فیلم پیروزی – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Victory (1981)

0

کارگردان : جان هیوستن.
فیلمنامه‌نویس : اوان جونز و یابو یابلونسکی، برمبنای داستانی نوشته یابلونسکی، دیوردی میلیتسه‌ویچ و جف مگوایر.
فیلمبردار : گری فیشر.
آهنگساز(موسیقی متن) : بیل کانتی.
هنرپیشگان : سیلوستر استالون، مایکل کین، پله، بابی مور، کوین اکالوگان، اوسوالدو آردیلس، کازیمیرش دِینا و ماکس فون سیدو.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۷ دقیقه.

اردوگاه اسرای جنگی، سال ۱۹۴۳. «سرگرد فون اشتاینر» (فون سیدو)، بازیگر سابق تیم ملی فوتبال آلمان، میان زندانی‌های اردوگاه، «سروان کولبی» (کین)، بازیکن مطرح انگلیسی را می‌بیند و به او پیشنهاد برگزاری مسابقه‌ای را بین تیم زندانی‌ها و تیم ارتش آلمان می‌دهد. اما از طرف فرماندهان رده‌ بالای ارتش آلمان که این موقعیت را فرصت مناسبی برای تبلیغ پیروزی‌شان تشخیص داده‌اند. به «اشتاینر» دستور می‌دهند تا مسابقه‌ای را در پاریس برگزار کند؛ آن هم در مقابل تیم «بین‌المللی» آلمان. «کولبی» از «اشتاینر» می‌خواهد تا از زندانیان چک و لهستانی که در اردوگاه‌های، «رابرت هیچ» (استالون) از زندان فرار کند و با نهضت مقاومت در پاریس تماس بگیرد تا ترتیب فرار دسته جمعی تیم به هنگام مسابقه، داده شود.

اما موفق به فرار و تماس با نهضت مقاومت می‌شود اما بعدتر اجازه می‌دهد تا دوباره دستگیرش کنند و به اردوگاه باز گردانند. حالا برای نجات «هچ»، دروازه‌بان اصلی تیم (اُکالوگان) قبول می‌کند تا دستش را بشکنند و «هچ» به‌جای او در دروازه بایستد. در پاریس، نیمه اول بازی چهار بر یک به نفع آلمان‌هاست. در رختکن، گروه مقاومت طبق برنامه، فرار آنان را مهیا کرده، اما اعضای تیم ترجیح می‌دهند به بازی برگردند و از «هچ» و «کولبی» نیز می‌خواهند آنان را همراهی کنند. با تلاش‌های قهرمانانه اعضای تیم، نیمه دوم به نفع متفقین پیش می‌رود تا اینکه یک گل آنان را به ناحق رد می‌شود. در اینجا تماشاگران فرانسوی به داخل زمین می‌ریزند و اعضای تیم میان جمعیت ناپدید می‌شوند.

این فیلم ورزشی هیجان‌انگیز و بسیار خوب ساخته شده، به‌خاطر حضور ستارگان فوتبال (از جمله پله، مور، آردیلس، دِینا،…) پیش از هر چیز درصدد جذب مخاطبان فوتبال دوست است. امتناع فوتبالیست‌ها از فرار و بازگشت به زمین برای ادامه مسابقه به خاطر ارضای عطش دوستداران فوتبال است که ناباورانه در نیمه اول شاهد شکست ستارگان محبوب هستند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.