فیلم ماگنولیا – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Magnolia (1999)

0

سال تولید : ۱۹۹۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : پل توماس آندرسن و جوآن سلار
کارگردان : پ.ت. آندرسن
فیلمنامه‌نویس : پ.ت. آندرسن
فیلمبردار : رابرت الزویت
آهنگساز(موسیقی متن) : جان بریون
هنرپیشگان : تام کروز، پت هیلی، جولیان مور، جنویو تسوایک، مارک فلاناگان، ویلیام هـ. میسی، فیلیپ سیمور هافمن، راد مک‌لاکلن، آلن گراف، فیلیپ بیکر هال، آلفرد مولینا، ملورا والترز، جان رایلی و جیسن روباردز
نوع فیلم : رنگی، ۱۸۸ دقیقه

حکایت موازی نُه زندگیِ درهم گره خورده در سن فرناندو ولیِ کالیفرنیا طی یک روز. ̎ارل پاتریج̎ (روباردز)، تهیه‌کنندهٔ موفق تلویزیونی، در پی بیماری سرطان همسرش، از او جدا شده و با ̎لیندا̎ (مور)، زنی جوان‌تر و ملیح‌تر ازدواج کرده است. حالا، خود ̎ارل̎ به سرطان مبتلا شده و ̎لیندا̎ مدام دنبال دوا و دکتر است و سعی دارد با مرگ قریب‌الوقوع شوهرش ـ که تازه علاقه‌ای عاطفی به او پیدا کرده ـ کنار بیاید. ̎ارل̎ از پرستارش، ̎فیل̎ (هافمن) می‌خواهد که ملاقاتی با ̎فرانک̎ (کروز)، پسر جداافتاده‌اش تدارک ببیند. ̎فرانک̎ که به خاطر برنامهٔ ̎اغوا و نابود کنید̎ شهرت دارد، پس از جدا شدن ̎ارل̎ از مادرش، از مادرش مراقبت می‌کرده و هیچ تمایلی به دیدار دوبارهٔ پدرش ندارد.

معروف‌ترین برنامهد تلویزیونی ̎ارل̎ را جیمی گیتور̎ (بیکر هال) اجرا می‌کند که او نیز از مرگ قریب‌الوقوع خود خبردار می‌شود. در این میانه، ̎دانی اسمیت̎ (میسی) که در بچگی یکی از محبوب‌ترین شرکت‌کنندگان برنامه‌های ̎جیمی̎ بوده، در بزرگ‌سالی چندان شانس نیاورده و به تازگی کارش را از دست داده و برای درست کردن دندان‌هایش به پول زیادی نیاز دارد. ̎جیمی̎ می‌خواهد با ̎کلودیا̎ (والترز)، دختر حساس و جداافتاده‌اش آشتی کند که او را تحقیر می‌کند و با پلیس خوش‌نیتی به نام ̎جیم کرینگ̎ رابطه ایجاد کرده که از وقت جدائی از همسرش، به شدت احساس تنهائی می‌کرده است…

فیلم‌سازان جوان پس از موفقیتی که برای نخستین آثارشان به‌دست می‌آورند، معمولاً به سراغ پروژه‌های ̎بزرگ̎ می‌روند تا ثابت کنند موفقیت را تصادفی به‌دست نیاورده‌اند. آندرسن با ماگنولیا (که آن را به دنبال استقبال انتقادی و تجاری از شب‌های عشرت، ۱۹۹۷، می‌سازد) دقیقاً به‌ دنبال دست‌یابی به چنین هدفی بوده است… و به آن هم می‌رسد. ماگنولیا با شباهتی به آثار رابرت آلتمن (نشویل، ۱۹۷۵ و برش‌های کوتاه، ۱۹۹۳) یکی از جذاب‌ترین و (از نظر احساسی) هیجان‌انگیزترین فیلم‌های آمریکائی دههٔ ۱۹۹۰ به شمار می‌آید.

فیلم (با اشاراتی انجیلی) به زندگی‌های تباه شده (بی‌عشق و با ترس از شکست) در آمریکای معاصر می‌پردازد. این‌جا فیلم‌بردار (الزویت)، تدوین‌گر (دیلن تیچنر)، طراح لباس (مارک بریجز) و حداقل هشت بازیگر اصلی شب‌های عشرت بار دیگر به کار گرفته شده‌اند. میان بازیگران، به‌خصوص، روباردز، هافمن و بیکر هال، فراموش نشدنی هستند. ̎ماگنولیا̎ نام بولواری است که بسیاری از ماجراهای فیلم در آن رخ می‌دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.