده‌ پول‌هائی از آسمان فیلمی است استثنائی و قابل ملاحظه‌ که وضعیت و موقعیت زندگی مردم را در روزگار رکورد اقتصادی با شفافیت به تصویر می‌کشد. موسیقی فیلم، به سبک دهه ۱۹۳۰، بی‌نظیر است و اگرچه کار به دلیل اقتباس پاتر از یک مجموعه تلویزیونی انگلیسی (دست پخت خودش) حال و هوای فیلم‌های تلویزیونی را دارد، اما این باعث نمی‌شود از قدرت بصری و شور آن کاسته شده باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.