فیلم پیغام در یک بطری – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Message in a Bottle (1999)

0

کارگردان : لوئیس مندوکی
فیلمنامه‌نویس : جرالد دی پگو، برمبنای رمانی نوشته نیکلاس اسپارکس
فیلمبردار : کیلب دشانل
آهنگساز(موسیقی متن) : گابریل یارد
هنرپیشگان : کاستنر، رابین رایت پن، پل نیومن، جان سویج، ایلیانا داگلاس، رابی‌کولتران و جسی جیمز.

̎ترزا آزبورن̎ (رایت پن)، نویسندهٔ روزنامهٔ شیکاگو تریبیون̎، با پسرش، ̎جیسن̎ (جیمز) زندگی می‌کند. روزی ̎ترزا̎ یک بطری در ساحل پیدا می‌کند که درون آن نامه‌ای عاشقانه با امضاء ̎گ̎ خطاب به یک زن قرار دارد. ̎ترزا̎ کاملاً مجذوب انشاء غیر متعارف نامه شده، در پی یافتن نویسنده‌‌اش برمی‌آید. علاوه بر این، سردبیر روزنامه را وا می‌دارد تا مقاله‌ای دربارهٔ آن نامه چاپ کند.

سپس، جست‌وجویش را آغاز می‌کند و سرانجام نویسندهٔ نامه را، که یک تعمیرکار قایق اهل کارولاینای شمالی است و ̎گارت بلیک̎ (کاستنر) نام دارد، می‌یابد. ̎گارت̎ از زمان مرگ دلظخراش همسرش، دائماً نامه‌هائی خطاب به او می‌نویسد و آن‌ها را در بطری به دریا می‌سپارد. ̎ترزا̎ در مراوداتش با ̎گارت̎، کم‌کم به او علاقه‌مند می‌شود اما وانمود می‌کند که اصلاً از نامه‌های درون بطری خبر ندارد. ̎گارت̎ که از زخم‌ زبان‌های پدر پرخاش‌گرش، ̎داج̎ (نیومن) به تنگ آمده، در کنار ̎ترزا̎، اندوه خود را از یاد می‌برد و متقابلاً به ̎ترزا̎ دل می‌بندد. ̎ترزا̎ اندکی بعد به شیکاگو و سرکار خود باز می‌گردد، اما ̎گارت̎ به سراغش می‌رود و از تمام ماجرا و موضوع نامه‌ها باخبر می‌شود. سرانجام، او و ̎ترزا̎ که دردی مشترک و عشقی گم شده دارند، تصمیم می‌گیرند با هم زندگی کنند.

کاستنر و رایت‌پن به‌عنوان دو بازیگر اصلی اقتباس سینمائی از داستان عاشقانه تأثیرگذار و پرفروش اسپارکس به‌هیچ وچه متقاعد کننده نیستند؛ ملودرامی که تمام بار عاطفی و احساسی را بر دوش روایت عشق گم شده و بازیابی دوباره آن گذاشته،از این انتخاب غلط لطمه اساسی می‌خورد. در دهه‌ای که فیلم‌های رمانتیک توفیق مناسبی پیدا کردند و این زیرگونه و رونق گرفت، پیغام در یک بطری جزو ناموفق‌ترین‌ها بود که نه اقبال گیشه را داشت و نه اعتباری برای عواملش دست و پا کرد. نیومن هم در یکی از نقش‌‌های فرعی فیلم حضور دارد، اما حتی بازی او هم به یاد کسی نمانده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.